Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Başkanı YKP’yi ziyaret etti

Must read

AP Kibris YKP webBugün, 13 Ocak, Çarşamba saat 11:00’de Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Başkanı Andreas Kettis beraberinde heyet ile, Yeni Kıbrıs Partisi’ni, YKP Genel Merkezinde ziyaret etti. Ziyarette, YKP’den Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı ile YKP Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran ile Hamit Aygün hazır bulundu.

Ziyaret sırasında Avrupa Parlamentosu’nun çeşitli konulara yaklaşımları ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ele alındı.

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, YKP’nin AP ile olan ilişkisinin eskilere dayandığını, Kıbrıs’ın AB üyesi olması sonrasında da Avrupa Sol Parti(EL) gözlemci üyesi olarak da Parlamentoyu takip ettiklerini, EL’in Avrupa Parlamenterleri aracılığı ile de AP’nin politikalarında taraf olunmaya çalıştıklarını aktardı. Kanatlı, AP Kıbrıs Ofisinin bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde daha etkin pozisyon alarak Kıbrıslı Türklerin seçimlerde seçme ve seçilme haklarının daha geniş zeminde hayat bulmasını sağlamalarını umduğunu da vurguladı.

YKP Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran da, Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri YKP’nin perspektifinden aktardı. Erken bir antlaşmaya ulaşma konusunda pesimist olduklarını söyleyen Durduran, günlük yaşamda görüşmelerin etkilerinin görülmediğini belirtti. Durduran, iki tarafın uzlaşarak referanduma götürecekleri antlaşma metnini YKP’nin desteklemeye hazır olduğunu ama henüz uzlaşılacak bir metnin uzağında olunduğunu yapılan açıklamalardan anlaşıldığını da söyledi.

- Advertisement -spot_img

More articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

Latest article