habergüncel haberKıbrıs’ın AB Başkanlığı’nı üstlenmesine 100 gün kaldı
yazarın tüm yazıları:

Kıbrıs’ın AB Başkanlığı’nı üstlenmesine 100 gün kaldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

(KHA) Kıbrıs’ın Avrupa Birliği Konseyi 1 Temmuz 2012’de, altı aylık tarihi dönem başkanlığını üstlenmesine sadece yüz gün kaldı.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Andreas Mavroyannis Cuma günü Kıbrıs’ın AB Konseyi Başkanlığı’na yüz gün” kalması dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Mavroyannis, Kıbrıs’ın AB Çok Yıllık Mali Çerçeve ve vatandaşlarına, komşularına ve dünyaya “daha iyi bir Avrupa” yaratmak için siyasi bir anlaşma sağlanması amacıyla dürüstçe çalışacağını bildirdi.

Başkanlığın, küçük ölçüde kamu hizmetleriyle küçük bir devlet olarak Kıbrıs için büyük bir deneyim olacağını belirten Andreas Mavroyannis, Kıbrıs’ın “Avrupa’nın bütünleşme süreci için ek değer katmada güvenilir bir ortak” kalmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Başkanlığın Kıbrıs için vatandaşlarını Avrupa Birliği’ne yaklaştırma ve kamu hizmetlerini modernleştirmede büyük bir fırsat olacağına işaret eden Mavroyannis, “Sorumluluğumuz büyük olacaktır. Çünkü başkanlığımız dünya ekonomik krizinin ve birlik üzerinde etkilerinin olduğu bir zamanda gerçekleşecektir” dedi.

Mavroyannis, Kıbrıs’ın başkanlığı sırasında ilgileneceği konuları, AB Çok Yıllık Mali Çerçeve, yeni Avrupa 2020 Stratejisiyle ilgili kararların geliştirilmesi, Birleşik İklim Değişikliği İlkeleri, Birleşik Denizcilik İlkeleri’nin yeniden başlatılması, Ortak Avrupa Sığınma Sistemi’nin tamamlanması, Genişleme ve Güney Komşuluk İlkeleri, büyüme istihdamın geliştirilmesi, tek piyasanın derinleştirilmesi, Sürdürülebilir ve Yeşil Gelişim şeklinde sıraladı.

AB Çok Yıllık Mali Çerçeve’yle ilgili olarak Andreas Mavroyannis, Kıbrıs’ın konuyla ilgili siyasi bir anlaşmayı tamamlamayı hedeflediğini, Kıbrıs’a “dürüst bir ortak” olarak gerçekten müzakereleri yürütmek için eşsiz bir fırsat verildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı, “Vatandaşları, komşuları ve dünya için daha iyi bir Avrupa yaratılmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Avrupa maalesef birçok Avrupa vatandaşının inandığı gibi sorunun değil çözümün bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

Başkanlığın devralınması önceki hazırlıklarla ilgili olarak da Mavroyannis, “Hazır olduğumuza kesin olarak inanıyoruz. Bütün devlet mekanizması tam hızdadır. Birçok hazırlık tamamlandı. Beklemekte olanlar da doğru yoldadır. Hiçbir planlamanın gerisinde değiliz. Ancak çabalarımız 21 Aralık’ta başkanlığımız sona erene kadar sürekli olacaktır” dedi.

Başkanlık programının kamuoyuna Haziran başında duyurulacağını bildiren Mavroyannis, Kıbrıs’ın başkanlığı sırasında gerçekleştirilecek en önemli etkinliklere değinirken de Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un Kıbrıs’ı, bir Mayıs sonu, öteki Temmuz’da, iki kez ziyaret edeceğini duyurdu.

Programa göre Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas Temmuz başında, başkanlığın altı aylık programını Avrupa Parlamentosu üyelerine sunmak için Strasburg’da olacak.

5 Temmuz’da Komiserler heyeti, başkanlığın başladığını resmen duyuracak etkinliğe katılmak üzere Kıbrıs’a gelecek.

Bir gün sonra Kıbrıs hükümeti ve AB Komiserleri arasında altı aylık program üzerinde müzakereler yapılacak.

Mavrommatis, Ekim ayında Ulaştırma Bakanları Konseyi Gayrı Resmi toplantısının Lefkoşa ve Limasol’da yapılacağını da bildirdi.

“Her şey iyi giderse, Limasol’da Birleşik Denizcilik İlkesi’ni resmi olarak açıklayacağız. Kıbrıs başkanlığının isteklerinden biri bunu Birleşik Denizcilik İlkesi Limasol Deklarasyonu olarak isimlendirmektir” şeklinde konuşan Andreas Mavrommatis, Avrupa Birliği’nde Kıbrıs’ın Sürekli Temsiliyeti’nin önemine vurgu yaptı ve altı aylık başkanlık süresince hemen hemen 200 personelin Temsilcilik’te çalışacağını söyledi.

Bu arada basın toplantısında hazır bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti Basın ve Enformasyon Dairesi Müdürü Eleonora Gavriilidis de gazetecilere Kıbrıs başkanlığının resmi internet sitesi hakkında bilgi verdi.

Gavriilidis, başkanlığın ikisi Brüksel’de biri Lefkoşa’da üç sözcüsü olacağını, sözcülerin düzenli olarak açıklamalar yapacağını ve ek bilgiler vereceğini kaydetti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
201AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin