VATANDAŞLIK OYUNLARI

Must read

(Yeniçağ)- Demografik yapının bozulmasının, asayiş başta olmak üzere tüm sosyal alanlarda yıkıcı etkileri halkı öfkelendirdiği halde, kaçak işçilerin kalışını kolaylaştırmakla birlikte hem  yeni bir kimlik kartı ile yurttaşlık taleplerine zemin hazırlamak hem de Türkiye’deki seçimlerde gidip oy vermelerini mümkün kılmak için yasal düzenleme gerektiği belirtildi.

Taze Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi yasal engeli aşmak ve meclisi beklememek için yasa gücünde kararname geçirileceğini duyurdu. Anayasanın yasama yetkisinin meclisin elinden alınmaması için yasa gücünde kararname yetkisini hükümete çok kısıtlı olarak verir. İlgili maddeye göre yasa gücünde kararname ancak ekonomik konularda çok ivedi bir durum varsa çıkarılabilir. Ne zamandan beri kaçak çalışanların birikmiş cezalarını kaldırmak kararname konusu olmaya başladı! Niyetin bu kadar aceleye gelmesi ve meclisin şerefle bu affı getirmesi için bile bekleyemeyecek acil durum seçimden ve AKP’yi desteklemekten başka ne olabilir?

Kararname furyası CTP’nin bu ülkeye açtığı bir beladır. Onun da müsebbibi Türkiye’nin paket dayatması idi. Şimdi de seçim desteği dayatması geldi.

Yasa gücünde kararname yapmak çok sınırlı ve denetime tabi bir malın fiyatının arttırılmasının spekülatif kazanç sağlamasını önlemek gibi şeyler olduğu anayasa yapılırken de konuşulmuş ve gazetemiz tarafından sık sık konu edilmiştir. Anayasa mahkemesi de sınırlarını hatırlatan karar almış ve yetkisizlik ileri sürerek bir kararnameyi iptal etmiştir ama o kararname on yıllarca yürürlükte kalmıştır.

Şimdi de partiler anayasaya aykırılık iddia etmeyecek ve bu kararname yürürlükte kalacak ama Türkiye’nin buradaki icraatının aslında sağlıklı bir idare kurmak değil iktidardaki partinin siyasi spekülasyonlarının icracısı olduğunu kanıtlayan bir örnek olacaktır.

Bu uygulamanın demografik yapının daha da bozulmasına hizmet edeceği ise açıktır.

 

- Advertisement -spot_img

More articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

Latest article