toplumsal muhalefetsendikal hareketSendikal Platform, 5 parti ve bazı örgütlerden 30 Ocak'ta “BÜYÜK EYLEM” kararı!
yazarın tüm yazıları:

Sendikal Platform, 5 parti ve bazı örgütlerden 30 Ocak’ta “BÜYÜK EYLEM” kararı!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Özelleştirme Yasa Tasarısı’na karşı olan ve tasarının hükümet tarafından Meclis’ten geri çekilmesini ya da askıya alınmasını isteyen Sendikal Platform, CTP, TDP, DP, BKP, YKP ve bazı sivil toplum örgütleri, 30 Ocak için “Büyük Eylem” kararı aldı. Eylemlerin hükümetin istifası sağlanıncaya kadar süreceği bildirildi.

Sendikal Platform, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Zeytin ve Zeytin Yağı Üreticileri Birliği, Birleşik Taksiciler Birliği, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri Birliği, CTP, TDP, DP, BKP ve YKP temsilcileri, bugün Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda bir toplantı yaptı.

Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında, “Büyük Eylem” kararı alındığı duyuruldu ve “Eylem hükümetin istifasına kadar sürdürülüp, Kıbrıs Türk halkının kendi kendisini yöneteceği koşullar oluşturuluncaya kadar devam edecektir” denildi.

“Büyük Eylem Komitesi” oluşturulması kararı alındığı da kaydedilerek, “Büyük Eylem” gününe kadar birçok noktada farklı eylemler yapılacağını da açıklandı.

 

ORTAK AÇIKLAMA METNİ

Basın toplantısında, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel tarafından okunan ortak basın açıklamasında şöyle:

“Kıbrıs Türk Halkı, UBP Hükümetinin uyguladığı sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel politikalar karşısında toplumsal yok oluş noktasına gelmiştir.

Elektrik Kurumunun ve Telefon İdaresinin özelleştirme hamlesi yağmalama ve peşkeş politikalarının son halkalarıdır.

Kıbrıs Türk Halkı yok edilme noktasına gelmiştir. Bu tespitleri yapan örgütler birlikte hareket ederek yok oluşa dur deme kararına varmıştır. Meydanlarda yapılan mitinglerde konulan ilkeler doğrultusunda mücadelesini devam ettirme kararlılığında olan bizler 30 Ocak 2012 tarihinde toplumsal varoluş mücadelemizi sürdürme hedefi ile “Büyük Eylem” kararı almıştır. “Büyük Eylem”  UBP hükümetinin istifasına kadar sürdürülüp, Kıbrıs Türk Halkının kendi kendisini yönetecek koşullar oluşturuluncaya kadar devam edecektir.

Kıbrıs Türk Halkının tüm örgütleri ve bireylerini toplumsal varoluş mücadelesine katılmaya çağırıyoruz.

SENDİKAL PLATFORM- KT MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ – KT İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ BİRLİĞİ- KT ELEKTRİK MÜTEAHHİTLERİ BİRLİĞİ- KT ESNAF VE ZANAATKARLAR ODASI – KT TABİPLERİ BİRLİĞİ- ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ- BİRLEŞİK TAKSİCİLER BİRLİĞİ- KT HAYVAN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ-CTP- TDP- DP- YKP”

 

GÜRCAFER

Ortak açıklamanın okunmasından sonra söz alan Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Üreticiler Platformu olarak El-Sen ve Tel-Sen’in eylemine destek verdiklerini söyledi ve kendilerinin de eylem kararı aldığını hatırlattı.

Gürcafer, Üreticiler Platformu 37 örgütten oluştuğu için okunan metni Pazartesi günü tümüne oylatılıp altına Üreticiler Platformu’nda yer alan örgütlerin isminin yazılacağını açıkladı.

 

KALYONCU

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu da, hükümetin El-Sen’i elektrik üretimi ve iletimiyle ilgili sabotaj yapmakla suçladığını kaydederek herhangi bir sabotajda bulunmadıklarını, sadece üretimden gelen haklarını kullandıklarını ancak grev yasağı hakkıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Üyelerin yasak kararının “anti demokratik olduğu” gerekçesiyle, psikolojik olarak çalışacak durumda olmadıkları için görevlerinin başına dönmediklerini savunan Kalyoncu yaratılan mağduriyetin sorumlusunun sendika olmadığını kaydetti.

 

HÜDAOĞLU

Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu da, hükümeti uyararak şöyle konuştu:

“Aksa ya da başka bir şirketten fazla bir maddi beklentiniz olmasın, Kıbrıs Türk toplumunun maddi ve manevi birikimlerine peşkeş çekilecek biçimde davranmayın, Kıbrıs Türk toplumunun bütün varlıklarının bireyler tarafından savunulması için elimizden geleni yapacağız. Başarılı olamazsak ve siz başarılı olursanız bilin ki çocuklarınız ve torunlarınız ilerde buralarda köle olarak çalışacaklar. Eğer vicdanlarınız buna müsaade ediyorsa buyurun devam edin.”

 

“AKSA’NIN FABRİKASINDAN DOLAYI KANSERDE ARTIŞ”

Kalecik Bölgesi’nde faaliyette bulunan Aksa’nın fabrikasında filtre ve baca bulunmadığı için Mağusa Bölgesindeki kanser oranında ciddi artış olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, devletin santralinin çok daha ileri seviyede olduğunu da belirtti.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin