toplumsal muhalefettoplumsal hareketlerMezopotamya Sosyal Forumu başladı
yazarın tüm yazıları:

Mezopotamya Sosyal Forumu başladı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Dün akşamüzeri (21 Eylül, Çarşamba) “İnsanlık için özgürlük kazanacak” şiarıyla düzenlenen Mezopotamya Sosyal Forumu (MSF)’nun açılışı öncesi yapılmak istenen yürüyüş, polis tarafından engellenince binlerce kişi “Herne Pêş” marşı ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla polisin tavrını protesto edip, gruplar halinde yürüyüşe geçti.

Diyarbakır’da 25 Eylül tarihine kadar devam edecek olan ve bu yıl ikincisi “İnsanlık için özgürlük kazanacak” şiarı düzenlenen MSF’nin açılışı öncesi yapılmak istenen yürüyüş polis engeline takıldı. Diyarbakı Surlariçindeki Dağkapı Meydanı’ndan açılış konserlerinin yapılacağı Sümerpark’a kadar yapılmak istenen yürüyüş, polis tarafından engellendi. Kıbrıs, Lübnan, Filistin, Latin Amerika, Arjantin gibi dünyanın birçok ülkesinden katılımcılar ile KESK, Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP), Enerji-Sen, Tüm-Bel Sen, Barış İçin Vicdani Ret Platformu, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), İHD, Devrimci Anarşist Faaliyet ile ESP ve Muradiye Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği üyeleri Dağkapı Meydanı’nda toplandı. Aralarında Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile DTK Sözcüsü ve Muş Milletvekili Demir Çelik ve DTK Koordinasyon üyesi Edip Yaşar’ın da bulunduğu binlerce kişi, Dağkapı Meydanı’ndan “An aşiti an aşiti”, “Özgürlük kazanacak”, “Askere gitme kardeş kanı dökme” dövizleri ve “İmralı cezaevi kapatılsın”, “Tecrite hayır” , “Artık yeter! “Canlar ölmesin, özgürlük yeşersin” yazılı pankartlar açtı. “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçmek isteyen gruba polis panzerleri yol içine dizerek bu yürüyüşe izin vermedi.

Yürüyen kitlenin ön ve arka kısmında panzerle ve çok sayıda çevik kuvvetin yerleştirilmesi dikkat çekerken, polis, yürüyüşün Ali Emir Caddesi’nden yapılmasına izin vermedi. Bunun üzerine oturma eylemine geçen kitle sık sık “baskılar bizi yıldıramaz” diye sloganlar atarak tepkisini dile getirdi. Bu sırada Muş Milletvekili Demir Çelik, yürüyüşün yapılması için polis yetkilileri ile görüştü. Görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine kısa bir açıklama yapan Çelik, her kesin bireysel olarak Sümerpark’a gitmesini söyledi. Çelik açıklamasında, yasal yürüyüşe izin vermeyen Emniyet yetkililerini ve Diyarbakır Valiliğini de kınadığını belirtti. Açıklamanın ardından gruplar, “Herne pêş” marşı söyleyip, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile gruplar halinde yürümeye başladı. Yürüyüş boyunca yüzlerce polis ile grup arasında zaman zaman sözlü tartışmalar çıkarken, grup Sümerpark’a ulaştı.

Forum programı çerçevesinde daha sonra,  Bandista, Ermenistan’dan Van Project ve  Mezopotamya Halklarının Melodisi konser verdi.

Forum, bugün Sümerpark alanında kurulan çadırlar ve toplantı salonlarında yapılacak oturumlarla devam edecek.

[pe2-gallery album=”aHR0cDovL3BpY2FzYXdlYi5nb29nbGUuY29tL2RhdGEvZmVlZC9iYXNlL3VzZXIveWVuaWtpYnJpc3BhcnRpc2kvYWxidW1pZC81NjU1MzAwOTY4MTA3MDI5ODU3P2FsdD1yc3MmYW1wO2hsPWVuX1VTJmtpbmQ9cGhvdG8=”]

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin