.Yeniçağyeniçağ güncelSyriza’nın çabaları sonuç vermedi
yazarın tüm yazıları:

Syriza’nın çabaları sonuç vermedi

Yeniçağ podcastını dinleyin

SYRIZA lideri Alexis Tsipras, 7 Mayıs günü Yeni Demokrasi'nin başarılı olamaması üzerine 8 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias'tan hükumeti kurma görevini aldı

Yunanistan’da, hükümeti kurma çabaları çerçevesinde koalisyon turları gerçekleştiren Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras’ın görüşmelerinden sonuç çıkmadı.

Tsipras, parlamentoda yaptığı açıklamada, seçim sonrası ülkeyi çıkmazdan kurtaracak bir koalisyon oluşturmak için yeterli desteği alamadığını bildirdi.

Yunanistan’da yapılan seçimlerde yüzde 16.7 oyla ikinci sırada yer alan ve 8 Mayıs’ta  hükümet kurma yetkisini alan Tsipras, memorandum karşıtı sol bir hükümet kurmak isteğini belirmiş ancak sol partilerden olumsuz yanıt almıştı.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) lideri Aleka Papariga, Tsipras’ın görüşme talebini reddetmiş, Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis ise sol hükümete destek vereceklerini ancak içinde yer almayacaklarını belirtmişti.

Tsipras, çalışmaların ikinci gününde önce memorandum karşıtı sağ parti Bağımsız Yunanlılar’ın lideri Panos Kammenos ile görüştü. Görüşmenin ardından, birlikte memorandum karşıtı bir cephe oluşturmak için çoğunluğu sağlayamayacaklarını ifade eden Kammenos, Tsipras’la ”Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorunu, Yunanistan’ın Münhasır Ekonomik Bölge’nin (MEB) belirlenmesi ve yasadışı göç” gibi dış politika konularında fikir ayrılıkları bulunduğunu, birlikte çalışamayacaklarını kaydetti.

Tsipras, daha sonra memorandumun şartlarını uygulayacaklarına dair AB’ye taahhüt veren iki ana akım partisinin başkanları ile görüştü. Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) lideri Evangelos Venizelos, görüşmenin ardından koalisyon oluşturmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Bugün (10 Mayıs, Perşembe) öğle saatlerinde SYRIZA Lideri Alexis Tsipras cumhurbaşkanlığına giderek hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias’a iade etti. Venizelos’un da öğleden sonra cumhurbaşkanlığına gelerek görevi devralması bekleniyor.

 

YA PAPULYAS ÇÖZÜM BULACAK YA DA TEKRAR SEÇİME GİDİLECEK

Koalisyon arayışı temaslarının olumlu sonuçlanacağına yönelik belirti görünmüyor. Bu nedenle Yunanistan’ın izleyebileceği iki yol bulunuyor. Bunlardan biri Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın başkanlığındaki siyasi liderler toplantısında soruna çözüm bulunması, ikincisi de bir ay içinde tekrar seçime gidilmesi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin