.Yeniçağyeniçağ güncelMeksikalı kayıp yakınlarının kayıp öykülerini işlediği mendiller sergilenecek
yazarın tüm yazıları:

Meksikalı kayıp yakınlarının kayıp öykülerini işlediği mendiller sergilenecek

Yeniçağ podcastını dinleyin

52474-M1İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanları Örgütü “Birlikte Başarabiliriz”, Meksika’dan kayıp yakınları örgütleri “Bordaras por la paz” (Meksikalı Kadınlar Barış İçin Nakış Hareketi) ve FUNDENL’le birlikte, Meksikalı kayıp yakınlarının kayıpların öykülerini işlediği mendihttp://youtu.be/2Dk1dZnnPbQlleri sergileyecek.

18 Aralık 2012 Salı akşamı saat 18.00’de Lefkoşa’da ara bölgede Ledra Palace Oteli yanındaki Cyprus Community Media Centre’da (CCMC – Medya Toplum Merkezi) yer alacak olan serginin açılışını Avrupa Parlamentosu tarafından Avrupa Yurttaşlık Ödülü verilen Hüseyin Rüstem Akansoy ile Petros Suppuris yapacak. Akansoy ve Suppuris, “Birlikte Başarabiliriz” adlı Kıbrıs’taki iki toplumlu tek kayıp yakınları örgütünün öncülerindendir.

Sergi 21 Aralık 2012 Cuma akşamına kadar halka açık olacak.

18 Aralık 2012 Salı akşamı saat 18.00’de serginin açılışında “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün başkanı Hristos Eftimiu bir konuşma yapacak, ardından araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ, Meksika’da kayıplarının öykülerini mendillere işleyen kadın hareketinin kendisiyle nasıl temasa geçtiğini ve bu mendillerin öyküsünü anlatacak. Bundan sonra ise yıllardır Kıbrıs’ta yaşamını sürdüren Latin Amerikalı Ricardo Lopez, “Latin Amerika ve Kayıplar” konusunda bir konuşma yapacak.

 

HER BİR MENDİL BİR KAYIBIN ÖYKÜSÜNÜ ANLATIYOR…

Her  Pazar Meksika’nın farklı şehirlerinde kayıp yakınları, kent meydanlarında bir araya gelerek kendi kayıp yakınlarının öykülerini mendillere işliyorlar ve bunları kent meydanlarında sergileyerek halkın “kayıplar” konusundaki duyarlılığını arttırmaya çalışıyorlar. Kayıp yakınlarına destek veren insanlar da bu eylemlere katılıyor. Kayıpların öyküleri yeşil iplikle, öldürülmüş olanların öyküleri kırmızı iplikle işleniyor. Halen Meksika’da 10 binden fazla “kayıp” insan bulunuyor – bunların kimileri kaçırılmış, kimileri polis ya da asker tarafından tutuklanarak “kayıp” edilmiş. Son altı yılda 80 bin kişi de öldürülmüş.

Kıbrıs’ta sergilenecek olan mendiller, Meksika’nın Guadalajara ve Monterrey kentlerinde kayıp yakınları tarafından işlenmiş mendillerdir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin