habergüncel haberBM Kıbrıs’ta mayın temizleme faaliyetlerini durduracak
yazarın tüm yazıları:

BM Kıbrıs’ta mayın temizleme faaliyetlerini durduracak

Yeniçağ podcastını dinleyin

(KHA) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve UNFICYP Şefi Lisa M. Buttenheim, Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’taki mayın temizleme faaliyetlerini Şubat ayında durduracağını söyledi.

Buttenheim, Perşembe sabahı Kıbrıs’ta 6 yıldan beri devam eden mayın temizleme çalışmalarının durdurulması dolayısıyla Lefkoşa Havaalanı bölgesindeki ara bölgede düzenlenen özel bir etkinlikte konuştu.

Lisa M. Buttenheim, “Avrupa Komisyonu’nun desteği olmasaydı bugün burada olamazdık. Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Mayın Faaliyet Merkezi’nin ana bağışçısı olarak bu faaliyetleri desteklemek için 11 milyon Avro’nun üzerinde katkıda bulunulduğunu, Avrupa Birliği’nin bu mayın temizleme programında itici ana güç olduğunu anlattı.

Buttenheim, “Kıbrıs’taki Mayın Temizleme Merkezi altı yıl önce faaliyetlerine başladığında, ara bölgede mümkün olduğunca fazla mayın temizlemek için işe koyulmuştu. Avrupa Birliği, diğer bağış fonları, BM Güvenlik Konseyi kararları ve UNFICYP’in desteğiyle BM mayın temizleme programı Kıbrıs’ı mayınlardan temizlemede büyük ilerleme sağladı” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve UNFICYP Şefi Lisa M. Buttenheim şöyle devam etti:

“BM mayın temizleme programının başladığı Kasım 2004’ten bu yana 27,000 adet kara mayını BM tarafından temizlendi ve tahrip edildi. Ara bölgedeki 9.7 kilometrelik bir alanda toplam 74 mayın tarlası temizlendi. Bu alanlar şimdi ürün alabilecek ve sürdürülebilir kullanım sağlanabilecek durumda bulunuyor.”

“BM mayın temizleme faaliyetleri ada genelinde, Lefkoşa’daki Ledra Sokağı boyunca ve son olarak kuzey batıdaki Limnidi/Yeşilırmak gibi geçiş noktalarının açılmasına da olanak sağladı.”

“Adayı bu öldürücü engellerden kurtarmakla iki toplumlun daha özgür seyahat etmeleri imkânı, ticaret ve alışveriş için çeşitli temaslar yapılması fırsatı elde edildi. Kısacası her mayının temizlenmesi normale dönme yolunda bir adım oldu.”

“Çok iş yapılırken büyük adımlar atıldı. Belirtilmiş hedeflere ulaşmak istiyorsak daha çok şeylerin yapılması gerekiyor – ki bu mayından arındırılmış bir ara bölge ve sonunda mayından arınmış bir Kıbrıs’tır.”

“Şüphesiz kara mayınlarının hiçbir medeni toplumun içerisinde yeri olamaz. Çatışmalar sona erdikten çok sonra yerleştirildiler. Bir kara mayını sadece yarattığı korkuyla bütün bir toplumu rehin alabilir.”

“Mayın Temizleme Faaliyetleri Merkezi’nin tahminine göre adada, iki milyon metrekarelik bir alanda hala 15.000 mayın bulunuyor.”

“Türk Ordusunun ve Milli Muhafız Ordusu’nun desteğiyle BM mayın temizleme faaliyetleri yapıldı ancak ara bölgede dört, ara bölge dışında da hala temizlenmemiş bazı mayın tarlaları bulunuyor. Şimdi kritik bir aşamaya gelindi. Birleşmiş Milletler mayın temizleme faaliyetlerinin Kıbrıs’ta tamamlanması noktasına geldik.”

“Ara bölgede girilemeyen mayın tarlaları ve iki tarafla mayın temizleme operasyonlarını ara bölgenin dışına taşırma anlaşması bulunmaması nedeniyle BM mayın temizleme faaliyetlerine gelecek Şubat ayında son verecek.”

“Bunu fırsat bilerek Genel Sekreter Ban Ki-moon’un iki tarafa yaptığı kalan dört mayın tarlasının bırakılması, böylelikle mayınlardan temizlenmiş bir ara bölgenin tüm Kıbrıslıların faydasına olması çağrısını tekrarlamak isterim.

Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’taki Temsilciliği’nin Başkanı Androulla Kaminara ise etkinlikte yaptığı konuşmada, kara mayınlarının ne kadar tehlikeli olduklarına dikkati çekti, mayınların ayırım yapmadan yaraladığını ve öldürdüğünü söyledi.

Kaminara, “Avrupa Komisyonu 2000 yılından bu yana birçok ülkede mayınsız bir dünya için ve mayınların artık insanlık için tehdit oluşturmaması için birçok ülkede mali ponjelerle somut çalışmalar yapıyor” dedi.

Kaminara şöyle devam etti: “Avrupa Komisyonu bu bağlamda Kıbrıs’ta da altı yıldan bu yana Birleşmiş Milletlerin sürdürdüğü mayın temizleme çalışmalarıyla ilgili projeye katkıda bulunmaktan gurur ve onur duyuyor.”

Perşembe günkü etkinlik Birleşmiş Milletler Kıbrıs’taki Mayın Faaliyetleri merkezinde yer aldı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin