toplumsal muhalefetsendikal hareketSendikal Platform: "Sebepsiz ayaklanma gerekçesi gülünç"
yazarın tüm yazıları:

Sendikal Platform: “Sebepsiz ayaklanma gerekçesi gülünç”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) üyelerinden 16 Nisan, Pazartesi günü tutuklanan 12 kişi serbest bırakıldı.

Tutuklanmalarına yönelik BES ve Sendikal Platform basın toplantısı düzenledi.

BES Başkanı Savaş Bozat, emniyetin ‘sebepsiz ayaklanma’ gerekçesiyle gözaltılara başvurmasını kınayarak, bunun Çalışma Bakanlığı ve emniyet güçlerinin sorundan ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini savundu.

Bozat, “Yasal bildirimlerimizi yapmamıza rağmen, 17.30 sularında arkadaşlarımız tutuklandı. Bugün sabah 09.30 itibariyle sesrbest bırakıldılar. Sendikalar yanımızda olacağını duyurdu. Amacımız belediye çalışanlarıyla beraber tüm Kuzey Kıbrıs çalışanlarının haklarını kazanmalarını sağlamaktır” dedi.

Bozat’ın açıklamalarının ardından Sendikal Platform adına basın açıklamasını Dev-İş Genel Sekreteri Hasan Felek yaptı.

 

“UBP KIBRIS TÜRK HALKINA KAN KUSTURUYOR”

Açıklamada, Ak Parti hükümetinin talimatıyla Kıbrıslı Türkleri ekonomik tedbirler adı altından açlığa, göçe ve yoksulluğa mahkum edildiğini ifade edilirken, özelleştirme yasası ile çalışanlara getirilen çalışma zorluklarından ve güvencesizlikten söz edildi.

Felek, “28 belediyenin yaklaşık 18’inde Sosya Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımları yapılmamaktadır. Bu duruma seyirci kalan UBP’nin Çalışma Bakanı’nın asli görevlerini bir yana bırakıp, Başbakan’ın eşi ile turistik geziler peşinde koşmaktadır” dedi.

 

“LTB’DE YAŞANANLAR İNSANLIK DRAMIDIR”

Konuşmasının devamında Felek, LTB’de popülist istihdamların yapıldığını kaydederek, hesapsız, kitapsız borçlanmalarla, savurgan harcamalarla Cemal Bulutoğluları’nın belediyeyi batırdığını ve derhal istifa etmesi gerektiği belirtti.

Felek, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bugün yaşananlar bir insanlık dramıdır. 6 yıldır maaşları ödenecek mi? Ödenemeyecek mi? Sosyal Sigorta yatırımlarımız yatırılacak mı? Yatırılmayacak mı? İhtiyat Sandığı yatırımları ne olacak? Sorusu ile yaşatılan LTB çalışanlarının, artık tahammülü kalmamıştır” dedi.

 

“BELEDİYE BAŞKANI VE BAKANLAR KURULU AÇIKCA YASALARI ÇİĞNEMEKTEDİR”

Devamında polis tarafından 12 BES üyesinin tutuklanmalarını protesto ettiklerini açıklayarak, sebepsiz ayaklanam gerekçesini ise gülünç bulunduğu belirtildi.

Felek, “BES’in mücadeleci ve onurlu üyelerini Sendikal Platform adına selamlarken, verdikleri mücadelede başarıya ulaşıncaya dek her zaman yanlarında olacağımızı, haklı direnişleri başarıya ulaşıncaya kadar dayanışmayı artarak sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyu önünde teyid ederiz”

Sendikal Platform’un yaptığı basın açıklamasında ise şunlar vurgulandı:

“Değerli Basın Emekcileri,

16 Nisan Pazartesi günü biraraya gelen Sendikal Platforma bağlı sendikalar, Belediye Emekcileri Sendikasına dayanışma ve desteklerini belirtmek için bugün burada bir basın toplantısı düzenleme kararı almıştır.

2009 yılından beri sözde hükümet olan Ulusal Birlik Partisi Kıbrıs Türk halkına kan kusturmaktadır. Türkiye’de AK Parti hükümetinden aldığı talimatlarla, ekonomik tedbirler kisvesi altında, Kıbrıslı Türkleri yoksulluğa, işsizliğe, açlığa ve göçe mahkum etmektedir.

Ülkemizde yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal yıkımın faturasını çalışanlara ve gençlere yıkan işbirlikçi hükümet, sosyal sigortalar, sosyal güvenlik, kamu görevlileri maaş, ücret ve ek ödeneklerini düzenleyen yasa ve şimdi de özelleştirme yasası ile Kıbrıslı Türkleri toplumsal yok oluşa sürüklemektedir.

Dün KTHY’nda oynanan oyun bugün birçok kamu kuruluşunda yeniden sahneye konulmaya çalışılmaktadır. KIB-TEK, Telekominikasyon Dairesi, Kooperatif Merkez Bankasının iştirakleri ve birçok Belediyede ayni senaryo uygulanma aşamasındadır.

28 Belediyenin yaklaşık 18’nde Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımları yapılmamaktadır. Bu duruma seyirci kalan UBP’nin Çalışma Bakanının asli görevleri bir yana bırakıp, Başbakan’ın eşi ile turistik geziler peşinde koşmaktadır.

Lefkoşa Türk Belediyesinde, bugün yaşananlar bir insanlık dramıdır. 6 yıldır maaşları ödenecek mi? Ödenemeyecek mi? Sosyal Sigorta yatırımlarımız yatırılacak mı? Yatırılmayacak mı? İhtiyat Sandığı yatırımları ne olacak? Sorusu ile yaşatılan Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının, artık tahammülü kalmamıştır.

Popülist istihdamlarla, hesapsız kitapsız borçlanmalarla, savurgan harcamalarla Lefkoşa Türk Belediyesini batıran Başkan Cemal Bulutoğulları derhal istifa etmelidir.

29 Şubat’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu huzurunda imzalanan protokole uymayan belediye Başkanı suçlu da, Başkanın milyonlarca sterlin borçlanmasına kefil olan Bakanlar Kurulu suçsuz mu? Lefkoşa Türk Belediyesinin bugünlere gelmesinde Başkan kadar, Ulusal Birlik Hükümeti de aynı oranda suçludur ve derhal istifa etmelidirler.

KKTC’yi tanıtmak için Arabistan çöllerine giden Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’nin tanınmış ve saygın Belediyelerinden biri olan Lefkoşa Türk Belediyesini batıranlardan biri olarak, sorumluluktan kaçamayacaktır.

2012 yılının Nisan ayının ortalarına gelmemize rağmen Belediyelerin 2012 yılı bütçelerini onaylamayan KKTC Bakanlar Kurulu suç işlemeye devam etmektedir. Özelde Belediyeleri genelde Kuzey Kıbrıs halkını cezalandıran hükümet, 28 Belediyenin bütçelerinin niye onaylanmadığını kamuoyuna açıklamak zorundadır.

Değerli Basın Emekcileri,

Ülkemize bugüne kadar, bu kadar sorumsuz, kayıtsız, beceriksiz, işbilmez bir hükümet gelmemiştir. Bugün ayın 17’si olmasına rağmen çalışanlar maaşlarını alamamış, ne gün alacakları konusunda da ne Belediye Başkanının ne de Hükümet edenlerin bir öngörüsü veya önerileri var.

Dün yaşanan olaylarda 12 BES üyesinin polis tarafından tutuklanmasını protesto ederken, polisin sebepsiz ayaklanma gerekçesini de gülünç bulduğumuzu belirtmek isteriz. Maaş alamayan çalışanlar ev kiralarını banka taksitlerini çocuklarına harçlık veremezken, yokluk ve psikolojik sıkıntı içinde yaşarken sebepsiz ayaklanma gerekçesini anlamak mümkünmü?

Belediye Başkanı ve Bakanlar Kurulu açıkca yasaları çiğnemekte ve suç işlemektedirler. Burası bir Hukuk Devleti ise derhal Savcılık ve Sayıştaylık gereğini yapmakla yükümlüdür. Belediye Emekcileri Sendikasının mücadeleci ve onurlu üyelerini Sendikal Platform adına selamlarken, verdikleri mücadelede Sendikal Platform olarak her zaman yanlarında olacağımızı, haklı direnişleri başarıya ulaşıncaya kadar dayanışmamızın artarak süreceğini bir kez daha kamuoyu önünde teyid ederiz.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin