toplumsal muhalefetsendikal hareketEl-Sen: “Kıb-Tek'i yok etmenize müsade etmeyeceğiz”
yazarın tüm yazıları:

El-Sen: “Kıb-Tek’i yok etmenize müsade etmeyeceğiz”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un ‘AKSA’ya ayrıcalık yok’ şeklindeki ifadelerini El-Sen yaptığı yazılı bir açıklama ile eleştirdi. Çağlayan Cesurer imzasıyla El-Sen tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Sn. Bakan Sunat Atun’un basına yansımış olan açıklamalarını esefle karşılıyoruz. Sn. Bakan, harakiri yapmaya karar vermiş görünüyor.

Önceki hükümet döneminde yapılan sözleşme için AKSA’nın KIB-TEK ile arasında mevcut olan sözleşmeyi, KIB-TEK’e ait Teknecik’te bulunan termik santrallerin genel bakımlarının yapılacağı bir dönemde tek taraflı olarak fesih ederek üç katı fiyat talep ederek masaya oturduğunu çok çabuk unutmuş görünüyor.

Sadece bir gün için ortaya çıkması muhtemel 8 MW açık için 365 günlük 35 MW’lık alım garantisi verilmesi hangi ekonomik mantığın ürünüdür. Hangi ülkede yedek sisteme alım garantisi verilmiştir.

KIB-TEK, AKSA Enerji Üretim AŞ’ne verilmiş olan alım garantisi nedeniyle kendi termik santrallerinde düşük yükte üretime zorlanmakta ve zarar ettirilmektedir. Bu zararı daha da artırmak hangi ekonomik mantığın ürünüdür?

KIB-TEK bir önceki hükümet döneminde 105 MW santral yapmayı başarmıştır. Bu sayede güneye elektrik verilmesi mümkün olmuştur. Bugün ise değil 35 MW, 135 MW yapacak güçtedir.

Ancak, bu niyet ve inanç meselesidir. Sn. Atun, KIB-TEK’in borçlarının artmasında kesilen elektrikleri hiçbir ödeme yapılmadan bağlattığını ve sebebin kendisi olduğunu unutmamalıdır.

Sn. Bakan, belediyelerin borçları ile ilgili olarak; belediyelerin durumunun ortada olduğunu, kendi çalışanlarını bile ödeyemediğinden bahsetmekte ve KIB-TEK’i hayır kurumu olarak gördüğü anlaşılmaktadır.

Ancak,  belediyelerin kullandığı elektrik akım ücretlerini, KIB-TEK’in AKSA’ya ödemekte olduğunu ve bu yüzden de bankalara yüklü miktarda borçlanmak zorunda kaldığını, gözlerden kaçırmaktadır.

Sn. Atun, AKSA Enerji Üretim AŞ’ne özel bir şey yapmıyormuş açıklamasında bulundu. Ülkemizde tüketilen elektriğin üretilmesini % 75 oranda AKSA Enerji Üretim AŞ’ne devretmeye çalışırken bunu yapmadığını neneme anlatması gerekir.

Sn. Bakanı her platformda tartışmaya çağırıyoruz ve uyarıyoruz! KIB-TEK’i yok etmenize müsaade etmeyeceğiz.”

 

EL-SEN, “Dünya Elektrik Sektörü Konferansı”na katıldı

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), üyesi olduğu Küresel Sanayi İşçileri Sendikası’nın (IndustriALL), Ankara’da düzenlediği ‘Dünya Elektrik Sektörü Konferansı’na katıldı.

25 ülkeden 55 sendika temsilcisinin yer aldığı konferansta El-Sen’i Dış İlişkiler Sekreteri Mehmet Altuner ile Basın Yayın ve Propaganda Sekreteri Tuluy Kalyoncu temsil etti.

El-Sen Başkanı Çağlayan Cesurer’in açıklamasına göre, konferansta ‘emisyon kritiklerini; ulusal gereksinimleri; daimi ve geçici olmak üzere sektörde çalışan tüm işçilerin ayırım gözetmeksizin evrensel güvenlik standartlarına sahip olacakları temiz, güvenli ve sürdürülebilir dengeli enerji çeşitliliğinin açık ve şeffaf olarak saptanmasına ilişkin ihtiyaçlar ve üye sendikaların bu konuda kendi ülkelerindeki deneyimleri’ paylaşıldı.

El-Sen Basın-Yayın ve Propaganda Sekreteri Tuluy Kalyoncu, konferanstaki konuşmasında, KKTC’de elektrikte özelleştirme girişimleriyle ilgili bilgiler verdi.

Açıklamaya göre, konferansta, IndustriALL İcra Kurul üyesi Zimbabve Elektrik İşçileri Sendikası (ZEWU) Başkanı Angeline Chitambo ve 135 işçinin, Zimbabve Elektrik Tedarik Şirketi (ZESA) tarafından işten çıkarılması kınandı ve ZEWU üyelerinin işlerine iade edilmesi için girişim başlatılmasına karar verildi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin