yazarın tüm yazıları:

GENE DAVA

Yeniçağ podcastını dinleyin

Mağusa’da 17 Kasım tarihinde Türkiye’deki açlık grevine destek amaçlı gerçekleştirdikleri eylem nedeniyle Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu üyeleri, Mağusa Polis Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiler. Polis, aralarında YKP Yürütme Kurulu üyesi Faika Deniz Paşa ve Celal Devrim ile YKP Meclis Üyesi Hamit Aygün’ün de bulunduğu 9 kişiye Belediyeler Yasasında bulunan tabela asma maddesine aykırı davrandıkları gerekçesiyle dava okudu.

 

Kanatlı: “Ortada şikayet yok…”

Basına açıklama yapan Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu Üyesi Murat Kanatlı, 17 Kasım tarihinde gerçekleştirdikleri eylemle ilgili olarak YKP Yürütme Kurulu üyesi Faika Deniz Paşa ve Celal Devrim ile YKP Meclis Üyesi Hamit Aygün’e Belediyeler Yasasında yer alan tabela ve benzeri şeylerin asılması maddesi çerçevesinde dava okunduğunu belirtti. Polisin, Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a aleyhlerine şikayette bulunulması için taleplerde bulunulduğunu ve Kayalp’ın bu talepleri ret ettiğini dile getiren Kanatlı, “Ortada şikayet yokken polis başına buyruk, tahkikatı devam ettirmek adına işlem başlattı. Bizim haricimizde 6 öğrenciye daha dava okundu. Bu bir baskıdır. Polisin son dönemdeki keyfi pankart toplama işindeki yeni boyutudur” dedi. Kanatlı, YKP olarak bu konuyu ileriye taşıyacaklarını ve hukuksal zemini araştırıp dava açacaklarını açıkladı. Yüksek Mahkeme Başkanlığı’nı da göreve davet edeceklerini belirten Kanatlı, bu konuyu uluslararası alana taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Destek

Bu arada KTÖS, KTOEÖS, DAÜ BİR-SEN, Baraka Kültür Merkezi temsilcileri ile YKP Mağusa İlçe Örgütü temsilcileri de Polis Merkezine gelerek dava okunan 9 kişiye destek belirttiler.

 

YKP’nin değerlendirmesi

29 Kasım günü, polisin YKP Yürütme Kurulu üyelerini Mağusa Polis’e davet edilmesi üzerine, YKP Yürütme Kurulu ayni gün açıklama yaparak toplu olarak Mağusa Polis Müdürlüğüne gitti. Konu ile ilgili YKP’nin açıklaması şöyleydi:

17 Kasım, Cumartesi günü YKP Mağusa İlçe Örgütü Binasında Türkiye’deki açlık grevleri ile ilgili dayanışma etkinliği polisin baskısı nedeniyle kısa sürede sona erdirilmişti.

Bugün, YKP Parti Meclisi üyesi Hamit Aygün aranarak Mağusa Polis Müdürlüğüne davet edilmiştir. Hamit Aygün, Mağusa Polis Müdürlüğüne gittiğinde kendisine Mağusa Belediyesinden izin almaksızın pankart asmak iddiası ile suçlama getirilmiştir.

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ile yaptığı görüşmede konu ile ilgili bilgi rica etmiş, yapılan görüşmelerde Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın hiçbir şikâyette bulunmadığı net olarak anlaşılmıştır.

Polis teşkilatı ayrıca YKP Yürütme Kurulu üyesi Faika Deniz Paşa’yı da Mağusa Polis Müdürlüğüne çağırmıştır.

Polis teşkilatının bir kez daha yalan beyan ile, olmayan suçları ileri sürerek, sırf göz korkutmak, baskı yaratmak amacı ile aldığı emirler çerçevesinde terör estirdiği anlaşılmaktadır.

Bizler, bugün 29 Kasım, Perşembe, saat 18:00’de YKP Yürütme Kurulu olarak polisin bu tavrını protesto etmek ve polis terörünü kınamak için Mağusa Polis Müdürlüğü önünde olacağız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin