anti-militaristanti-militarist haberAnti-Militarist Barış Harekâtı, 5. kez gerçekleşti
yazarın tüm yazıları:

Anti-Militarist Barış Harekâtı, 5. kez gerçekleşti

Yeniçağ podcastını dinleyin

ambh_2014 (1) ambh_2014 (2) ambh_2014 (3) ambh_2014 (4) ambh_2014 (5) ambh_2014 (6) ambh_2014 (7) OLYMPUS DIGITAL CAMERADün gece, 2010’dan beri olduğu gibi Anti-Militarist Barış Harekâtı 5. kez, Büyük Han’ın yanındaki eskiden Lefkeliler Hanı ya da eski adıyla Kaloyiro’un Hanın bulunduğu meydanda gerçekleşti.

Anti-Militarist Barış Harekâtı, bu yıl, YKP Gençlik ve bağımsız birçok aktivistin katkıları ile düzenlendi.

Gecede Bandista, Grup Hayal, Sazlı Sözlü şarkıları, dans grubu Studio 21 de performansları ile sahne aldı… Eylemce dün akşam (14 Ağustos, Perşembe) Lefkoşa’da surlariçindeki Büyük Han’ın yanındaki eskiden Lefkeliler Hanı ya da eski adıyla Kaloyiro’un Hanın bulunduğu meydanda gerçekleşti.

İnternetten de eylemce canlı olarak verildi.

Geceye ÖDP dayanışma mesajı gönderdi, mesajlar sahneden okundu.

Yüzlerce kişinin izlediği etkinlikte “Ayşe tatil bitti, evine dön”, “Evine dön Ayşe”, “işgallere son”, gibi sloganlar atıldı.

Gecede etkinliğin sunuculuğunu yapan Münevver Özakalın’ın yaptığı açılış konuşması şöyleydi:

Evet dostlar, yoldaşlar;

Bir hareket büyüyor, büyürken kendini geliştiriyor. Katılımcı, dayanışmacı, neşeli ve mücadeleci bir hareket gelişiyor. Ayakları yere basan dans eden, talepleri sloganları net bir hareket büyüyor…

2010’dan beri; egemenlerin saldırısına uğrayan, her defasında yasaklanmaya çalışılan ama inatla ve dayanışma ile, neşeli ve mücadeleci bir şekilde, dost sıcağı yüreklerin katkısı ile aksamadan son 5 yıldır gerçekleşen, gerçekleştikçe büyüyen bir hareket…

2010’dan beri bir hareket büyüyor, 14 Ağustoslarda; umudu anlatan, işgale hayır diyen, anti-militarist…

2010’dan beri Anti-Militarist Barış Harekâtı’nın yolculuğu devam ediyor…

Ahmet Telli’nin dediği gibi “büyük aşklar yolculuklarla başlar/ ve serüvenciler düşer bu yollara ancak”…

2010’dan beri pankartlarda, sloganlarda, meydanlarda ve sokaklarda “evine dön Ayşe” derken anlattığımız hep Ayşe’nin bitmek tükenmek bilmeyen tatilinin sona ermesi gerektiğiydi, bu sene sloganımızla gene her yerde olacağız ve 40 yıldır süren işgalin bitmesi gerektiğini bir kez daha haykıracağız. Düşmanlığa karşı barışın, işgale karşı özyönetimin, sömürüye karşı bağımsızlığın ve ırkçılığa karşı halkların kardeşliğinin sloganlarının yükselteceğiz.

40 yıldır işgalin sürdüğü bir coğrafyada yaşıyoruz, yaşadığımızın adına işgal demeye çekinmiyor ve buna karşı çıkıyoruz. Tel örgülerle bölünmüş bir coğrafyada silahlarını birbirine doğrultmuş piyonlar olmak değil, irademizi çalanlara karşı duran, eşitlikçi bir düzenin olduğu bağımsız bir Kıbrıs talep eden siyasi özneler olmaktır derdimiz. Ordularıyla, memurlarıyla ve paralarıyla bizi satın almaya çalışanlara karşı bir haykırış, bir isyan ve bağımsızlık yolunda emperyalist kuşatmaya karşı bir duruşun önemini yineliyoruz. Yaşamlarımızı dikenli tellerle tutsak etmeye çalışan tüm işgal ordularının postallarını hemen şimdi üzerimizden çekmelerini istiyoruz! Biz, militarist baskı düzeninde yaşamayı, polis devletinin kuklaları olmayı kabul etmiyoruz! Sokaklarda özgürce yürümek, şarkılarımızı söylemek, milliyetçiliğin piyonu olmamak ve dans edebileceğimiz bir devrim için sesimizi yükseltiyoruz.

İşgalin 40. yılında, tıpkı son 5 senedir yaptığımız gibi yeniden “evine dön Ayşe” diyeceğiz… Çağrımızı genişleterek yapıyoruz, Ortadoğu’da Gazze’de, Irak’ta, Mısır’da, Arapların Gecikmiş Baharında, dibimizdeki bir coğrafyada, Mezopotamya’da militarist güçlerin bastırmaya çalıştığı tüm halklar için ve dünyanın başka yerlerinde çatışmanın ve militarizmin, emperyalist müdahalelerin alabildiği yoğun olarak devam ettiği bir zamanda, her dilde dünya halklarına dayanışmamızı da ortaya koyuyoruz, her dilde barış, her dilde savaşa ve militarizme hayır denmesinin çağrısı yapıyoruz.

Yelkenler fora; bir kez daha; 1974’ün 14 Ağustos’unda tatile çıkan Ayşe’yi evine dönmeye çağırmak için; militarizm yükselttiği bir günde, onlar savaşa barış harekâtı dedikleri bir günde… Anti Militarist Barış Harekâtı’nın en baştan beri parçası olan, enternasyonalist dayanışmanın en güzelini şarkıları ile ortaya koyan, BANDİSTA gene bizimle olacak. Bu sene ayrıca genç müzisyenler Grup Hayal ve Sazlı Sözlü sahne alacak. değerli sanatçımız Hamza Irkad ise sağlık problemlerinden dolayı maalesef aramızda olmayı çok istese de olmayacak, ona geçmiş olsun diyoruz…

 

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP):

40 YIL YETER

EVİNE DÖN AYŞE!

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya imzalı açıklama şöyle:

14 Ağustos’ta düzenleyeceğiniz Anti-Militarist Barış Harekâtı etkinliğinekatılan tüm dostları selamlıyoruz.

40 yıldır işgalin sürdüğü bir coğrafyada yaşayan sizlerin “İşgale Son Bağımsız Kıbrıs” haykırışını bizler de destekliyoruz.

Kıbrıs uzun yıllardır Ankara tarafından bilinçli olarak üretimden kopartılarak bir ‘kumarhaneye` çevrildi. Ankara merkezli dayatılan neo-liberal sömürü politikaları ve Kıbrıs`ın cemaatler eliyle kuşatılması bugün de devam ediyor.

Başka bir gelecek için Kıbrıs’ın gerçek acılarını, hayal kırıklıklarını, umutlarını içeren başka bir tarihi birlikte anlatarak, barışın dilini kurmaya kararlıyız.

Tüm silahlı güçler Kıbrıs’ı terk etmeli, ABD ve İngiliz üsleri kapatılmalıdır. Kıbrıs`ı Kıbrıslılar yönetmelidir. Kıbrıs halkının kendi geleceğini tayin mücadelesiyle, emekçilerin güvencesizliğin yaygınlaştırılmasına dönük politikalarına karşı yürüttüğü mücadele ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

40 yıldır Ayşe’nin bitmek tükenmek bilmeyen tatilinin sona ermesi gerektiğini bir kez daha sizlerle birlikte haykırıyoruz.

ÖDP olarak, bundan sonrada Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı barışçıl bir çözüm yönünde, birarada yaşama ve barış iradesini savunanların yanında olacağız.

Düşmanlığa karşı barışın, işgale karşı özyönetimin, sömürüye karşı bağımsızlığın ve ırkçılığa karşı halkların kardeşliğinin sloganlarının yükseleceği etkinliğinizi selamlıyoruz.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin