YKPYKP'nin açıklamalarıYKP, Barış ve Demokrasi Partisi’nin Olağanüstü Kongresine katılıyor
yazarın tüm yazıları:

YKP, Barış ve Demokrasi Partisi’nin Olağanüstü Kongresine katılıyor

Yeniçağ podcastını dinleyin

Barış ve Demokrasi Partisi’nin 2. Olağanüstü Kongresi 14 Ekim, Pazar günü Ankara’da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda “Direnerek özgürlüğe yürüyoruz” sloganıyla gerçekleştiriliyor.

BDP Olağan Kongresi, YKP’nin de konuk olarak katıldığı 14 Eylül 2011 tarihinde gerçekleşmiş, ancak o kongrede seçilen Parti Meclisinin 80 asil ve 40 yedekten oluşan 120 kişilik kadrosundan 56 kişi çalışamaz hale getirilen BDP, 14 Ekim’de “zorunlu” kongresini toplayacak.

Kongreye Yeni Kıbrıs Partisi de konuk olarak katılacak… YKP adına Kongreye Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı katılacak…

YKP, BDP Kongresine katılmak için 13 Ekim, Cumartesi günü Ankara’ya gidecek ve 15 Ekim’de adaya geri dönecek.

 

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 14 Ekim’de yapılacak kongrenin, bir kadro yenileme kongresinden çok tutuklanan ve bu vesileyle eksik kalan kadroları tamamlama kongresi olacağını söyledi. “Tutuklu olan arkadaşlar veya parti yönetimi başarısız olduğu için değil. Bu olağanüstü kongre, siyasi soykırım operasyonlarına karşı, bir cevap olabilmek için yapılacak kongredir” diyen Demirtaş, parti yönetimine girmek için birçok yerden başvurular yapıldığını ifade etti. BDP’nin 120 üyeli Parti Meclisi’nin yarısına yakını -56- cezaevlerinde bulunuyor. Bununla birlikte 6’sı vekil, onlarcası belediye başkanı olmak üzere 200’ü aşkın seçilmişin aralarında olduğu BDP’nin binlerce aktif üyesi AKP Hükümeti tarafından tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Demirtaş, “9 bine yakın arkadaşımız cezaevinde” dedi.

Kadroları takviye
Kongrede “ideolojik, çizgisel bir tartışma” olmayacağını kaydeden Demirtaş, “Kadroların takviye edilmesi kongresidir” diyerek, şunları dile getirdi: “Önümüzdeki görevleri, güç ve parti yönetimini ve kararlılığını ortaya çıkarma kongresidir. Bununla birlikte siyasi soykırım operasyonlarının, partimizde asla bir karamsarlığa, bir dağılma, yenilgiye yol açmadığı, dosta düşmana herkese ifade edilecek bir kongredir. Halkımız da her yerde bu kongreyi yakından izliyor. Yerelde yapılan toplantılara da son derece büyük ilgi var. Bu kongreyle birlikte coşkuyla heyecanla, yolumuza devam edeceğiz.”
BDP kongreye katılım içi dünyanın hemen her bölgesine davetiye gönderdi. Başta Güney, Doğu ve Batı Kürdistan olmak üzere, Ortadoğu ülkeleri, Avrupa, Amerika ve Latin Amerika’ya kadar çok sayıda ülkeden kongreye katılımlar bekleniyor.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin