emekemek haberleriİngiliz üslerinde iki saatlik uyarı grevi yapıldı
yazarın tüm yazıları:

İngiliz üslerinde iki saatlik uyarı grevi yapıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

İngiliz üslerinde grevKıbrıs Türk Askeri Müstahdemler Sendikası (AS-SEN), Kıbrıs’ta bulunan tüm İngiliz üslerinde bugün 06.45 – 08.45 saatleri arasında iki saatlik uyarı grevi yapıldığını açıkladı.

Türk-Sen’e bağlı AS-SEN’den yapılan açıklamaya göre, greve Ağrotur, Piskobu, Dikelya ve Ay-Nik (Mağusa) üslerinde örgütlü AS-SEN, SEK , PEO ve PASİDY sendikaları katıldı.

Greve yüksek oranda katılımın olduğunu belirten AS-SEN, çalışanların grevde, kararlılıklarını ortaya koyduğunu ve bu uyarı grevinin işveren tarafından dikkate alınmasının önemini vurguladığını ifade ederek, çalışanların, ayrımcılığa ve maaş ile özlük haklarını bugünkü durumundan geriye götürecek bir girişime asla tahammül etmeyeceğini kaydetti.

AS-SEN, işverenin, çalışanların maaşlarına uygulanan iki yıllık “dondurma” kararını üç yıl daha uzatacağını daha önce duyurduğunu, sendikaların ise işveren tarafına bunun “kabul edilebilir bir düşünce olmadığını” bildirdiğini ve hem kararın hem de yöntem ile ilgili yanlışlığın ortadan kaldırılmasını talep ettiğini ifade etti.

Sendika açıklamasında şunları kaydetti:

“Bizler, İngiltere’de yaşanan kriz sonrası bütçe kesintileri nedeniyle Kıbrıs’taki üsler çalışanları olarak yüzlerce çalışanın işine son verildiğini, birçok işyerinin özelleştirildiğini veya kapatıldığını kalanların da iki yıllık bir süreliğine maaşlarının dondurulduğunu, yeterince ağır bir bedel ödediğimizi işveren tarafına bildirmiş olmakla beraber, Güney Kıbrıs’ta yaşanan krizin de bir fırsat olarak kullanılmasını asla kabul etmeyeceğimizi dahası bunu ‘ben yaparım olur’ gibi bir mantıkla çalışana dayatılamayacağını belirtmiştik.

İşveren tarafı uyarılarımızı dikkate almak yerine daha da vahim ve tehlikeli bir adım atarak çalışanlar arasında ayrımcılık yaratabilecek bir davranış sergilemiş ve İngiltere Hükümeti tarafından ekonomideki iyileşme dikkate alınarak İngiltere’de çalışanlara yapılan yüzde 1 artış oranını Kıbrıs’taki üslerde çalışan İngiliz kökenli çalışanlara, Ağustos 2013 itibarı ile yansıtmıştır.

Grevde işverene yapılan çağrıda, çalışanların ne böylesi bir ayrımcılığa, ne maaş ve özlük haklarını bugünkü durumundan geriye götürecek bir girişime nede fırsatçılık ve keyfi uygulamalara dayalı bir anlayışa asla ve asla tahammül edilmeyeceği belirtilmiştir.

Bundan sonraki süreçte işveren tarafının atacağı adımları dikkatle izleyeceğimizi belirtir, atılacak her iyi niyetli adıma olumlu karşılık vermeye hazır olduğumuzu ilan eder ve İngiliz Üsleri çalışanları olarak huzur ve barışçıl bir iş ortamı yaratılması için gereken her türlü yapıcı çabaya destek vereceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
158AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin