Asgari ücretin yeniden belirlenmesi girişimlerini destekliyoruz

yazarın tüm yazıları -->

"Bu Memleket Bizim" podcastını dinleyin

ykplogo2ykoYKP Yürütme Kurulu asgari ücret konusunda Türk-Sen’in itirazını, Dev-İş Başkanın açıklamalarını değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu geçen hafta Bakanlar Kurulu öncesi ‘bazı çevrelerin asgari ücretin yeterli olmadığı konusunda iddiaları bulunduğunu’ açıklamış ve “yetersiz olduğu gözlemlenirse” gene artırılabileceğini belirtmişti.

YKP olarak biz de, asgari ücretlinin ne kadar zor koşullarda yaşamını idare etmeye çalıştığından haberi olmayan bir başbakanın olduğunu vurgulamış ve ülkedeki emeğin koşulları ile ilgili iyi gözlemleme çağrısı yapmıştık.

Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis’in geçen hafta kamuoyu ile paylaştığı görüşler çarpıcıdır. Dev-iş Başkanı Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) verilerini kullanarak kişi başına ön görülen aylık gıda giderinin 200 TL, yani günlük olarak 6.5 TL civarına denk düştüğü yazmıştır. Üç öğüne bölündüğünde bunun yalnız katıksız ekmek parası olduğu açıktır. Dev-İş Başkanı bu asgari ücretle kişi başına aylık sağlık için 19 TL, eğlence ve kültür için 9 TL, eğitim için 8 TL, otel, lokanta, pastahane için 9 TL DPÖ kriterleri çerçevesinde öngörüldüğünü yazmıştı. DPÖ kriterlerine göre konut ve kira için öngörülen ise 387 TL’dir ki bu rakamın iki katına bile kiralık ev bulmak Kıbrıs’ın kuzeyinde çok zordur. DPÖ’nün kriterlerine dayanan bu rakamlar da göstermektedir ki yeni tespit edilen asgari ücret açlık sınırının altında bir ücrettir.

Diğer bir emek örgütü Türk-Sen “Bir yıl içerisinde akaryakıta, gaza, enerjiye ve temel gıda maddelerine onlarca kez zam yapıldığı ve dövizin patlama yaptığı çalışanların, emeklilerin ve halkımızın alım gücünün % 40 oranında gerilediği bu dönemde asgari ücrete % 10 zam yaparak hükümet çalışanlarla resmen alay etmiştir” denerek bugün resmen itiraz etmiştir. YKP olarak bu girişimi destekliyoruz.

İki önemli işçi sendikasından yükselen itiraz önemlidir.

YKP olarak, umarız Başbakan Yorgancıoğlu “yetersiz olduğu gözlemlenirse” sözünden sonra işçi sendikalarının açıklamalarını göz önüne alarak “asgari ücretin yeterli olmadığı konusunda iddialar” var demekten vazgeçerek, Asgari Ücret Komisyonun yeniden toplanmasını sağlayarak daha adil bir ücret belirlenmesi için girişim yapar.

Yeni Kıbrıs Partisi olarak bir kez daha insanca, hakça, adil bir asgari ücret ve yasalara ve uluslararası sözleşmelere uygun 40 saat çalışma süreli, sosyal güvenceli, toplu sözleşmeli, sendikalı çalışma yaşamı için ortak mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yaparız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Yazarın tüm yazıları

5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,230TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

"Bu Memleket Bizim" yayınlarını izleyin

"Bu Memleket Bizim" podcastını dinleyin

YKP basın açıklamaları

%d blogcu bunu beğendi: