Beş belediye başkanı rakipsiz yeniden seçildi

Must read

(KHA) Seçim Komisyonu Başkanı, Pazar günü yaptığı açıklamada, 18 Aralık’ta yapılacak belediye seçimlerinde beş adayın rakipsiz olduğu için yeniden seçildiğini duyurdu.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Mağusa’dan Aleksis Galanos, Omorfo’dan Haralambos Pittas, Lefkoniko’dan Mihalis Pilikos, Karava’dan Yoannis Papayoannu ve İpsonas’dan Aristos Aristidu yeniden seçildiler.

Belediye başkanlarının ilanı daha sonraki bir tarihte yapılacak.

Belediye başkanlığı, Belediye Meclisi üyeliği ve belediyeye bağlı okul yönetim kurulu üyelerinin belirleneceği Yerel Yönetimler seçimleri için adaylık başvuruları 17 Kasım’da yapıldı.

18 Aralık 2011’de yapılacak seçimler toplum genelinde 1,500 seçim sandığında gerçekleşecek. Muhtarların adaylık başvuruları 21 Kasım’da (bugün) yapılacak.

Kayıtlı toplam seçmen sayısı 546 bin 11 iken bunların 12 bin 343’ünü Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları oluşturuyor.

Kıbrıs’ta yaşayan 18 yaş ve üstü Kıbrıs Cumhuriyeti ve AB’ne üye diğer ülkelerin vatandaşlarının yapılacak olan yereli yönetimler seçimlerinde oy verme hakkı bulunuyor.

Kıbrıs’taki Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşların birçoğunu Yunanistan ve Britanya’dan kişiler oluşturuyor. Yunanistan’dan seçmen sayısı 4,382, Britanya’dan 4,639 oluyor. AB vatandaşlarının çoğunluğu ülkenin doğusundaki Baf bölgesinde ikamet ediyor.

Bu seçimlerde yeni kayıt olan seçmenlerin sayısının da yaklaşık 12.000 kişi olduğu belirtiliyor.

Yerel seçimlerde, Lefkoşa’da 38,923, Limasol’da 64,163, Larnaka’da 34,924, Baf’ta 17,746, Mağusa’da 31031, Girne’de 2,396 ve Omorfo’da 6,648 kişi oy kullanacak.

Belediye seçimleri her beş yılda bir Aralık ayında yapılıyor. Kıbrıs’ın AB’ne üye olmasından sonra ilk belediye seçimi 2006 yılında yapılmıştı. Bu seçimler, Avrupa Birliği hukuka göre Kıbrıs’ta AB uyruklu diğer vatandaşların oy kullanacağı ilk seçim oluyor.

- Advertisement -spot_img

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

Latest article