YKPYKPfemYKPfem’in çalışmaları devam ediyor
yazarın tüm yazıları:

YKPfem’in çalışmaları devam ediyor

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP-fem, Kadın Buluşmaları kapsamında Çocuk Bakım Politikalarına Giriş Atölye Çalışması 21 Haziran, Perşembe YKP Genel Merkezinde gerçekleşti…

Ayrıca Lefkoşa Belediyesinde yaşananlar üzerine “Kadın Hareketi” imzası ile 25 Haziran için yapılan eylem çağrısına ‘sendikal harekette feminist dayanışma’ sloganı ile YKP-fem aktif olarak katıldı.

Bu arada YKP-fem okuma grubu da çalışmaları her Çarşamba devam ediyor…

 

Kadın Buluşmalarında Çocuk Bakım Politikaları

YKP-fem, Haziran ayı Kadın Buluşmasında Çocuk Bakım Politikalarına Giriş Atölye Çalışması düzenledi. Atölye, bir kadın ve bir erkeğin normal bir günde 24 saat yaşadıklarına ayrı ayrı göz atarak ve buradakı farklılıkları tartıştı, kadınlık kimliğinin derinine inip bu kimliği oluşturan yapı taşlarını (doğurucu, bakıcı, ev işçisi vs.) ayıklayarak göz attı ve katılımcıların tecrübelerinden yola çıkarak çeşitli refah devletlerinde uygulanan politikalardan hangilerinin kendi gerçekliklerinde işe yarayacağını tartıştı.

YKP-fem, Haziran ayı Kadın Buluşmasında Çocuk Bakım Politikalarına Giriş Atölye Çalışması düzenledi. YKP fem aktivistlerinden Zerrin Kabaoğlu ve Tegiye Birey, çocuk, hasta, engelli, yaşlı bakım işlerinin dengesiz olarak kadınların omuzlarına ve kadın kimliğinin merkezine yüklendiğini vurguladı ve bu gibi emek ve zaman gerektiren işlerin daimi, değersizleştirilmiş ve görünmez kılınmış olmasının kadının hayatını olumsuz yönde etkileyen, iş yaşamına ve kendini gerçekleştirmeye zaman bıraktırmayan bir dizi emek sömürüsü şeklinde geliştirildiği ile ilgili örnekler verdi.

YKPli kadınların bir araya geldiği etkinlikte, ülkemizdeki ve dünya genelindeki bakım ve özellikle çocuk bakım hizmetleri ile ilgili bilgi verildi ve çalışmalar yapıldı. Kıbrıs’ın kuzeyinde, çoğu konuda olduğu gibi, çocuk bakımı konusunda da hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmediği vurgulandı. Diğer ülkelerde gözlemlenen kamusal ve kaliteli kreşler, anne ve baba arasında eşit bölüştürülen ebeveyn izinleri, bakımı üstlenen aile fertlerine maddi yardım gibi çocuk bakımı konusunda Devletlerin yükümlülüğü olan girişimlerden yoksun olması çocuk bakım konusunda yönetimin hem toplumsal cinsiyet konusundan sınıfta kalmasına ve kadınların emeğini sömürmesine, hem de çocukların kaliteli bakım hakkını ülkemizdeki bir çok vakada da gözlemlediğimiz gibi ellerinden almakta, küçük çocukların eğitiminden tutun da sağlığına kadarki konularda umursuzluğunu sürdürmeye devam ettiği tartışıldı.

YKP-fem yaptığı açıklamada gelecek ayki etkinliğe herkesi davet etti. Açıklamada, “Görünmez Emek ile başlayan Kadın Buluşmalarının üçüncüsü gelecek ay Kadın ve Medya konusu ile devam edecek. YKP fem, toplumsal cinsiyetle ilgili katkı koymak isteyen kadınlarla tartışmaya ve bunları somut adımlara dönüştürmeye devam edecek. Tüm kadınları tartışmaya, dayanışmaya ve birlikte çalışmaya çağırırız. Yaşasın kadın dayanışması!” dendi…

 

Lefkoşa Belediyesi önündeki eylemi

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlar nedeniyle kadınlar eylem yaptı. “Kadın Hareketi” imzası ile yapılan çağrı sonrası boş tencereler ve siyah balonlarla LTB binası önüne gelen kadınlar LTB çalışanlarının 26 gündür maaş alamamasını ve yıllardır Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılmamasını protesto etti. Kadınların eylemine Yeni Kıbrıs Partisi ve YKPfem başta olmak üzere, bazı sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler de destek verdi.

LTB binası önüne gelerek, LTB çalışanlarının 26 gündür maaşlarını alamamasını protesto eden kadınlar, “Tok, Açın Halinden Anlamaz”, “Görünmeyen Emek Sesini Yükselt,”, “Cemal Evine Belediye Neyine”, “Dayan, Diren, Kazan” şeklinde pankartlar taşıdı. Kadınlar, eylemlerinin LTB çalışanları haklarını alana kadar devam edeceği mesajını verdi.

YKPfem’in eylem öncesi, katılım için çağrı şöyleydi:

Yerel İdareler Halkındır, Lefkoşa Belediyesi Bizimdir

Neo-liberal politikalar özelleştirmeye, fakirleştirmeye, yağmaya, yıkmaya devam ediyor. Memleketin her yeri gibi Lefkoşa Belediyesi de beceriksiz işbirlikçi yöneticiler yüzünden emekçileri aşsız ve ekmeksiz bırakmaya devam ediyor.

YKP fem, Sendika içindeki kadın hareketini selamlar ve bu gidişe dur demek için tencere ve tavaları ile yarın saat 10.00’da (Pazartesi) Lefkoşa Belediyesi önünde olacağını tüm üye ve sempatizanlarına duyurur. Feminist Dayanışma her yerde!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
203AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin