Kıbrıs ve Troyka arasındaki memorandum hakkında yasalar 6 Aralık’ta Meclis’e sunulacak

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(KHA) Maliye Bakanı Vasos Şarli, Kıbrıs hükümeti ve Troyka arasında Kıbrıs’a verilecek mali yardımı konusunda imzalanacak memorandumun uygulanmasıyla ilgili yasaların 6 Aralık tarihinde Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na sunulacağını açıkladı.

Cuma günü Maliye Komitesi üyeleri ile görüştükten sonra açıklamada bulunan bakan, Meclis’e memorandumun uygulanması ile ilgili toplam 20 yasanın sunulacağını söyledi.

Şarli, Troyka heyetinin, Cuma öğleden sonra Kıbrıs ve Troyka arasında imzalanacak memorandum metninin siyasi partiler ve Maliye Komitesi üyelerine verilmesine izin verdiğini söyledi.

Şarli, “memorandumun mali bölümü (uygulama tedbirleri) kapandı ancak Kıbrıs’ın mali sektörü üzerinde Pimco tarafından yapılacak değerlendirme raporunu beklediğimiz için bankacılık sektörünün sermayelendirilmesi konusu kapanmadı” dedi.

Pimco’nun raporunun 7 Aralık’ta açıklanması bekleniyor.

Şarli, “amacımız sunulacak olan yasaların Avro Bölgesi toplantısından sonra 13 Aralık tarihinde kadar onaylanmasıdır” dedi.

 

Hükümet: Kıbrıs, bankalar nedeniyle AB İstikrar Mekanizması’na başvurdu

Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, bankaların yeniden sermayelendirme ihtiyacı nedeniyle Kıbrıs’ın AB İstikrar Mekanizması’na başvurduğunu belirtti. Cumartesi günü yazılı bir açıklama yapan hükümet sözcüsü Stefanu, Kıbrıs’ın Yunanistan ekonomisindeki olumsuz gelişmelerden etkilendiğini tekrarladı. Sözcü, “Kıbrıs İstikrar Mekanizması’na başvurma kararı aldığı zaman mali durumu bir çok AB üyesi ülkeden daha iyiydi” dedi. Stefanu, bankacılık sisteminin sorunlarından dolayı Kıbrıs’ın kredi piyasalarının dışına itildiğini söyledi.

Sözcü, Kıbrıs’taki açığın dünya ve Avrupa ekonomik krizinden kaynaklandığını ifade etti. Diğer AB üyesi ülkelerde de durumun bu olduğunu belirtti.

 

Christofias Salı günü halka hitap edecek

Cumhurbaşkanı Demetris Christofias, 4 Aralık Salı günü, Kıbrıs hükümeti ve Troyka arasında imzalanacak olan memorandum konusunda halka hitaben bir konuşma yapacak.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Christofias’ın konuşması Salı akşamı yayınlanacak.

 

Demetriades: Troyka ile imzalanacak memorandumda bankacılık sektörünün sermayelendirilmesi için 10 milyar Avro var

Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü Panikos Demetriades, Kıbrıs Merkez Bankası ve Troyka heyeti (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) arasında anlaşılan memorandumda Kıbrıs’ın bankacılık sektörüne 10 milyar avro verilmesi şartı olduğunu açıkladı.

Cuma günü basın toplantısında konuşan Demetriades, vergi ödeyen vatandaşların omuzları üzerinden bankaların yurt dışında yaptığı genişlemenin hatalı olduğunu söyledi.

Bankacılık sektöründe çok hata yapıldığını söyledi ancak “bankacılık sektöründeki durum için sorumlu olan kişi az” dedi.

Bankacılık sektörün sermayelendirilmesi amacıyla ihtiyaç olan tam miktarın belli olmadığını söyledi  ancak bankacılık sektörün konsolidasyonun önemine işaret etti.

Demetriades, yaşanan sorunların tedavisinin bankacılık sektörünün tam konsolidasyonu, yeniden yapılanması ve yeniden sermayelendirmesi olduğunu ifade etti.

Kıbrıs’ın kalkınmasının sürdürülebilir olması ve Kıbrıs’ta yatırımda bulunan iş adamlarının güvencesinin artırılması amacıyla gerekli adımların atılmasının önemine işaret eden yetkili, Kıbrıs Merkez Bankası’nın Troyka heyeti ile bankacılık sektöründe yeniden yapılanma sürecinin başlaması konusunda bir anlaşmaya vardığını söyledi.

2013 Ocak ayı sonuna kadar Asset Management Company (AMC) adlı şirketin kurulmasına karar verilmesi gerektiğini ifade eden Demetriades, Merkez Bankası’nın Kıbrıs’ta bir AMC’nin kurulmasını desteklediğini söyledi.

 

Moody’s: Kıbrıs bankacılık sistemi olumsuz olmaya devam ediyor

Moody’s Yatırımcılar Hizmeti, Perşembe gecesi yayımladığı ‘Bankacılık Sistemi Görünümü: Kıbrıs’ başlıklı yeni banka sistemi görüşünde “Kıbrıs bankacılık sisteminin olumsuz olmaya devam ettiğini” söyledi.

Bu görüşe göre Moddy’s 12-18 ay görünüm döneminde Kıbrıs bankalarının aşırı varlık kalite baskısının bir sonucu olarak önemli sermaye artırımına ihtiyacı olacak.

Moody’s’e göre, ağır sermaye eksikliği ihtimali olumsuz görünüm yansıtıyor.

 

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...