arşivhaber28 Ocak’taki grev saatleri açıklandı
yazarın tüm yazıları:

28 Ocak’taki grev saatleri açıklandı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Sendikal Platform’un “Dayatma Paket” olarak nitelendirdiği hükümetin aldığı önlemlere karşı 7 iş yerinde uygulamakta olduğu süresiz grevler 2. Haftasını doldurdu. Sendikal Platformun “Toplumsal Varoluş Mitingi” ise 28 Ocak, Cuma günü İnönü Meydanı’nda yapılacak.

Sendikalar yanında bir çok sivil toplum örgütü ve bazı siyasi partilerin de destek verdiği miting saat 11.30’da başlayacak.

GREVLER DEVAM EDİYOR

Sendikal Platform’un, aldığı karar çerçevesinde Lefkoşa Tapu Dairesi, Mahkemeler, Atatürk ve Arabahmet İlkokulları, Demokrasi Ortaokulu ile Atatürk Öğretmen Akademisi’nde (AÖA) 11 Ocak’ta başlatılan süresiz grevler devam ediyor. Platform, süresiz greve hafta başında dahil ettiği Nüfus Kayıt Dairesi’ndeki süresiz grev de devam ediyor.

Gümrük Çalışanları Sendikası’nın (Güç-Sen) tüm gümrük birimlerinde 17 Ocak’tan beri ek çalışma yapmama eylemi ile Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası’nın (Kamu-Sen) birlikte 24 Ocak’tan beri sürdürdükleri Girne Başkılavuzluk Liman Başkanlığı’nda mesai saatleri dışında hizmet vermeme eylemi de devam ediyor…

CUMA GÜNÜ HEMEN HEMEN HER YERDE GREV VAR

Sendikal Platformun yarın İnönü Meydanı’nda yapacağı “Toplumsal Varoluş Mitingi”ne destek veren sendikalar örgütlü bulundukları kamuya bağlı bir çok işyerinde, hastanelerde, yerel yönetimlerinde ve KİT’lerde grev uygulamasına gidecek.

Bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği mitinge yoğun katılım olması bekleniyor.

DAÜ – SEN ve DAÜ Bir – Sen: “Saldırı büyükse kavga da büyük olacak”

DAÜ – SEN ve DAÜ Bir – Sen, yaptıkları ortak açıklama ile 28 Ocak mitingine aktif katılım sağlayacaklarını açıkladı. İki sendikanın ortak açıklamasının tam metni şöyle:

“Geçirdikleri her yasayla, yaptıkları her uygulamayla hemen hergün toplumuzun her kesimini infial içine sürükleyen UBP hükümeti, bütün haklı tepkilere kulağını tıkayarak, anlaşma arayışlarını elinin tersiyle itip yoluna devam etme kararı vermiş görünüyor. İş başına geldiğinden beri bu hükümet, kamusal zenginliklerimizi peşkeş çekmiş, ülkemizin köklü kurumlarını batma noktasına getirmiş, ülkemizde yüksek öğrenimi yok edecek uygulamalara imza atmış, göç yasasını geçirmiş, kazanılmış haklara saldırmış, emekli, dul ve yetimlerin maaşlarından vergi almış, eşel mobili ortadan kaldırmış ve kendi maaşlarına dokunmazken sürekli yapılan vergi düzenlemeleri ve zamlarla halkımızı daha da yoksullaştırmıştır. Görünen odur ki UBP hükümeti benzer uygulamalara devam edecek ve koltuk uğruna her emri yerine getirecektir.

Bu topraklarda onurumuzla varolmamıza yönelik saldırı büyüktür.

Kendi kendimizi yönetmemize olan saldırı büyüktür.

Kendi vatanımızda sömürülmeden, alnımızın teriyle onurlu bir yaşama hakkımıza yönelik saldırı büyüktür.

Esnafa, işçiye, çiftçiye, akademisyene, öğretmene, emekliye, memura, zanaatkara, sanayiciye saldırı büyüktür.

Saldırı büyükse kavga da büyük olacaktır!

Bu gidişe haklı ve sert tepkimizi ortaya koymak için meydanlara inmek zamanıdır artık.

DAÜ çalışanları işbirlikçi, emek ve akıl düşmanı UBP Hükümetine “Yeter! Ya paketini çek, ya da kendin çek git” demek için DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN 28 Ocak 2011 Cuma günü saat 08:00’dan itibaren grevdedir. Saat 10:00’da ise Sabancı Yurtları önünden kalkacak otobüslerle Lefkoşa’ya hareket edilecek çalışanlarımız İnönü Meydanında gerçekleşecek mitingde tüm ülkeden gelecek kardeşlerimizle birlikte olacaklardır.

Bugünü ve geleceğimizi kurtarmak için!

Koltuk sevdalılarının riyakarlıklarını yüzlerine vurmak için!

Sokaklar da meclis de oturduğunuz koltuklar da bizimdir demek için!

Dayatmalara direnmek için!

Bu ülkenin gerçek sahiplerinin bu coğrafyada yaşayan halklar olduğunu göstermek için!

‘Gemide güverte yolcusu, trende 3. mevki, şosede yayan’ olmayacağımızı söylemek için!

‘Işık yener karanlığı, umudu kesme yurdundan’ diyerek yürümek için!

28 Ocak 2011 Cuma günü işçi, memur, akademisyen grevdeyiz.

Birlik, mücadele, dayanışma!

Kurtulmak yok tek başına; ya hep beraber ya hiç birimiz!

BASIN-SEN

BASIN-SEN Başkanı Kemal Darbaz imalı açıklama şöyle:

Hükümete geldikleri günden başlayarak, halkın çok küçük bir bölümüyle birlikte hareket edip, çoğunluğun sesini duymayanlar, sonun başlangıcını da kendi elleriyle hazırladılar. Tarih yeniden tekerrür mü ediyor dedirten bu süreç, seçilmişlerin seçenlere karşı giriştiği bir yoksullaştırma hareketi olarak tarihe geçecektir.

Yağmurdan kaçarken toluya tutulan Kıbrıs Türk Halkı, kendi oylarıyla hükümete getirdiği insanlara, iki yıldır, derdini anlatmaya çalışmaktadır. Bir toplumu ileriye taşıyacak olan sivil toplum örgütleri, sendikalar, ekonomik örgütler, muhalefet partileri ve benzer örgütlenmeler aracılığıyla girişilen bu derdini anlatma çabası, ne yazık ki tüm iyi niyetli girişimlere rağmen sonuçsuz kalmıştır.

Bugün için oluşan ve her geçen gün büyümekte olan bu birliktelik, bir günde oluşmamıştır. Dünyanın bir başka coğrafyasında ilgili hükümetler, oran olarak bundan çok daha düşük toplumsal hareketler karşısında bile, kendi kendini ciddi sorgulamalardan geçirirken, bizim ülkemizde yönetenler, inanılmaz bir körlük ve sağırlık yaşamaktadırlar.

Toplumsal örgütlenmelerin ortaya koyduğu ortak tepkiler bir yana, tüm eksiklerine ve zaaflarına rağmen, yargının ürettiği sonuçlardan bile, dersler çıkarmakta zorlanan hükümet temsilcileri, kendilerine gelmek için neyi beklemektedirler? Yoksa beklenen, tarihte örneklerini yaşadığımız, çok daha radikal eylemlilikler mi? Beklenen bu ise, rahatlıkla söyleyebiliriz ki, gidiş o yöndedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, şu aşamadan sonra yaşanacak her türlü radikal eylem ve sonuçlarının sorumluluğu, hükümet edenlerin sırtında kalacak ve tarihe bu şekilde kayıt düşülecektir.

Bir kez daha altını çiziyoruz, tutulan yol yanlış ve tehlikelidir. Ve bilinmelidir ki, kendi halkının sesini duymak geri adım atmak değil, geleceği planlamada doğru kılavuzu seçmek anlamı taşıyacaktır.

Değerli Kıbrıs Türk Halkı bireyleri, sendikamız, birlikte hareket ettiğimiz Sendikal Platformda alınan karar doğrultusunda, 28/1/2011 tarihinde ve saat 11.30’da, İnönü Meydanı’nda yapılacak olan “Toplumsal Varoluş Mitingine” katılacaktır. BRTK ve TAK’ta 11.00-14.00 saatleri arasında grev yapacak olan sendikamız,  Tüm basın emekçilerini ve geleceğini bu topraklar üzerinde gören herkesi, toplumsal mücadelenin önemli köşe taşlarından birisi olacağına inandığımız, “Toplumsal Varoluş Mitingine” katılmaya davet eder.

KTÖS

KTÖS, 28 Ocak günü örgütlü olduğu tüm anaokul, ilkokul, özel eğitim okullarında, Eğitim Bakanlığı ve AÖA’da saat 10:00-12:40 arası grevde olacaktır.

KTAMS ve KAMU-SEN

KTAMS ve KAMU-SEN, yaptığı ortak açıklamada, “Sendikal Platform”un başlattığı “Toplumsal Varoluş Mücadelesi”nin kararlılıkla sürdüğünü belirterek, bu çerçevede Cuma günü Ercan Hava Limanı’nda sabah 04.00’dan 13.00’e kadar, Lefkoşa ve Girne’de iki sendikanın örgütlü olduğu tüm işyerlerinde sabah saat 09.00-13.00 arası, Mağusa ve Güzelyurt’taki iş yerlerinde ise 08.30-15.30 arası grev yapılacağı kaydedildi.

Ortak açıklamada, miting meydanına ulaşılmak üzere tüm bölgelerden otobüsler kaldırılacağı ifade edilerek, “28 Ocak’ta bizi anlamak isteyenlere tek yürek olarak sesimizi duyurmak için tüm üyelerimizi ve halkımızı saat 11.30’da İnönü Meydanı’na bekliyoruz” denildi.

LEFKOŞA VE MAĞUSA DEVLET HASTANELERİNDE ACİL SERVİS DAHİL 24 SAAT HİZMET VERİLMEYECEK

KTAMS, KAMU-SEN VE K.T. Hemşireler ve Ebeler Sendikası, cuma günü gerçekleştirilecek “Toplumsal Varoluş Mitingi” çerçevesinde, hastanelerde yapılacak grev saatlerini açıkladı.

Üç sendikanın ortak açıklamasında, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve Mağusa Devlet Hastanesi’nin, 28 Ocak sabah 08:00’den, 29 Ocak 08:00’e kadar, 24 saat, acil servisler dahil, tüm birimlerde grev yapacağı belirtildi.

Açıklamada her iki hastanede de aciller dahil 24 saat grev uygulanmasının nedeninin, bu hastanelerin 2 dakika yakınında alternatif hizmet satın alınabilecek hastaneler bulunması olduğu belirtildi. Ancak acil servislerde Doktor uyarısı ile olası acil durumlara müdahale için hazır timler oluşturulacağı kaydedildi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığına bağlı, Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Mağusa Devlet Hastanesi dışındaki tüm kurum ve kuruluşlarda (Cengiz Topel Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi, Barış Ruh ve Sinir Hastanesi, tüm sağlık ocakları), 3 sendikanın üyelerinin, 08:00-14:00 saatleri arasında, acil servisler dışındaki tüm birimlerde hizmet vermeyeceği kaydedildi.

Tıp – İş, hastanelerde acil servis hariç 4 saatlik grev yapacak

Hekimlerin örgütlü bulunduğu Tıp-İş, Lefkoşa’da cuma günü yapılacak Toplumsal Varoluş Mitingi’ne katılım amacıyla tüm hastaneler ve sağlık merkezlerinde 09.00-13.00 saatleri arasında 4 saatlik uyarı grevi yapacaklarını ve acil servislerin grev dışında olduğunu açıkladı.

TIP-İŞ aynı yazıda, cuma günü, hükümetin uygulamalarına ve pakete karşı tüm hastaneler ve sağlık merkezlerinde 09.00-13.00 saatleri arasında acil hizmetler hariç 4 saatlik uyarı grevi ve Toplumsal Varoluş Mitingine katılma kararı aldığını açıkladı.

TIP-İŞ Başkanı Erol Şeherlioğlu imzalı açıklamada, hükümetin uygulamaya koyduğu paketle çalışanların emeğinin ucuzlatıldığını, bugüne kadar kazanılan yasal ve anayasal hakların gasp edildiğini öne sürdü.

Yeni çıkarılan ‘’Kamu Görevlileri Değişiklik Yasası’’ ile ‘’Eşit İşe Eşit Ücret’’ ilkesinin, ortadan kaldırılarak, kamuda aynı işi yapıp da farklı ücret alacak iki hekim sınıfı yaratıldığını belirten Şeherlioğlu, mesai saatleri dışında yaptırılan görevlerde ödenen ücretlerin, tüm itirazlarına ve İLO sözleşmelerine rağmen neredeyse gündelik mesai saatlerine yakın ya da onun da altına kadar indirildiğini kaydetti.

Şeherlioğlu, şöyle devam etti:

“Sendikamızın siz ve Başbakan’la teşkilat yasalarında boş olan kadroların münhal ilan edilmesine yönelik yaptığı uzlaşı, ne yazık ki hekimlerle alay edilircesine geciktirilmektedir. Öte yandan ‘hizmet alımı’ adı altında bir grup hekime ödenmekte olan ücretler ile kamuda halen ayni işi yapmakta olan kadrolu veya sözleşmeli hekimlere ödenen ücretler arasında derin uçurum yaratılmıştır.

Başhekimlerin, ihtiyaç olduğundan uzmanlık alanlarında da hizmet verdikleri bilinmesine rağmen, ek mesai süreleri yüzde 25’le sınırlandırılmıştı. Son oluşturulan teknik kurulda çoğunluk kararı bulunmasına rağmen yasal süreç durdurularak sorun giderilmemiştir.

Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nda yer alan ve hekimlerin ikinci iş yapmasına yönelik ortaya konan yasal haklar, Anayasa Mahkemesi’nde sürüncemede bırakılarak yok edilmeye çalışılmaktadır.

Sendikamızın bu Dayatma Paketi kabul etmesi mümkün değildir…”

Hastanelerde çalışan memur ve hemşirelerin örgütlü olduğu KTAMS, Kamu-Sen ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası ise, cuma günü sabah 08.00’den itibaren Lefkoşa ve Mağusa hastanelerinde acil servisler dahil 24 saat grev yapacaklarını açıklamışlardı.

Tel – Sen, greve ve 28 Ocak mitingine katılım sağlayacağını açıkladı

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası, Tel-Sen, Sendikal Platform çatısı altında başlatılan “Toplumsal Varoluş Mücadelesi” kapsamında cuma günü gerçekleşecek grev ve mitingde yerlerini Telekomünikasyon Çalışanlarına yakışır bir şekilde alacaklarını açıkladı.

Tel-Sen, tüm Telekomünikasyon Dairesi şubelerinde cuma günü 09:00 ile 13:00 saatleri arasında grev yapılacağını belirtti.

Açıklamada Tel-Sen, çalışanların Cuma günü saat 10:00’da Lefkoşa Telekomünikasyon Dairesi önünde toplanacağını ve sendikal platformun etkinliğine buradan hareket edilerek gidileceğini duyurdu.

ÇAĞ-SEN: “MİTİNGE BÜTÜN GÜCÜMÜZLE KATILACAĞIZ”

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen), kurucu üyesi oldukları Sendikal Platform’un cuma güne yapacağı Toplumsal Varoluş Mitingi’ne bütün gücüyle katılacağını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Çağ-Sen Başkanı Ayşe Davulcu, üyelerinin yürüyüş ve mitinge katılımına olanak sağlamak amacıyla Lefkoşa’da saat 09.00’dan saat 13.00’e; Mağusa, Girne ve Güzelyut’ta ise saat 08.30’da 13.30’a kadar grev ilan ettiklerini bildirdi.

Davulcu, greve katılacak üyelerin sendika merkezinde toplanıp saat 10.00’da pankart açacaklarını ve BELÇA merkez mağazası önündeki toplanma yerine hareket edeceklerini belirtti.

Davulcu, mitingin “Kıbrıslı Türklerin zorla içine itildiği yok olma sürecine karşı bir başkaldırı ve varlığını koruma kararlılığının” ifadesi olduğunu kaydetti.

DEV-İŞ VE BAĞLI SENDİKALAR

DEV-İŞ de, kendisine bağlı Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş ve “kardeş sendika” Mağusa Türk Genel-İş, 28 Ocak’ta, örgütlü oldukları iş yerlerinde grev yaparak üyelerinin Lefkoşa’daki Toplumsal Varoluş Mitingi’ne katılımının sağlanacağını açıkladı.

Açıklamada, DEV-İŞ üyelerinin sabah saat 08.00’den itibaren greve başlayacağı kaydedildi.

Bu çerçevede cuma günü DEV-İŞ’in grev yapacağı işyerleri şöyle açıklandı:

“Mağusa Belediyesi, Girne Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Dikmen Belediyesi, Yeni Boğaziçi Belediyesi, Kıbrıs Türk Petrolleri, Boğaz Endüstri Madencilik, Taşel İçki Sanayi, Dörtrenk Matbaacılık, K.T. Eğitim Vakfı Çalışanları, Okul Kantinleri çalışanları, Kamu işyerlerinde çeşitli dairelerde çalışan üyelerimiz, bazı bankalardaki üyelerimiz.”

Açıklamada “DEV-İŞ üyeleri, sempatizanları ve dostlarının” saat 09.30’da Lefkoşa’da Eski Peyak yanında toplanıp diğer örgütlere dahil olarak “Toplumsal Varoluş” kavgasına tüm varlıklarıyla katkı koyacakları kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“DEV-İŞ, emekçilerin haklarının geriletilmesine ve Kıbrıslı Türklerin iradesinin gaspına karşı olup, ülkemizin, çocuklarımız ve gelecek nesillerimiz için refah ve barış içinde yaşanabilir bir ülke olmasından yana toplumsal varlığımızın korunması ve kendi kendimizi yönetmemizden yana bir yapılanma içerisinde siyasi irademizi kullanabileceğimiz bir düzen için hep vardık, varız, var olacağız.”

MECLİS’TE DE GREV VAR

Meclis’te de grev var. Meclis’te örgütlü sendika Meclis Çalışanları Sendikası (Mec-Sen)’in grevi 09.00-13.00 saatleri arasında olacak.

KOOP-SEN’İN GREVİ 1 GÜNLÜK

Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen) de, mitinge katılacağını açıklayıp Cuma günü bir günlük greve gideceğini duyurdu.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
199AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin