yaklaşımlarÖzkan YıkıcıCem Karaca'nın anısına - Özkan Yıkıcı
yazarın tüm yazıları:

Cem Karaca’nın anısına – Özkan Yıkıcı

Yeniçağ podcastını dinleyin

İkindin, ağır  ağır güneş ışıkları kentin üzerinden uzaklaşıyordu. Arada televizyonda dinlediğim Ratyo Yön, birden ölüm yıl dönümü olan Cem Karacayla alakalı anma prokramına girdi. Yaklaşık 1  saat, Cem Karaca yaşam anlatısı ile ezgi tınıları arasında güzel müzik banyosu yaptım. Bir anlamda atmışlardan ikibinlere olan Türkiye sosyal, kültürel, siyasi tarih akışını müzikle yaşadım. Öyle yaşadım ki batılılaşma eylimi, Anadolu Rak, devrimci çıkış, Seksenlerdeki cunta ve Neoliebraleşme ile ikibinlere gelme kısgacındaki tarihi ezgilerle ve müzik anlayışlarla adeta sıralanmış akışkanlıkla yaşadım. Yaşarken de zorlanmadım. Dinlenen müziğin içendeki renkerle bezenen güzelikler, adeta hatırlama ve rahatlama ikileminde beni ordan oraya taşıdı.

Cem karaca bize sanatın gücünü yaşamla saydamlaşmasının anlamını anlatan önemli tarihsel kaydediliş müzik gerçeğidir. Özellikle, benim batı müziğini iyice sevmenmi, Anadalou tek tip sıkışmışlıktan Rak Anadolu müzik geçişinde cem karaca müziği ile bunları sevdirterek önemli kültürel kitleselleşme oluşturdu. Bazen sevdiğimiz kadına söyleyenmeddiklerimizi onun şarkılarıyla yaşayarak duygularımıza dek hisetmemiz, bazen diernişin yükselen dalgasındaki vuran dalga gelişi şeklinde aktarmalrıyla mücadelerlerdeki yerini de alıyordu. Toplumsal akışkanlıkla değişen Cem Karaca, bir Türkiye tarih müzik arşivinin de yaratıcısı oldu. Doğu Batı kayışlar, cuntadan devrimci dönem yaşananlar, hepsi bir ömürün önemli tarihsel sanatsal eserlerle kazıldı. Emrah, Resimdeki Göz yaşları, Lümüne gibi şarkılarıyla aşkın duygusallığında dolaşırdık. Parkadan Mutlaka yavruma, Durduramayacak halkından Dadal Oğluna direnişlerle bizi devrimci ruhumuzda şarkılaşıp, kitlesel sokakta yükseliyordu. Almanya bana yıllarımı geri ver ile de sürgündeki mesajıyla acılarını anlatıyordu. Tamirci Çırağından Kahya Yahya ile sosyal değişimlerin insanlardaki altüstleri aşkla damıtıyordu. Bir Cem karaaca yaşadı. Tarihten Dadal Oğlunu, pir Sultanı, Karaca Oğlanı alıyor, Mahsuniyle güncel ozamnlarla sentezleştirip çok sesli Anadolu müzikleri yaratıyordu. Seksenlerdeki arayışlar la neoliebraleşmenin sıkışmışlıkları ile Yetmişlerdeki direnişleri adeta birer kanıt gibi şarkılarda tınılarla sıralıyordu. Yerel otankik  esrumanlarla, batı müzik esrumanları birlikte kulandı. Safinaz gibi Rak Operası anlamlı uzun şarkılar dizili konu eserler de vrdi. Şeh Betretini şiir ve müzikle batı esrumanlarıyla yorumladı. Bir Cem Karaca rüzgarı eştirdi. Tutumuyla hem destek hem de karşıt yaratı. Onun tutumuna karşı olanlar dahi şarkılarını söylemekten kaçınamadılar.

Cem karaca  yaşadı. Ölürken, hala yapacak çok işi vardı. Şarkıları, sözleri ve tutumlarıyla hep konu oldu. Sıkışmış doksanlar döneminde dahi çıkardığı son albümle adeta Anadolunun o günkü gerçeklerini sentezliyordu. Bindik bir alameteden başlayıp ilahilerin dahi çok sesli olduğu birçok değişik eseri içine sızdırtı. Onu eleştirenler dahi yaptığı müziği dinlemeden edemiyordu. Bu gerçekleriyle Cem Karaca, gün oldu siyasal nedenlerle sürgünler yaşadı. Gün oldu kitleselleşip sokakta onbilrin söylediği şarkılar, ratyolarda yasaklandı. Gün  oldu çıkardığı kasetler daha çıkmadan kapışıldı. Her türlü yaşamın tadını aldı. Alkışlandı, Sürgünleştirildi ve her kesimin dinleyip kendini bulacağı eserler gerçekleştirdi. Önemli müzisyenlerle çalıştı. Moğolar, Kardaşlar, Dervişan, Apaşlar ve sayre, adeta Cem Karacayı tamamlalyan lokomotifler gibiydi. Almanca ve İngilizce olan eserleri de vardır. Ama her zaman ansızın başka ccem Karacayla buluşuyorduk. Anadolu direnişinden, günümüz batılaşmaya veya Seksenlerdeki Sürgün Türkiye eksenli hüzünleri Cem karaca yaşayarak türküleştirdi. Bundandır ki ezgileri hep anlamlıdır. Bir anlamda, kitlesel çok sesli müziklerin benimsenmesinde karaca tınıları ile esruman kulanım sentezleri sayesinde başarılı oldu. Mutlaka sokak direnişinde, sevgilinizdeki karşılıksızlığı, duygusal boşlukları, memlekt hasretelrini hepsini eserlerinde bulma şansınız vardır. Bağlama ıklı tipi sololardan, gitar ork vuruşlara dek değişik esrumanlı renklerle güzel duygulalra sizi taşır. Kalıcı eserler oluşturdu. Günümüzde bir çok eseri hala dinleniyor. Birçok sanatçı onun şarkılarını söylüyor. Posmoderin kültüre karşı oluşunu hep vurguladı. Kendi gerçeğinden hiç kaçmadı. Sadece her süreçte kendi özgün şartlarına göre sanat yaptı. Buda, Cem karaca, her dönem tarihini yazan şarkılarla günümüze gelip dinleniyor.

Sanatın gücü imkar edilemez. Kitleseleşip ileriye hamle yaptıkça, değeri daha da yücelir. Sanatcının da koşullarla etkilendiği kesin. Sonuçta, oda insandır. Cem Karaca,şarkılarıyla bize dinleyecek bir miras braktı. Braktığı mirasta ne ararsanız var.Her döneminiz için kendinizi bulacağınız şarkı mutlaka vardır. Gençliğinizdkei gelişmeler, yaşlanıp da romantikleşmeler veya değişimlerle sıkışmışlıkların feryatları Cemin ezgilerinden duyulunca, bir başkadır. Sanatın bir anlamda kitleselleşip tarihte yer almada, işleyiş  ve yenileşme içerdikçe anlamı daha da yükselir. Türkiyede özelikle protez yön ile direniş isyanıyla aşkların ördüğü duyguların bütünleştiği eserler, hep hayat ta yer bulacaktır. Ne yasaklar, nede sürgünler bunu kıraamaz.

Kısaca,bir Cem Karaca ölüm yıl dönümünü daha geçirdik. Yön ratyodaki yaklaşık 1  saatlik prokram dahi beni geçmişin tüm yönleriyle yeniden müzikle yüzleşmeleri de getirdi. Cemi saygıyla anıyorum.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin