.YeniçağmanşetYKP dünkü Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi
yazarın tüm yazıları:

YKP dünkü Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi, dünkü Bakanlar Kurulu kararını değerlendirdi.

Değerlendirme şöyle:

Yönetim ivedi toplanarak döviz kurlarının yarattığı sorunları azaltmak için kararlar aldı haberini üzüntü ile okuduk. Döviz kurlarının oynaklaşması Kıbrıs’la ilgili değildir; Türkiye’deki genel durum ve para politikasının bir sonucudur. Onun için TL’ye bağlı olduktan sonra kurların oynamasının çaresi Lirayı hızla tüketmek ve yerine stabil paraları koymaktır.

Ancak alınan önlemlerde devlet gelirlerini azaltarak mağdurları korumak anlayışı egemendir. Bu ise popülizmden başka bir şey değildir. Kira sözleşmelerinde stopajı yani kazanç olduğu kesinleşmeyen miktarları döviz için arttırmak, Lira için düşürmek ve döviz kullanmayın demek ve vergi fonlarda kurları 90 gün için sabitlemek tamamen palyatif önlemlerdir.

Türk Lirası kullanmayı hızlandırmak ve elde tutmamak politikası ise daha temelden düşünülmeli ve muhasebe sisteminde Lira yerine bir stabil parayı kullanma yolunu aramak gerekir.

Akaryakıtı ve motorlu araçları için ise önlem düşünmemek aslında hazinenin bataklığının işaretidir. Çünkü araç kullanmaya mecbur olanların haline çare düşünmemek kabul edilemez.

Okuluna araç gereç ve hademe alamayan, su dairesinde iş yapacak personel kalmadığı halde atama yapamayan, hastanelerde personel sıkıntısından sendikalarıyla didişen hükümet palyatif önlemlerle halkı avutmaktan vazgeçsin.

 

YKP Basın Bürosu

01/09/15

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin