anti-militarist habervicdani redKıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi 15 Kasım’daki polisin müdahalesinin detaylarını açıkladı
yazarın tüm yazıları:

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi 15 Kasım’daki polisin müdahalesinin detaylarını açıkladı

Yeniçağ podcastını dinleyin

15gun_webKıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi 15 Kasım’daki polisin müdahalesinin detaylarını açıkladı. Açıklama şöyle:

Değerli basın emekçileri,

Bugün Dr. Fazıl Küçük Bulvarındaki ‘Resmi Geçit Töreni’ esnasında “Yurt Ödevimiz Barış, Vicdani Ret Hakkımız” yazılı pankart açmaya çalışan üç Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistine polis müdahale etti, pankarta el koydu ve aktivistlere orantısız güç kullandı.

Polis, alana girdikleri andan itibaren takip ettikleri Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistlerine fiziksel güç kullanmak suretiyle, demokratik hakları olmasına rağmen, pankart açmalarına fırsat vermeden, müdahale etti. Polis pankarta el koydu ve aktivistler göz altına alındı. Aktivistlerden biri kelepçelendi, bir diğeri telefon şifresini vermezse telefonunu kırmakla tehdit edildi, bir diğerinin ses kayıt cihazının içerisindeki veriler silindi. İki kadın aktivist onur kırıcı muameleye maruz kaldı, soyularak arandılar. Aktivistlerin taleplerine rağmen hangi suç şüphesiyle göz altına alındıkları açıklanmadı. Aktivistler, olaydan bir saat sonra aleyhlerine hiçbir suçlama getirilmeden serbest bırakıldılar.

29 Ekim 2014 tarihindeki benzer bir ‘Resmi Geçit Töreni’ esnasında vicdani ret karşıtı pankartların açılmasına hiçbir müdahalede bulunmayan polis teşkilatının bugünkü antidemokratik, ayrımcı ve saldırgan tutumu, ifade ve gösteri özgürlüğünün açık ihlalidir. Eylemcileri göz altına alan polislerden biri bu durumu, açılacak olan pankartta yazanın ne olduğunu bile görmeden müdahale ettikleri halde, ‘onların açtığı pankart normaldi, biz sizin ne olduğunuzu biliyoruz’ diye savunmaya çalıştı.

Vicdani retçi Haluk Tufanlı’nın sürmekte olan vicdani ret davasının kararı 11 Aralık’ta açıklanacaktır. Ayrıca vicdani ret hakkının askerlik yassında yer alması ile ilgili değişikliklerin Meclis Hukuk Komitesinde görüşülmekte olduğunun altını çizeriz. Bir kez daha vicdani ret hakkının bir insan hakkı olduğunu hatırlatır, insan haklarına duyarlı herkesi dayanışmaya çağırırız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin