.Yeniçağyeniçağ güncelAvrupa Parlamentosu seçimleri üzerine YKP'nin görüşü
yazarın tüm yazıları:

Avrupa Parlamentosu seçimleri üzerine YKP’nin görüşü

Yeniçağ podcastını dinleyin

european_parliamentYKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı Kıbrıs Postası’ndan Meryem Ekinci’nin sorularını yanıtladı:

YKP Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, gelişmenin iyi bir fırsat olduğunu ifade ederek, aynı siyasi görüşteki siyasi partilerin ortak bir kampanya örerek, seçime katılmaları gerektiğini kaydetti. Gelişme sonrasında Kıbrıs Türk tarafında, 2 Kıbrıslı Türk’ün AP’de temsil edilmesi gereği üzerinden” eleştiriler yapıldığını ve buna odaklanıldığını vurgulayan Murat Kanatlı, AP’nin “etnik” bir temele dayanmadığını kaydetti.

Kanatlı, “AP seçimleri etnik bir temele dayalı değildir. 2 kişi seçilsin kavgası verirler. Bize dayatılan tartışma doğru bir tartışma değil” şeklinde konuştu.

 

“İYİ BİR HAMLEDİR”

Kanatlı, gelişmenin “siyasi bir manevra” olarak nitelendirilmemesi gerektiğini, bunun son dönemlerde CTP-BG’nin AP’deki Sosyalist Grup içerisinde yaptığı lobi çalışmalarının da bir sonucu olduğunu söyledi.

Kanatlı, “Bu bir siyasi manevra değil. 2004’ten beridir devam eden bir durumun sonucudur. Son dönemde yapılan lobi çalışmaları, gerek CTP’nin sosyalist grup içerisinde yaptıkları, Kıbrıs Cumhuriyeti bunların sonucunda bunu yaptı. İyi bir hamledir. İyi değerlendirilirse, Kıbrıslıların ortak siyasi kampanya yapma olanakları ortaya çıkacak. Gelecek için önceden bunu tecrübe etmek açısından önemlidir” dedi.

 

“ÇÖZÜMDEN SONRA 4’E 2 OLACAK”

AP’deki temsiliyetin Kıbrıs’ta çözümden sonra 4’e 2 oranında yaşama geçirileceğinin altını çizen Kanatlı, “Bütün Kıbrısta yaşayan insanlar için 6 sandalye ayrıldı. Çözüm olursa 7’ye 3 oranına denk düşecek şekilde 4 Güney Parça, 2 de Kuzey Parça Devleti’nden seçilecek diye gentleman agreement var. Şu aşamada bu 6 yalnızca Güney’in oluşturduğu coğrafyadan seçiliyor. Kıbrıslı Türkleri de bunun içine alacak şekilde düzenleme yapıldı. Çözümden sonra 4’e 2 olacak” dedi.

 

“KAÇ KIBRISLI TÜRK’ÜN YER ALACAĞI ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL”

AP’de gruplar olduğunu ve her ülkeden seçilen temsilcilerin kendi politikaları eksenindeki gruplar içerisinde yer aldığının altını çizen Kanatlı, AP’de Kıbrıs’ı temsil edecek 6 kişinin de siyasi görüşler ekseninde AP’deki gruplar içerisinde yer alacağını anımsattı.

Kanatlı bu konuda şöyle konuştu: “Bize göre kaç Kıbrıslı Türk’ün yer alacağı çok önemli değil. Günün sonunda eğer CTP’den biri seçilirse EDEK’le beraber yan yana oturacak, UBP’den seçilecek biri de gidecek DİSİ ile yan yana oturacak. AP’de Kıbrıs solunun ne olacağını tartışmayacağız. Orada Avrupa içerisindeki işsizliği, Euro’nun geleceğini konuşacağız.

Özelleştirmeye nereden baktığımızla ilgili konuşmamız gerekecek. Her grubun manifestoları ve kendine dair kampanyası vardır. Kampanyanın temeli ise Brüksel’deki grup merkezlerinden belirlenir, çerçevesi de hazırdır.”

 

“YAKIN GRUBUN TEMSİLCİSİNE OY VERMELİDİR”

Kıbrıslı Türk seçilesin diye neo-liberal politikaları savunacak birilerine oy verilmesi gibi bir durumun YKP’nin tercih edeceği bir durum olmayacağını da kaydeden Kanatlı, Kuzey’den ve Güney’den çıkacak tek liste konusunda olasılıklar üzerinde de durdu.

Kanatlı bu konuda şöyle konuştu: “Seçimlere gidecekler, kişisel görüşleri çerçevesinde kendilerine yakın grubun temsilcisine oy vermelidir. İnsanlar sosyal demokratsa EDEK’le CTP’nin oluşturacağı sosyal demokrat gruba oy verecek. İnsanlar radikal sol görüşteyse, AKEL, BKP ve YKP ortak bir blok oluşturacak ve insanlar bize oy verecek. Çözümden sonra zaten bu insanlar birlikte çalışacaklar.”

 

“AP’DE GÖZLEMCİ STATÜSÜ OLMADIĞINI HERKES BİLİR”

Kanatlı, geçmiş günlerde üzerinde durulan Kıbrıslı Türklere AP’de gözlemci statüsü konusunu da değerlendirerek, AP’de gözlemci statüsü olmadığını, bu yöndeki girişimlerin KKTC’nin tanınmasına yönelik olduğunu söyledi.

Kanatlı, “Arzu edilen, Avrupa Komisyonu’nda olduğu gibi KKTC Meclisi 2 tane temsilci göndersin ve gözlemci statüsü kursun. Bu ayrılıkçı yapının, KKTC’nin tanınmasına yönelik bir zemin yokluyorlar. AP’de gözlemcilik statüsü olmadığını herkes bilir. AP de hiç gözlemci olmadı. Sırf KKTC Meclisi orada tanınsın diye yaptıkları ayıptır, günahtır” şeklinde konuştu.

 

“SINIR BÖLGELERİNE SANDIK KURULSUN”

Kanatlı, tartışılan sandıkların nereye kurulacağı konusunda da “Sınır bölgelerine sandık kurulsun” diyerek, YKP’nin önerisinin sandıkların sınırlara yakın yerlere kurulması yönünde olduğunu kaydetti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin