toplumsal muhalefetsendikal hareketÇöpler Cuma başbakanlığa dökülecek!
yazarın tüm yazıları:

Çöpler Cuma başbakanlığa dökülecek!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Sendikal Platform, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde aylardır devam eden sorunun çözümlenmemesini protesto etmek için yarın (11 Mayıs, Cuma) 12.00’de Başbakanlık önünde eylem gerçekleştiriyor. Platform, Başbakanlık önündeki alanı “çöplük” alan ilan edip, çöp bırakacak.

Sendikal Platform bugün BES Lokali’nde düzenlediği basın toplantısında, belediye çalışanlarına destek belirtti ve sorunu, “parti içi kavgalara alet etmekle” suçladığı hükümeti istifaya çağırdı.

Toplantıda Sendikal Platform adına konuşan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içine itildiği durumun tüm ülkenin ve uygulanan politikaların aynası olduğunu belirtti. Gökçebel, “eğitim, sağlık, belediye hizmetleri ve tüm kamusal hizmetler piyasa malı haline getirilmek için ortada büyük bir kumpas” bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın başkentinde aylardır devam eden sorunu çözemeyenlerin, bu ülkede yönetici koltuklarında oturmaya devam edemeyeceklerini belirten Gökçebel, “Kriz var para yok gerekçeleriyle halkın öz kurumlarını ve mallarını yağmalayan, yağmalatan ve peşkeş çeken ve aldığı her talimatı uygulayan yönetim anlayışı ülkemizin her alanını çöplüğe dönüştürmüştür, kabul edilemez” dedi.

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

Kıbrıs’ın Başkentinde aylardır devam eden sorunu çözemeyeler bu ülkede Yönetici koltuklarında oturmaya devam edemez. Kriz var para yok gerekçeleri ile halkın öz kurumlarını ve mallarını yağmalayan, yağmalatan ve peşkeş çeken ve aldığı her talimatı uygulayan yönetim anlayışı ülkemizin her alanını çöplüğe dönüştürmüştür, kabul edilemez. Lefkoşa Belediyesinin içine itildiği durum tüm ülkenin ve uygulanan politikaların aynasıdır. AKP ve onun taşeronu durumundaki UBP mantığı insanı kurban yapan, çevreye, sağlığa, eğitime kar olarak bakan sömürgeci anlayıştadır, sürdürülemez. Bu politikaları uygulamaya koyanlar her türlü yasa dışılık ve uydurma yasalarla baskıcı, faşizan bir şekilde çalışmaktadır, devam edemez.

Lefkoşa Belediyesinin içine düşürüldüğü durum AKP ve işbirlikçi UBP Hükümetlerinin her alanda uyguladığı politikaların bir ürünüdür. KTHY, DAÜ-DAK, ERCAN,  TELEFON, ELEKTRİK, ETİ, TOPRAK ÜRÜNLERİ, KOPERATİF İŞTİRAKLERİ… bu politikalar sonucu batırılarak el değiştirdi veya değiştirmeye zorlanmaktadır. Eğitim, sağlık, belediye hizmetleri ve tüm kamusal hizmetler piyasa malı haline getirilmek için ortada büyük bir kumpas vardır. Bu kumpasın içerisinde yer alan ve sadece koltuk derdinde olan iktidar sahipleri çözüm bulmak yerine aldıkları talimatları sonuna kadar uygulayarak her türlü rant elde etmek istemektedir. Halkımız KTHY sürecinde kurumun yaşatılması mümkünken, neden batırıldığını çok iyi anlamıştır. İsmi bile milyonlarca lira eden KTHY’na kurtulması için çok az bir para yeterken bu şirket bile bile batırılmıştır. Batıranların hiç birine ise hesap sorulmamıştır.

Aylardır Belediye çalışanları kandırılarak aşağılanmaktadır. Aylardır maaş alamadığı için bir somun ekmeğe muhtaç yapılmışlardır.  Sn. Başbakan sorunu çözmeye istekli gibi görünmekle birlikte sorunu çözmeye odaklanır hiçbir emare göstermemektedir. Parti merkezinde konuyu tartıştırarak, parti içi dengelere oynayarak, UBP kendi kurultayına yönelik temizlik yapmaya çalışmaktadır. Yolsuzlukları çıkarmak için kurulduğu ilan edilen Başbakanlık Denetleme Kurulu sünnetçi korkusu bile vermeden devre dışı bırakılmıştır. UBP ve Sn. Başbakan Cemal Bulutoğullarını ve belediye çalışanlarını aynı anda idare etmeye çalışmaktadır. UBP hem iktidar hem de muhalefeti oynamaktadır. İktidarsız gibi her gün toplantı yapmakta, halkı ha bu gün ha yarın diyerek sürekli kandırmaktadır. Yürekli belediye çalışanları belediyede dönen dolapları gün gibi ortaya çıkarmıştır. Ne sn. Cumhurbaşkanının, ne sn. Başbakanın, ne de Sayıştay başkanlığının susma veya siyaseten kıvırma hakkı yoktur. Belediye batırılıp birkaç sermayedar şirkete kazanç kapısı yapılarak,  belediye çalışanları açlık ve sefalet koşullarını kabule zorlanmaktadır. Zamana oynanarak BES’e karşı tepkinin artırılması hedeflenmektedir. Çalışanlara açlık,  işsizlik, parasızlık gösterilerek haklarından feragat etmeleri sağlanmak istenmektedir. Çalışanların bu sayede sigortasız, güvencesiz, düşük maaşla çalışmaya razı edilmesi hesaplanmaktadır.  Hizmet alımı ile belediyede kadrolu çalışanın kalmaması hedeflenmektedir. Yolsuzlukların üstü de örtülerek bütün fatura sadece çalışanlara kesilerek yeni bir yapılanma ile de belediyeyi kurtarma operasyonu adı altında çalışanların tertiplenmesi hesaplanmaktadır.

Lefkoşa Belediyesi ortak alınacak kararlarla ve iyi niyetli politikalarla kurtulur. En büyük Sorun belediyeyi çalışanları ile birlikte yolsuzluktan ve belirsizlikten kurtarma niyetinin olup olmamasıdır. Bu niyeti taşıması gereken sorumlular sn. Başbakan, C.Başkanı, Hükümet Yetkilileri bir araya gelerek;

  1. Atılan imzalara sahip çıkmalıdır.
  2. Belediye çalışanları derhal ödenmelidir.
  3. Keyfi yönetim durdurulmalı, yolsuzluluk, usulsüzlük yapanlar cezalandırılmalıdır.
  4. Bir daha Lefkoşa bu hale gelmesin diye çalışanlarla ortak radikal kararlar üretilmelidir.

Dayatma paketleri uygulayarak Kıbrıs’ın kuzeyinde başlayan depremi yaratan ve AKP talimatları ile hareket eden UBP Hükümeti bu güne kadar beceriksizce ülke yönetmiş sadece çıkarı doğrultusunda davranmıştır. Olumlu son bir görev yaparak Dünya’nın tanıdığı Kıbrıslı Türklerin varlığını yansıtan Lefkoşa’yı çöplükten kurtarmalıdır. UBP Hükümeti yetkiyi Halkımıza geri vermeli ve derhal istifa etmelidir. Aylardır aç, sefil durumda mücadele eden BES üyeleri yalnız değildir. KTHY’na yapılanları unutmadık,  bir kez daha çalışanlarının günah keçisi yapılmasına müsaade edilmeyecektir. Sendikal Platform ve Halkımız Cuma günü saat: 12.00 ‘da Başbakanlık önündeki alanın Çöplük alanı olduğunu ilan edecektir. Sendikalarımız tüm halkımızı Belediye Çalışanlarının ekmek, gelecek kavgasına omuz vererek ülkemizi gerçek ÇÖPLÜKTEN kurtarmaya çağırmaktadır.”

 

BOZAT

BES Başkanı Savaş Bozat da çalışanların 70 gündür maaş alamayan belediyenin içinde bulunduğu kötü durumun, ülkeyi idare edenlerin eseri olduğunu söyledi. Bozat, “Çalışanlar yıllardır sosyal güvencesiz yaşıyor. Yöneticiler ise hala boş laflar ediyor… Çıkan kararlar uygulanabilir değil… Olaylar başka boyutlara çekilmeye çalışılıyor…” dedi.

Belediyede uzun zaman önce soruşturma başlatan Sayıştay’ın hala hiçbir rapor sunup, açıklama yapmadığına işaret eden Bozat, bağımsız olması gereken Sayıştay’ın güvenirliğini yitirdiğini belirtti. Bozat, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun başbakanlığı döneminde “belediyeye aktarıldığını” iddia ettiği 10 milyon Sterlin’in nereye harcandığı dökümünün açıklanmasını istedi.

Bozat, belediyenin, UBP’deki kurultay öncesi iç hesaplaşmalara alet edilmek istendiğini belirterek, ne çalışanları, ne de toplanmayan çöplerden kaynaklanabilecek hastalıklardan etkilenecek halkı düşünen var dedi.

Halktan özür dileyen Bozat, Lefkoşa’yı bu hale kendilerinin getirmediğini ve kendilerinin de mağdur olduğunu söyledi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin