Görüşme entrikası sürdürülüyor

Must read

YKP Sekretarya üyesi Alpay Durduran Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Uzun yıllar görüşme sürdürülüyor. ‘Sonuç yok’ deniliyor ama görüşmelerin sürdürülmesi ve genellikle BM parametreleri denilen esaslardan yani tek egemenlikli, tek yurttaşlıklı, toprağı bütün gibi adlarla anılmasından vazgeçilmemesi Kıbrıs’taki iki toplum liderliğinin dünyanın koyduğu sınırları aşamadıklarını gösterdiği gibi dünyayı tatmin edecek bir seçenek veya alternatif de yaratamadıklarını gösteriyor.

Yaptıklarının zamana oynamak ve dünyanın başka yollar denemesine fırsat vermeyecek kadar yakın seyretme demek olan statükoyu sürdürmek olduğu bellidir.

Akıncı, Anastasiades’e “Guterres Çerçevesini sulandırmadan, çarpıtmadan kabul etmeye hazırsa bir an önce açıklasın” diyerek kendi sulandırmasını, çarpıtmasını sakladı. Koşullar koyan “yorumsuz” ve “sulandırmadan” evet yanıtı alırsa, ama “önce bu stratejik bir paket olarak kabul edildiği duyurulur” şartı da koyarak yaptığı açıklama konunun bağlanmasını değil tartışılmasını istediğini ortaya koymaktadır. Dahası da var; “bir uzlaşma varsa, o zaman ucu açık olmayan, sonuç odaklı bir çalışmaya girilip girilmeyeceği ortaya çıkar” gibisinden açıklaması gösteriyor ki daha uzun yıllar, kim nasıl yorumladı diye tartışmaya açıktır.

Eylül ayındaki BM raporunda “iki tarafta da siyasi irade yoktu” denilerek, Türk tarafına büyük haksızlık yapıldığına işaret ederek, bundan sonra haksızlık yapılmaması temennisinde bulunan Akıncı, BM’nin görevini yan tutarak yaptığını da iddia eder ama iki tarafın da suçlanmasını taraf tutma olarak nasıl görebildiğini izah etmez.

Kendini kutlamazsa taraf tutar mı demek ister yoksa sürekli başarısızlığı ve dünyanın iki tarafı da suçlamasını saklayarak bu iddiasını yapmakla “nasıl olsa halkı kandırırım, halk buna alıştı” mı demektedir?

Annan planına hayır diyenleri suçlayıp sonra Annan planında olanları kabul etmediğini de belirttiğine göre o gizli ve geri aldığı haritasının içeriğinin BM’nin “çözümü güçleştirecek adım atmayın” kararını çiğnemekle sağlandığını ise anımsamayacağımızı sanıyor. Her dönemeçte arsa dağıtmak BM kararlarına ters değil mi?

Açıktır ki statükoyu oldubittilerle zorlasalar da kaçamadılar, görüşmeye mecbur olacaklar ve görüşme ikisinin de mecbur olduğu zamanda gerçekleşecek. Şimdi Türkiye’de seçimler var ve “Kıbrıs’ı satıyorlar” diye seçim malzemesi yapacakları kuşkusuz olan partilere koz vermemek için bir iyi niyet saldırısı var, Akıncı da bu arada yardımcı oluyor. Çünkü onun gibi yapacak olan Rum tarafından da “ya şu kadar sürede çözüm olur ya da artık çözüm yok” diyecek biri olmadığına göre dikenli teller aşırı söz düellosu olacak. Ciddi bir görüşme başlamayacak.

Görüşme isterlerse Guterres’in istediği çalışma gurubunu oluşturup federal devletin yeraltı ve yerüstü güçlerle ihlalleri, gizli silahlanmayı ve anayasaya aykırı dayatmaları önlemek için sistemleri nasıl kuracaklarını düşünüp formüle edip haber iletsinler. Guterres’i tatmin eden bir olgun ve eksiksiz devlet yapısı önerirlerse o da görüşmeleri başlatır.

Kıbrıs sorunu uluslararası bir sorundur ve bu boyutu durdukça çözümü gerçekleşmeden taraflara başka seçenek yok.

- Advertisement -spot_img

More articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

Latest article