yaklaşımlarÖzkan YıkıcıFilistin sorununda Hamas makyajı – Özkan Yıkıcı
yazarın tüm yazıları:

Filistin sorununda Hamas makyajı – Özkan Yıkıcı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Biz çoktan dünyada, özellikle de Ortadoğu coğrafyasında, asra yaklaşan Filistin sorunu olduğunu çoktan unutuk. Daha kötüsü, Filistin sorunu gerçeğini de belekten epey ters yönde değiştirdik. Son dönemde Filistin dramını yok sayarken, daha kötü bir algı esiri haline de geldik. Filistin konusunu Hamas merkezine oturtup, Haması da “terörist” ilan ederek, adeta konuyu tam bir israileştirme resmine çevirdik. İsrail ile yaratılan Filistin gerçeğini artık bellekelrimiz sildi. Hamasın yapısıyla, bonbalanıp Gazle şeridindeki yıkımı “terör” kelimesi ile örten, tuhaf, saçma bir dünya algılar politikasının esiri olduk. İşte bu Hamas resmen son yaptığı açıklama ile adeta makyaj yenileyerek, yeni Filistin resmine başka renkle konmak istiyor. Aslında, Hamasın geldiği nokta, resmen Ortadoğu ve özellikle Suriyede olan kırılmalar, itifak kayışlarının, Hamasın da eksen değişkenliği sonucuyla karşılaştığımızı anlatıyor.

Tekrar edelim: Gerçekten önemli kesimimiz, zamanında eylemlerle de duyarlılık gösterdiğimiz Filistin Konusunu gerçekten ve gerçekten, unuturultuldu. Kaçımız bu sorunu konuşuyoruz. Brakın konuşma veya öngörü yapmayı! Orada olan yeni yerleşimle Filistinli halkı vatansızlaştırma siaysetine kaçımız haberini duyuyoruz. Gazledeki ablukayla oluşan insani dramları artık normalin de gerisine düşürmedik mi! Hele şu gerçek; Filistinlilerin milyonlarca mültecinin vatansız kalışının konuşulup çözümü üzerine politika laflarını duyduk mu? Zaten, bu kuşkular ve sorular bize Filistin konusunda nereye politik düşünce olarak geldiğimizi anlatıyor. Belirtiğim gibi; Filistin katliyamalrına sokakta protesto eden, oraya selamlar gönderen günlerden, şimdi israilin elini öpüp rant alma sırasına giren haber zincirine dek geldik. Hat ta, Filistin lafazanlığı yapan politikacıların, İsrail ile ortaklaşan ekonomik siyasal ortaklığına da tanıklaşıyoruz. İşte bu Filistin yapısının geldiği aşamada tek duyulan örgütü de Hamas! Haması da herkes dini şeryatcı örgüt olarak algılayıp, İsrail ile denk eksenli güç konumuna dek konulan bir travmaya dek gelindi.

Hamas, son yaptığı kongrede kimine göre önemli, kimine göre makyaj denecek değişimler yaptı. Hamas eskisine aykırı 67 Savaşı öncesi topraklarda devlet kurmayı kabulendi. Oysa eskiden Tüm İsrail topraklarında Filistin devleti ve tüm sürülen insanların vatanlarına dönmeği savunuyordu. Şimdi 67 Savaşı sınırlarına gelindi. Bu resmen şu mesajı politik olarak verdi: Anımsayanlar, Filistin hareketinin örgütsel mücadele başlangıcını, sürgündeki Filistinliler başlatıp, Seksenlere dek merkez yurt dışındaydı! İşte Hamas da son açıklamasıyla vatansız kalıp asra yakın sürgün yaşayan Filistinli bölüm, artık eyer oluşacak Filistin yapısında yerleri yok! Hamasın enazından bu milyonlarca kesimi de içine alan planları vardı. Son kararda bu kaldırıldı. Zaten dikat edin; Filistinli vatansızlar, mültecilerin durumu hep görüşme ve tartışmalarda dışta brakılıyor.

Hamas, Yahudi ekseninden Siyonist eksenine daraltılan hedefleşme imgesi de kulanacağı anlaşılıyor. Aslında bunlar biryana, temeli şu: Hamas çıkışının nedeni İsrail ve batının Filistini parçalamak için işkal altında Seksenlerde şekilendirdikleri örgüt tü! Devamında, Filistin gerçekliği sonucu Hamas gidrek Suriye iran destekli direniş örgütü haline dek geldi. Özellikle parçalanan Filistin Kurtuluş Örgütü sonucu, hamasın mücadele ederek, resmen sonuçta FKÖ işbirlikci hale gelirken, Hamas da dini eksenli direniş örgütü haline geldi. Özellikle Lübnanlı direnişçi Hizbulahla epey yakınlaştı. Suni Mezhepli işbirlikci düşünülen hamas, tam aksi Şii eksenli ama direniş yapıya ekleniyordu.

Bu gelişme Suriye olaylarıyla bozuldu. Özelikle Türkiye ve Katar eksenli kayış ve israilin de bunları devreye koymasıyla birlikte, gelinen noktada Hamas, Katar, Sudi ve Türkiye eksenine kondu. Müslüman Kardeşlerle dahi çöküş nedeniyle ayrıştı. Mısır değişimi de Haması seçenek çizgisinde yukardaki belirtiğim eksene doğru kondurtu!

Hamasın son açıklaması, adeta hem makyaj, hem de eksen kayışıyla yeni rol içinde bulmamız kolay olacak. Özelikle Elfetihteki parçalanma ve etkisizlik sonucu FKÖ içinde epey zayıflama getirdi. Hamas ise belli ki denilen yere doğru kayarsa, seçenek olarak sunulma olasılığı vardır. Şimdiden vazgeçilen bazı temel ilkeler, bunun işaretcisidir.

Garip olan önemli bir yerde bulunuyoruz! Şimdilik Filistin konusunda hamle falan yok. Hat ta, İsrail yeni yerleşimlerle adeta Batı Şeryada Filistinlilere yer dahi brakmıyor. Duvarlar arasına parça parça sıkılan bir halk konumuna geldi.Daha kötüsü var; israile karşı tek savaş halinde olan ülke Suriye de darmadağın edildi. İsrail ile Elkayde ve IŞİD ilişkileri ise ayuka çıktı. Sudi, Katar gibi Körfez ülkelerle ilişkiler iyleşmenin de ötesinde irana karşı mütefikleştirdiler! Bunlar olurken, Hamas Suriye iran ekseninden Körfez Selefi çizgisine gelerek, ielrdeki Filistin konusunda kart olma aşamasına geldi.

Bu toplam, Hamasın adımının boşuna olmadığını gösteriyor. Değişen hedef, kayılan eksen ve kulanılan uslup, ilerde baştaki çıkma nedenine doğru kaydığını da anlatıyor.Belli ki Ortadoğu bize daha çok yeni çocuk doğuracak. Suriye btaklığı durmadan sivrisinek yeşertmeğe devam ediyor. Dün Suriye yanlısı Hamas, şimdi neredeise eski mücadele dostları Hüzbulah ve Suriye ile karşı karşıya gelme noktasına geldi. Bu iş direk israilin stratejilerine yarıyor. Zaten, Ortadoğu konuluşurken İsrailsiz konuşulamaz. Bu yanlışa düşmeyelim. Bakalım Gazle noktasında İsrail enazından baskıları azaltacak mı? Tabi Gazle denizindeki gazı da unutmayın…

Kısaca; biz konuşmasak da dünya dönüyor. Çoğumuz Filistini braktığı yerde değildir. Kuşatılmş, toprağı brakılmayan ve şimdi Hamasın makyaj değişimiyle birlikte, belli ki kangren Filistin de ortadoğunun temel sorunu olarak yaşamda devam ediyor. Hayat sürüyor ve bilmesek de dengeler hep oynuyor. Dün Suriye dostu Hamasın, şimdi düşmanı oluş sürecine geldik. Bakalım, bölgemiz daha neleri yazacak.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin