Telekomünikasyon Dairesi özelleştirmesi yargıda

Must read

Tel-Sen, Bakanlar Kurulu tarafından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na verilen şirket kurma ve Telekomünikasyon Dairesi’nin mevcut altyapısını bu şirkete aktarma yetkisinin iptali için 5 Ağustos, Cuma günü Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurarak davayı Anayasa Mahkemesi’ne götürme mücadelesi başlattı.

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Başkanı Tamay Soysan yaptığı açıklamada, “Hukuka güveniyoruz. Yasal hiçbir dayanağı olmadan Bakanlar Kurulu’nun aldığı Telekomünikasyon Dairesi’nin altyapısını yeni bir şirket kurup bu şirkete devretme ve bunun için de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı yetkilendirmek minareyi çalmaya kılıf yaratmaktır” dedi.

Dairenin özelleştirilmesine veya şirketleştirilmesine karşı her tür mücadeleyi vermeye devam edeceklerini söyleyen Soysan, Taşel İçki Fabrikası’nda Emek-İş’e üye dört çalışanın işten atılmasını da kınadı.

 

Türk – Sen: “Tel – Sen’in başlattığı hukuk mücadelesi yeni bir dönem”

Türk – Sen, Tel – Sen’in başlattığı hukuki mücadeleyi “bu ülkede yeni bir dönemin başladığına işaret” olarak değerlendirdi. Türk – Sen Genel Sekreteri Erkan Birer yazılı açıklamasında, Telekomünikasyon’un şirketleştirilmesi konusunun hükümetin yanlışlarından sadece bir tanesi olduğu belirterek şunları kaydetti:

“Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel bütün değerlerini yabancılara peşkeş çekmek için sistemli ve kararlı bir biçimde talimatla hareket eden hükümet şunu bilmelidir:

KTHY ve DAÜ gibi gözbebeğimiz olan varlıklarımızı elden çıkarırken karşısında bulduğu direnişin çok daha fazlasını ve güçlüsünü bulacak.

Türk – Sen, bütün gücünü kullanarak Tel – Sen ile bütünleşerek uluslararası etkinliğini kullanarak ve de tüm sivil toplum örgütleri ile dayanışma içinde, hukuksal zeminde ve gerekirse sokakta Tel – Sen’in yanında yer alacak.”

- Advertisement -spot_img

More articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -spot_img

Latest article