.YeniçağmanşetYeni Kıbrıs Partisi, Birleşik Demokratları ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

Yeni Kıbrıs Partisi, Birleşik Demokratları ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP EDI gorusmesiBugün (18 Ekim, Cuma) Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ile Birleşik Demokratlar (EDİ), Lefkoşa’nın güneyindeki parti genel merkezinde görüştü.

YKP ile EDİ, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ve Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili beklentileri ile son yürürlüğe giren sağlık yasası üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Yapılan görüşmeden sonra basına yapılan açıklamada, iki toplumlu, iki kesimli, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarında öngörüldüğü gibi siyasi eşitlik temelindeki federasyon çözümü çerçevesinde Kıbrıs’ın yeniden birleşmesinde hem fikir olduklarını bir kez daha taraflar teyit etti.

YKP Yürütme Kurulu üyeleri Celal Devrim Önen, Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı görüşmeye katılırken EDİ Başkanı Praxoula Antoniadou Kyriacou, başkan yardımcısı Kostas Georgiadis ve Spyros Hadjigregoriou görüşmede hazır bulundu.

Görüşme öncesi basına açıklama yapan EDİ Başkanı Praxoula Antoniadou Kyriacou, partisinin 10 Ekim’de aldığı Kıbrıs konusu ile ilgili parti organlarının kararını aktardı ve Kıbrıs sorunun federal bir çerçevede çözülmesi konusunda YKP ile birçok noktada ortak görüşleri olduklarını aktardı.

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı ise yaptığı açıklamada EDİ ile geçmişi çok eskilere dayanan bir diyalogları olduğunu hatırlattı ve güneydeki siyasi partilere yapacakları ziyaretin EDİ başlıyor olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kanatlı, bu ziyaretlere gelecek hafta Cuma günü Yeşiller Partisi ve 5 Kasım’da da EDEK ile devam edeceklerini aktardı. Kanatlı, AKEL ve DISY’den halen daha uygun tarih beklediklerini aktardı.

Kanatlı, tüm bu ziyaretlerde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirmek istediklerini, ayrıca Kıbrıslı Türkleri ciddi şekilde etkileyen yeni sağlık yasası konusunda da görüş alış-verişinde de bulunacaklarını söyledi.

Kanatlı, Kıbrıs sorununa dair erken çözüme ihtiyaç olunduğunu, referandumda iki evete ihtiyaç duyulduğunu bu nedenle toplumların bu çerçevede daha yakın işbirliği içinde olması gerektiğini de söyledi. Kanatlı çözümün parametrelerinin önceden belirlendiğini hatırlatarak bunun da iki bölgeli, iki kesimli, siyasi eşitliği temelinde federal Kıbrıs olduğunu vurguladı. Kanatlı, özellikle güneyde iki bölgelilik üzerinde çok fazla durulduğunu YKP’nin son aldığı Parti Meclisi kararında da vurgulandığı gibi bunun etnik olarak temizlenmiş iki bölge olarak algılanamayacağını da belirtti. Kanatlı ayrıca kuzeydeki son gelişmelerle ilgili de görüşlerini aktardı.

Kanatlı, ayrıca troykanın dayatması ile güneyde birçok yasal düzenlemeye gidildiğini, birçok hakkın budandığını bunun kabül edilemez olduğunu söyledi. Kanatlı, bu düzenlemelerden birinin de yeni sağlık yasası olduğunu söyledi. Kanatlı, yeni yasa ile parasız sağlık için ekonomik kriterler konduğunu söyledi ama Kıbrıslı Türklerin başvurusu ile ilgili ciddi bürokratik problemlerin bu yasa içinde yer almasından dolayı ekonomik kriterlere uysa bile parasız sağlık hakkından mahrum bırakıldıklarını söyledi. Kanatlı, güneyde ücretsiz sağlık hizmeti alanların çok ciddi bir kısmının ya bu hakka gerçekten ihtiyacı olan ya da kanser gibi ya da kronik hastalık gibi sorunları olanların devlet hastanesine gittiğini söyledi ve bu konuda Kıbrıslı Türklerin başvurusu ile ilgili yaşanan sorunların aşılması için yetkililere iyi niyetli çalışma çağrısı yaptı. Kanatlı ayrıca sağlık kartı konusunun yurtdışında yaşayan öğrencileri de etkilemeye başladığını söyledi, bu yönü ile de bir çalışma yapılması talepleri olduğunu söyledi.

Basın açıklamaları sonrası heyetlerin ikili görüşmesi başladı ve çeşitli konularla ilgili taraflar görüş alışverişinde bulundu.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin