yazılarsosyal medyaKolej sınavları - Niyazi Çoban
yazarın tüm yazıları:

Kolej sınavları – Niyazi Çoban

Yeniçağ podcastını dinleyin

niyaziKolej sınavını kazanamadığım için bayağı üzüldüydüm, kendimi yetersiz hissetdiydim. Bazı kişiler, bazı çevrelerde, bazı kişilerin benden “daha çalışkan” oluşlarını koleji kazanmalarıyla tespit etmişlerdi.

Üstünden 15 sene geçmesine rağmen o “başarısızlık” ve “kıyaslanma” duygularının yıkımları halen hissedilebilecek uzaklıkta.

Şimdi öğretmen oldum, yavrucaklarımdan bazıları bugün kolej sınavına gireceklerdi, girip çıkmışlardır şimdiye.

Bir eğitimci olarak Erik Erikson ile dertleşdik geçenlerde.

Abi yau dedim, senin kişilik kuramın pek çok psikoloji ve eğitim bölümünde halen kabul edilir ve öğretilir. Bu kurama göre 6-12 yaş “Çalışkanlığa karşı aşağılık” dönemi değil mi? Yani 6-12 yaşındaki çocuk “çalışkanlık” ya da “aşağılık” kazanımlarından birini almaz mı?

Evet dedi. Öyledir. Çocuk ya “başarılı, çalışkan” olduğunu düşünür, ya da “aşağılık”lık duygusunu geliştirir.

İlkokul 5’de okuyan bir çocuk dedim, 10 yaşındadır. Bu dönemin sonlarına yaklaşdı artık, nedir yani da kolej sınavı goyup “başarılı” ya da “başarısız” diye ayırırlar? Sınavı gazanamazsa bu çocuğun gendini “başarısız”, “aşağılık” hissetme riski yok mu?

Hem eğitimde fırsat eşitliği da yok ki… Çocuk da bunun bilincinde değil daha tam olarak. Köyde yaşayan ya da ailesinin maddi gücü yeterli olmayan bir çocuknan, dersanelerden özel derslerden çıkmayan, birebir ilgi gören bir çocuk nasıl bir tutulabilir ki? dedim

Ahh Niyazim dedi, hiç sorma. Bir anlasam nedir yapmaya çalıştıkları. İşin garibi dedi, pek çok “eğitimci” da bundan kâr eder, dersaneler, özel dersler gırla… (evet Erik Erikson ‘gırla’ dedi.). Uğraşmazlar düzeltsinler bu sistemi, mısmıl bir şekle şemale soksunlar. Senin “eğitimciler” krizi fırsata çevirme derdinde.
Bu çocuklar dedi, isdemezler mi “başarı”ynan mezun olsunlar? Okulda, evde sen ne gadar düşsen da üsdüne aman bişey olmasın, aman olumlu kazanımı alsın, olumsuz uzak dursun diye, böyle bölüm sonu canavarı gibi bir sınav goyarlar önüne, darmadağın eder gendini.

Bak aha demin sen da demedin, 15 sene önceki “başarısız” sınavı hatırladığını, belli ki bişeyler galdı içinde da durdun yazdın böyle bunları uzun uzun.

Ahh ahh abi dedim, ne desen haklısın, dökeyim bir sumadacık daha?

Dök dedi, dök… Bu “kolej sisteminde” emeği geçenlere, çocuk beyinleri rekabetnan zehirleyenlere da birer gavecik yap içsinler da mamırlasınlar.

[Facebook hesabında yayınladığı yazısı]

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin