toplumsal muhalefetsendikal hareketElcil: “UBP ve Eroğlu Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını iade etsin”
yazarın tüm yazıları:

Elcil: “UBP ve Eroğlu Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını iade etsin”

Yeniçağ podcastını dinleyin

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı basın açıklamasıyla UBP hükümeti ve Eroğlu’na çağrıda bulunarak ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ kimlik ve pasaportlarını iade etmeye çağırdı. Açıklama şöyle:

“Kıbrıs 1 Mayıs 2004 yılından beri bir bütün olarak Avrupa Birliği’ne tam üye olmuştur. Adada devam eden çözümsüzlük ve bölünmüşlük nedeni ile AB muktesebatı kuzey Kıbrıs için askıya alınmıştır. Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünden ve AB’nin adanın kuzeyinde etkin olmamasından en çok Kıbrıslı Türk toplumu etkilenmektedir.

Adamızın kuzeyinde AKP’nin işbirlikcisi UBP hükümeti topluma dayatmalar yaparak Kıbrıslı Türkler’i fakirleştirmekte, demografik ve kültürel yapıyı değiştirerek, toplumu göçe zorlamaktadır. AKP kükümeti adanın kuzeyini kolonize etmek için uğraş verirken, AB makamları da sadece seyirci kalmaktadırlar.

Çözüm adı altında yapılan görüşmeler ise Kıbrıslı Türkler’i AB yolunda rehine olarak gören Türkiye ve Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarını 1963 yılından beri işgali altında tutan Kıbrıslı Rumlar’ın paylaşmak istemeyen tavırları yüzünden bir soğuk savaşa dönüşmüştür. Avrupa Birliği’ni “Rum treni ve zehirli elma” olarak gören işbirlikci UBP ve Sn. Eroğlu çözümü engellemek için muz bahçelerinde gezdiklerini unutarak, ağızlarından çözümü eksik etmemektedirler. Şimdi ise B Planı adı altında “izolasyon, ambargo” yalanı ile gündem şaşırtması yapmaktadırlar. Kıbrıs Türk Ticaret Odası ise açıklamaları ve izlediği siyaset ile Sn. Erdoğan ve AKP’nin güdümüne girdiğini ispat edercesine B Planına alet olmaktadır.

Ayrılıkçılığı temel hedef yapanlar esas ambargoyu uygulayanlardır. Kıbrıs Cumhuriyeti pasportları ile ilgili yaşanan gelişmeler, Kıbrıslı Türklere esas ambargoyu kimin uyguladığını açıkca ortaya koymaktadır. 9 Mayıs Avrupa Birliği gününde soğuk savaş çerçecesinde ambargo izolasyon yalanı ile birilerine saldırma yerine, Kıbrıslı Türkler’e seyahat ambargosu uygulayan UBP hükümeti ve Sn. Eroğlu’nu ve tüm işbirlikçilerini Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik ve pasaportlarını iade etmeye davet ederiz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
250AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin