toplumsal muhalefetsendikal hareketDAÜ-SEN, KTÖS, KTOEÖS: “Yasadışı sınavı şaibeli DAÜ yönetimi yapıyor”
yazarın tüm yazıları:

DAÜ-SEN, KTÖS, KTOEÖS: “Yasadışı sınavı şaibeli DAÜ yönetimi yapıyor”

Yeniçağ podcastını dinleyin

DAÜ-SEN, KTÖS ve KTOEÖS toplumda konuşulan sınav konusunda alınan son karar olan DAÜ yönetiminin sınavı yapacak olmasını hem yasadışı değerlendirdi hem de DAÜ’nün de şaibe altında olduğunu söyledi… Üç sendikanın ortak açıklaması şöyle:

Hükümetin acentesi DAÜ Yönetimi şimdi de ülkede büyük tartışmalara, eylemlere ve grevlere neden olan UBP’nin geçici öğretmenlik sınavını yapıyor. Bir taraftan sınav dışı istihdam yapan UBP Hükümeti bir taraftan da usulsüzlüklerini ve yolsuzluklarını kamufle etme amacıyla sınav düzenliyor. Bu şaibeli sınavı da şaibelerin esas merkezlerinden biri olan DAÜ Yönetimine yaptırıyor.

UBP’li Eğitim Bakanlığı, daha önce yapılan sınavlarla ilgili olarak bir mahkeme kararı yokken kendini hem yargı ve Kamu Hizmetleri Komisyonu yerine koyup bir sınav gerçekleştiriyor.

Öğretmenler yasasının çiğnenmesi ve çok sayıda okulumuzda öğretmen açığı ortadayken geçici öğretmenlik sınavı adı altında yapılacak bu sınav UBP’nin Kurultayına partizanca bir hazırlıktan başka bir şey değildir. UBP Hükümeti, büyük miktardaki kadrolu öğretmen açığına rağmen geçici öğretmen sınavıyla oy avcılığına çıkmıştır. Bu oy avcılığının maşası olarak da DAÜ’yü seçmiştir. Öğretmenlerin çoğunluğunun reddettiği bu şaibeli ve partizanca sınavı, çok kısa bir süre önce UBP’ye yakınlığıyla tanınan kişilerin akrabalarını istihdam eden DAÜ Yönetimi hangi akademisyenlere yaptıracaktır? Bu sınavın sorularını kim hazırlamıştır? Bu sınavdan hangi fakülte veya bölüm sorumludur? Bu sınavın cevap kâğıtları kimler tarafından işleme tabi tutulacaktır? Sendikalarımız, nasıl ve kimler tarafından yapılacağı şeffaflık gereği açıklanmadan bu sınavın, usulsüzlüklere ve şaibelere gömülmüş DAÜ Yönetimi tarafından yapılmasını öğretmen atamalarıyla ilgili skandalların doruk noktası olarak görmektedir. DAÜ’de yapılacak sınavın saygın akademisyenler ve akademik birimler tarafından yapılması ancak sınav sonuçlarının Rektörlük tarafından değerlendirilmesi veya açıklanması bile sınavın şaibeli olduğunu gösterecektir.

Sendikalarımız, öğretmen eksikliğinin acilen tamamlanması için Öğretmenler Yasası’na uygun olarak atamaların hemen yapılmasını ve tüm yasadışı, partizanca öğretmen atamalarının durdurulmasını talep etmektedir.

Hükümetin bu akıl almaz tutumunu sürdürmesi durumunda eylemlerimiz artarak devam edecektir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin