.Yeniçağyeniçağ güncelPetrol Dolum Tesisine Hayir İnisiyatifi: "Geleceğimize sahip çıktık"
yazarın tüm yazıları:

Petrol Dolum Tesisine Hayir İnisiyatifi: “Geleceğimize sahip çıktık”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Petrol Dolum Tesisine Hayir İnisiyatifi, Yedikonuk’ta petrol dolum tesisi’nin gündemden çıkarılması ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Bugün, Büyükkonuk’ta gerçekleştirilen eko-gün konuşmasında Başbakan İrsen Küçük, PETROL DOLUM TESİSİ ile ilgili olarak hükümetin geri adım attığını açıklamış ve projenin Yedikonuk’a yapılmasından vazgeçtiğini söylemiştir. Gelinen bu aşama Kıbrıs Türk halkı adına önemli bir başarıdır. İnisiyatifimiz yanında toplumdaki tüm kesimler ve halkın tamamının uzunca bir süredir vermiş olduğu mücadele sonrasında ülkemiz karşı karşıya getirildiği büyük bir felaketten kurtulmuştur.

Hükümetin, ‘‘ısrarla’’ ve ‘‘inatla’’ savunduğu ancak ülkeye hiçbir faydası olmayacağı toplumun geniş kesimleri tarafından kabul gören bu ve benzeri girişimler bir kez daha gündeme gelmemelidir. Umuyoruz ki, Başbakan İrsen Küçük ve UBP hükümeti, tüm toplum PETROL DOLUM TESİSİNE HAYIR derken buna sırt çevirerek halkın iktidarı olamayacağını ‘‘geç’’ ve ‘‘güç’’ de olsa anlamış ve böyle tesislere ülkemizde yer olmadığını idrak etmiştir.

Karpaz’ın en eşsiz sahillerinden birisi olan Yedikonuk’ta yapılması istenilen böylesine korkunç boyutlu bir ‘‘geleceği yok etme operasyonu’’nu her türlü hassasiyeti ve iradeyi ortaya koyarak engelleyen, ülkesine ve geleceğine sahip çıkan bizzat toplumun kendisidir.  İnisiyatifimiz tarafından ortaya konan ve her geçen gün büyüyen bir iradeyle, toplumdaki tüm sivil toplum örgütleri bu girişime geçit vermemiş ve halkımız geleceğine sahip çıkmak adına çok önemli bir sınav vermiştir.

Petrol Dolum Tesisi’ne karşı gösterilen mücadele ve sonuçta gelinen aşama sadece sadece ‘‘çevrenin korunması’’ adına elde edilen bir kazınım değildir. Hızla toplumsal yokoluşa doğru sürüklendiğimiz bir ortamda verilen bu kavga göstermiştir ki, ‘‘herşeye rağmen’’ Kıbrıs Türk halkı ‘‘tek yürek ve tek vücut’’ olarak hareket ettiği zaman istediğini elde edebilecek güç ve iradeye fazlasıyla sahiptir.

Bu anlamda, inisiyatifimiz mücadeleye destek veren toplumun diğer tüm kesimleri ile birlikte 23 Mayıs Çarşamba saat 12:00’de Tabipler Birliği’nde geniş katılımı bir basın toplantısı gerçekleştirerek süreci kapsamlı bir şekilde değerlendirecek ve bu gibi yatırımlara ülkemizin ihtiyacı olmadığının altını bir kez daha çizecektir. Kamu oyuna saygı ile duyurulur…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin