habergüncel haberKıbrıs ve Troyka arasındaki memorandum hakkında yasalar 6 Aralık’ta Meclis’e sunulacak
yazarın tüm yazıları:

Kıbrıs ve Troyka arasındaki memorandum hakkında yasalar 6 Aralık’ta Meclis’e sunulacak

Yeniçağ podcastını dinleyin

(KHA) Maliye Bakanı Vasos Şarli, Kıbrıs hükümeti ve Troyka arasında Kıbrıs’a verilecek mali yardımı konusunda imzalanacak memorandumun uygulanmasıyla ilgili yasaların 6 Aralık tarihinde Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na sunulacağını açıkladı.

Cuma günü Maliye Komitesi üyeleri ile görüştükten sonra açıklamada bulunan bakan, Meclis’e memorandumun uygulanması ile ilgili toplam 20 yasanın sunulacağını söyledi.

Şarli, Troyka heyetinin, Cuma öğleden sonra Kıbrıs ve Troyka arasında imzalanacak memorandum metninin siyasi partiler ve Maliye Komitesi üyelerine verilmesine izin verdiğini söyledi.

Şarli, “memorandumun mali bölümü (uygulama tedbirleri) kapandı ancak Kıbrıs’ın mali sektörü üzerinde Pimco tarafından yapılacak değerlendirme raporunu beklediğimiz için bankacılık sektörünün sermayelendirilmesi konusu kapanmadı” dedi.

Pimco’nun raporunun 7 Aralık’ta açıklanması bekleniyor.

Şarli, “amacımız sunulacak olan yasaların Avro Bölgesi toplantısından sonra 13 Aralık tarihinde kadar onaylanmasıdır” dedi.

 

Hükümet: Kıbrıs, bankalar nedeniyle AB İstikrar Mekanizması’na başvurdu

Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, bankaların yeniden sermayelendirme ihtiyacı nedeniyle Kıbrıs’ın AB İstikrar Mekanizması’na başvurduğunu belirtti. Cumartesi günü yazılı bir açıklama yapan hükümet sözcüsü Stefanu, Kıbrıs’ın Yunanistan ekonomisindeki olumsuz gelişmelerden etkilendiğini tekrarladı. Sözcü, “Kıbrıs İstikrar Mekanizması’na başvurma kararı aldığı zaman mali durumu bir çok AB üyesi ülkeden daha iyiydi” dedi. Stefanu, bankacılık sisteminin sorunlarından dolayı Kıbrıs’ın kredi piyasalarının dışına itildiğini söyledi.

Sözcü, Kıbrıs’taki açığın dünya ve Avrupa ekonomik krizinden kaynaklandığını ifade etti. Diğer AB üyesi ülkelerde de durumun bu olduğunu belirtti.

 

Christofias Salı günü halka hitap edecek

Cumhurbaşkanı Demetris Christofias, 4 Aralık Salı günü, Kıbrıs hükümeti ve Troyka arasında imzalanacak olan memorandum konusunda halka hitaben bir konuşma yapacak.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Christofias’ın konuşması Salı akşamı yayınlanacak.

 

Demetriades: Troyka ile imzalanacak memorandumda bankacılık sektörünün sermayelendirilmesi için 10 milyar Avro var

Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü Panikos Demetriades, Kıbrıs Merkez Bankası ve Troyka heyeti (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) arasında anlaşılan memorandumda Kıbrıs’ın bankacılık sektörüne 10 milyar avro verilmesi şartı olduğunu açıkladı.

Cuma günü basın toplantısında konuşan Demetriades, vergi ödeyen vatandaşların omuzları üzerinden bankaların yurt dışında yaptığı genişlemenin hatalı olduğunu söyledi.

Bankacılık sektöründe çok hata yapıldığını söyledi ancak “bankacılık sektöründeki durum için sorumlu olan kişi az” dedi.

Bankacılık sektörün sermayelendirilmesi amacıyla ihtiyaç olan tam miktarın belli olmadığını söyledi  ancak bankacılık sektörün konsolidasyonun önemine işaret etti.

Demetriades, yaşanan sorunların tedavisinin bankacılık sektörünün tam konsolidasyonu, yeniden yapılanması ve yeniden sermayelendirmesi olduğunu ifade etti.

Kıbrıs’ın kalkınmasının sürdürülebilir olması ve Kıbrıs’ta yatırımda bulunan iş adamlarının güvencesinin artırılması amacıyla gerekli adımların atılmasının önemine işaret eden yetkili, Kıbrıs Merkez Bankası’nın Troyka heyeti ile bankacılık sektöründe yeniden yapılanma sürecinin başlaması konusunda bir anlaşmaya vardığını söyledi.

2013 Ocak ayı sonuna kadar Asset Management Company (AMC) adlı şirketin kurulmasına karar verilmesi gerektiğini ifade eden Demetriades, Merkez Bankası’nın Kıbrıs’ta bir AMC’nin kurulmasını desteklediğini söyledi.

 

Moody’s: Kıbrıs bankacılık sistemi olumsuz olmaya devam ediyor

Moody’s Yatırımcılar Hizmeti, Perşembe gecesi yayımladığı ‘Bankacılık Sistemi Görünümü: Kıbrıs’ başlıklı yeni banka sistemi görüşünde “Kıbrıs bankacılık sisteminin olumsuz olmaya devam ettiğini” söyledi.

Bu görüşe göre Moddy’s 12-18 ay görünüm döneminde Kıbrıs bankalarının aşırı varlık kalite baskısının bir sonucu olarak önemli sermaye artırımına ihtiyacı olacak.

Moody’s’e göre, ağır sermaye eksikliği ihtimali olumsuz görünüm yansıtıyor.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
158AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin