toplumsal muhalefettoplumsal hareketler‘HDK Bir Nehir ve Akmaya Devam Edecek’
yazarın tüm yazıları:

‘HDK Bir Nehir ve Akmaya Devam Edecek’

Yeniçağ podcastını dinleyin

HDP Eş Başkanı Yavuz Önen ile Evrensel Gazetesinin röportajı:

Halkların Demokratik Kongresinin kararı ile (HDK) kurulan Halkların Demokratik Partisinin (HDP) Kurucular Kurulu belli oldu. Partinin Eş Genel Başkanları ise Yavuz Önen ve Fatma Gök oldu.

Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Yavuz Önen, partinin içinden çıktığı Halkların Demokratik Kongresini (HDK) bir nehre benzeterek, “Bu nehir akmaya devam edecek” dedi. Parti olarak ilk hedeflerinin yerel seçimler olduğunu belirten Önen, partilerinin “Söylemle yaşamı buluşturan bir proje” olduğunu dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Yavuz Önen, HDK’ye ve partilerinin hedeflerine ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı. Önen, kamuoyunda oluşan “HDK partileşiyor” söyleminin de yanlış olduğunu söyledi.

HDK ve partinizin önündeki hedef nedir?

Bir kere Halkların Demokratik Kongresi (HDK) partileşiyor söylemi yanlış anlaşılabilir. HDK başka bir şey, parti başka.

Partileşme sürecinde de HDK varlığını sürdürecek. HDK bir tek siyasi programı hedefleyen bir hareket değildi zaten. Türkiye halklarının ekonomik, sosyal, kültürel alanda temsilcilerinin dayanışmasına zemin oluştursun diye kuruldu. Üç yıldan beri süren tartışmalar sonucunda varılan karar bu, yani HDK’nin varlığını sürdürmesi, yanı sıra partileşme.

HDK, çok geniş bir yelpazeyi temsil ediyor. Türkiye coğrafyasının her noktasında, tabandan gelen doğrudan, demokratik temsiliyetin olduğu bir oluşumda, kongrede alındı bu karar.

HDK, Türkiye’nin etnik, dini, kültürel bütün zenginliğini temsil edebilen, kucaklayan bir zemin oluşturdu. Büyük bir akımı, nehri yaratmak için nasıl kılcal dereler gerekiyorsa, bu da öyle bir şey. Yani HDK bir nehir ve bu nehir akmaya devam edecek. Bu nehir, ihtiyaç olarak ortaya çıkan Halkların Demokratik Partisini de besleyecek olan ana akım, bir nehirdir.

Projeniz ne?

Yani ne ile uğraşıyoruz? Hayatın her alanında insanların burun buruna olduğu sorunlarla çalışma programı oluşturduk. Eğitimden, sağlığa, ekonomiden, örgütlenme sıkıntılarına,  gıdaların güvenliğinden, su meselesine, ekolojiye, çevreye kadar hepsi gündemimizde oldu. HDK olarak bilim kurulları, komisyonlar oluşturup bu alanlarda çalışmalar yürüttük. Kentleşme, şehirleşme, deprem riskleri, kentsel dönüşüm konuları, kıdem tazminatları kısıtlanan gelirler, arka arkaya gelen zamlar hepsi gündemimizde yer aldı. Bunlar üzerinden bir çalışma yürütüyoruz. Yani bir nutuk, söylem projesi değil, söylemleri yaşamla buluşturma bir projedir. Tezlerimizi, iddialarımızı halkın sorunları ile birleştirme ve çözüme yönelik çalışma.

Önünüzdeki hedefleriniz… Örneğin bir erken yerel seçim geliyor…

Elbette parti organı, Halkların Demokratik Partisi önünde üç temel seçim programı var. Yerel yönetimler, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler. Elbette ortak bir kimlik, ortam olarak en güçlü adayı destekleyeceğimiz bir seçim hamlesi ile yerel seçimlerde yer alacağız.

Peki parti içinde yer almayan kesimlere bir çağrınız olacak mı?

Halkların Demokratik Kongresinin (HDK) bileşenleri var. Hepsi partileşme sürecine tam destek vermiş değil. Kafalarında soru işaretleri olanlar da var. Biz hem onlarla, hem de HDK içinde yer almayan sosyal hareketlerle bu projeyi, partiyi tartışıyoruz. Zaten temaslar, dirsek teması var. İsim vermeyeyim ama geniş bir kesimle temaslarımızı sürdürüyoruz. Barışın savunulması, artan savaş ortamına karşı geniş bir kesimle görüşmelerimiz de var zaten Mümkün olduğu kadar geniş bir yelpazede yıllardır Türkiye soluyla, değişik inanç kesimleriyle de en geniş siyasal cepheyi kurmak için çalışmaları sürdürüyoruz.

Geçmişin zıtlıkları, düşmanlıkları, çatışmaları üzerine değil, en geniş ortak paydada buluşmayı hedefliyoruz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin