.Yeniçağyeniçağ güncelTabipleri Birliği: "polis hatasını kabül etti"
yazarın tüm yazıları:

Tabipleri Birliği: “polis hatasını kabül etti”

Yeniçağ podcastını dinleyin

kttbKıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Dr. Özlem Gürkut’un açıklaması şöyle:

27 Aralık 2012 günü tutuklu bulunan BES üyesi 2 hastanın, göğüs ağrısı nedeni ile başvurdukları Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde yapılan kardiyoloji konsültasyonu sonrası nöbetçi kardiyoloji uzmanı tarafından kalp-damar hastalığı ön tanısı ile gözetim altında tutulmak ve tetkik ve tedavi edilmek üzere yatışı yapılmıştı. Ancak aynı gece hastaların tetkik ve tedavisi yarıda kesilerek, Polis Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile, sorumlu hekimin tüm uyarı ve itirazlarına rağmen zorla ve hastaların rızası olmaksızın, her iki hasta da hastaneden polis tarafından alınarak tutuklu bulundukları nezarethaneye götürülmüştü. Bunu insan, hasta ve hekim haklarına aykırı olarak değerlendiren, hekimlik mesleğinin onuruna ve saygınlığına saldırı olarak addeden hekim örgütleri olayın ardından ortak bir açıklama yapmış ve olayı kınamıştı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yönetim kurulu olarak, 29 Ocak 2013 Salı, Polis Genel Müdürü Sn. Ahmet Zaim acil servislere başvuran tutuklu halde bulunan hastaların ve acil servislerde çalışan doktorların haklarını hatırlatma konusunda ve aksi vuku bulduğu takdirde alınacak tedbirler hakkında bilgilendirme amacıyla ve hassasiyetimizi belirtmek üzere ziyaret etmiş bulunmaktayız. Yapılan görüşmede Sn. Ahmet Zaim, bu uygulamanın kesinlikle bir yanlış olduğunu, konuyla ilgili bir araştırma yapıp münferit olan bu olay konusunda sorumluları uyaracağını, polis müdürleri düzeyinde çalışma yapıp böylesi bir olayın tekrarlanmaması için önlemler alınacağını ifade etmiştir.

Yaptığımız görüşme sonunda buna benzer bir olayın bir daha tekrarlanmayacağını umar, bu tarz olayların yakından takipçisi olacağımızı duyururuz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin