toplumsal muhalefetsendikal hareketKTOEÖS: “LTB’DEKİ SORUNUN YOLSUZLUK, YAĞMA, KÖTÜ YÖNETİM OLDUĞU ORTAYA SERİLMİŞTİR”
yazarın tüm yazıları:

KTOEÖS: “LTB’DEKİ SORUNUN YOLSUZLUK, YAĞMA, KÖTÜ YÖNETİM OLDUĞU ORTAYA SERİLMİŞTİR”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Lefkoşa Türk Belediyesindeki (LTB) sıkıntıların kaynağının “yolsuzluk, yağma ve kötü yönetim” olduğunu vurguladı.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı yazılı açıklamada, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde sorunun kaynak sıkıntısı olmadığı, aslında bir yolsuzluk, yağma, kötü yönetim olduğu ortaya serilmiştir” dedi. Açıklama şöyle:

Lefkoşa Türk Belediyesi grevi perdeleri aralayarak bu ülkedeki rejimi bir kez daha halkın net olarak görmesini sağlamıştır.

Halktan toplanan vergiler hortumlanmaktadır. Devletin en tepesine seçilenler en çok hortumlayan ve hortumlatandır. Hesap sorması gereken merciler/makamlar işlevini yitirmiş, tarafsız olmayıp partizanca hareket etmektedir. Kurumlar bizzat yöneticileri ve siyasi ayrıcalıklılar tarafından yağmalanıp, talan edilerek ve kötü yönetilerek batırılmaktadır. Yıllardır ülke siyasetine yön verenler bu rejimi koruyup kollayan ve bu rejimden en çok yararlananlardır. Devletin en tepesinde yer alanlar halkın çıkarları için değil kendi çıkarları tehlikeye girince bir araya gelirler ve halka rağmen kendi çıkarları için karar alırlar, yolsuzluk ve hortumlamaları hiç duymamış gibi es geçerek sürekli gündem değiştirirler.

Lefkoşa Türk Belediyesinde kaynak sıkıntısı olmadığı aslında bir yolsuzluk, yağma, kötü yönetim olduğu ortaya serilmiştir. Halkın kaynaklarını koruması gerekenlerin aslında bu kaynakları nasıl kendi çıkarları için yok ettikleri ortaya çıkmıştır. En çok gelir elde eden bir belediyede partizanca istihtam yapılmışsa emeğini satarak geçinen, zavallı çalışanlar değil bunu yapanlar hesap vermelidir. Sorunu çözmesi gerekenler kurultay kavgası yaparak aylarca halkı pislik içerisinde, belediye çalışanlarını aç, sefil bırakmıştır. Sorun çözmek yerine olmayan grev yasaklanmıştır. Kahramanlığa soyunmadan önce bunun ahlaki, vicdani ve hukuki hesabını vermelidir. Açıklanan Sayıştay raporu hem geç açıklanmış hem de bütün sorulara doğru cevapları vermemektedir. Mesela 10 milyon sterlinin hesabı verilmemekte, iddia edilenler gizlemektedir. Sayıştaylık dışında mali ve her türlü denetim yapacak olan kurumlar sus-pus olmuşlardır.

Talimatı verenler de alanlar da bu rejimden beslenmektedir. Yaşanan sorunları çözmek bir yana karıştırıp, anlaşılmaz hale getirilip nemalanmaya, yağma ve talana devam edilmektedir. Yasalarla oynanması, yasa tanımazlık hepsi bu yüzdendir. Örneğin öğretmenlere yapılan 650 Bin TL kesinti için hiçbir yetkili makam açıklama henüz yapmamıştır. Sebebini biz biliyoruz, BES grevinde de bir kez daha gördük “gündüz kavga eder görünenler gece hırsızlığa birlikte giderler”.

Yaratılan rant düzeni çöplerden fazla kokuşmuştur. Bu koku baş bölgesinden başlayıp bütün vücudu sarmıştır. Belediyedeki sorunlar bir an önce giderilmeli fakat aç, sefil, emekçiler kokan çöpleri toplasa da kokunun ve kokuşmuşluğun bitmiyeceği bilinmelidir. Lefkoşa Türk Belediyesinde yaşananlar sadece maaş-para sorunu değildir. Bütün kötü yönetimden sorumlu tutulan Cemal Bulutoğulları’na izine çıkmayı öneren/önermeyen fakat bu rejimi yaratılmasında bilakis yıllardır çabalayan, rol alanlar sn.Başbakan, Cumhurbaşkanı, UBP Hükümeti de ebedi izne çıkmalıdır. Ayrıcalıklılar için yaratılan bu kokuşmuş rejimin yaratılmasında pay sahibi olan TC Hükümetlerinin olduğu gerçeğine bağlı olarak Kıbrıs Türk toplumunun varlığına ve iradesine saygı duyulması öğrenmelidir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin