.Yeniçağyeniçağ güncelLEFKOŞA MAHALLİ BAROSU MESLEKTAŞLARINA YAPILAN DAVRANIŞ NEDENİYLE POLİSİ KINADI
yazarın tüm yazıları:

LEFKOŞA MAHALLİ BAROSU MESLEKTAŞLARINA YAPILAN DAVRANIŞ NEDENİYLE POLİSİ KINADI

Yeniçağ podcastını dinleyin

baroLefkoşa Mahalli Barosu Başkanı Avukat Gökan Asafoğulları, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Lokali’nde dün (27 Aralık, Perşembe) polis tarafından gerçekleştirilen tutuklamalarda Lokal’de bulunan meslektaşlarının iteklenip tehdit edildiğini belirterek, olayı kınadı.

Asafoğulları yaptığı yazılı açıklamada, adil yargılanma hakkının sadece Mahkeme’deki yargılanma sürecinde uygulanmadığını, bu hakkın, polisin yakalama, tutuklama ifade alma safhasında da dikkate alınması gereken bir hak olduğunu kaydetti.

Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Belediye Emekçileri Sendikası Lokalinde dün (27.12.12 tarihinde) polis tarafından gerçekleştirilen tutuklamalarda lokalde bulunan meslektaşımız polis tarafından iteklenip tehdit edildiği meslektaşımız tarafından bilgimize getirilmiştir. Adil Yargılanma hakkı sadece mahkemedeki yargılanma sürecinde uygulanmaz. Bu hak, polisin yakalama, tutuklama ifade alma safhasında da dikkate alınması gereken bir haktır. Anayasamızın 16 (5).nci maddesi yakalanan veya tutuklanan herkesin kendisinin veya ailesinin seçtiği bir hukukçunun hizmetinden DERHAL yararlandırılma hakkı olduğunu öngörür. Meslektaşımızın engellenip, itilip, tehdit edilmesi kabul edilemez vahim bir durum olup bu durumu kınadığımızı, Lefkoşa Mahalli Barosu olarak bu tip davranışların karşısında olduğumuzu belirtir Polis kuvvetlerinin tutuklama yakalama eylemlerini gerçekleştirirken Anayasayı, yasaları, kişi hak ve özgürlüklerini göz önünde bulundurarak eylemlerini hukuk çerçevesinde yerine getirmelerinin de asli görevleri olduğunu hatırlatırız.

 

BAROLAR BİRLİĞİ’NDEN LEFKOŞA MAHALLİ BAROSU’NA DESTEK

Bu arada, Kıbrıs Türk Barolar Birliği de bir açıklama yaparak Lefkoşa Mahalli Barosu’nun açıklamasına destek belirtti.

“Belediye Emekçileri Sendikası tarafından yürütülen eylemlerde, toplum bireylerinin huzurunu ve esenliğini sağlayıp, korumakla mükellef olan polis mensuplarının hukuk tanımaz, yasaları ve insan haklarını çiğneyen davranışlarını da hayretle ve büyük bir üzüntüyle izledik” denilen açıklamada, mahalli baroya destek verilerek, kanunsuz uygulamaların her zaman karşısında olacakları vurgulandı.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin