anti-militaristanti-militarist haberHALİL KARAPAŞAOĞLU'NUN DAVASINDA ARA EMRİ BAŞVURUSU SONUÇLANDI

HALİL KARAPAŞAOĞLU’NUN DAVASINDA ARA EMRİ BAŞVURUSU SONUÇLANDI

Yeniçağ podcastını dinleyin

Askerde tanıklık ettiği şiddet olaylarını yazdığı için Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi tarafından on gün hapis cezası ile cezalandırılan Halil Karapaşaoğlu, bu kararın ardından Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmış ve hapislik kararının uygulanmamasını talep etmişti. Avukatlarının içeri alınmaması, savunma için gereken zaman ve imkanların sağlanmaması, kararın açık bir oturumda okunmaması gibi gerekçelerle en temel insan hakkı olan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini iddasıyla yapılan başvuruda, mahkeme “konunun ciddi olduğu” ve “davacının haklı olduğuna dair belirtiler olduğu” hususlarında tesbit yapmakla birlikte, telefisi imkansız bir zarar olmadığı için ara emrini vermeyi uygun görmedi. Dolayısıyla Halil Karapaşaoğlu, 10 gün hapis cezasını tamamlayınca özgür kalacak.

Avukar Öncel Polili tarafından yürütülen davanın ilerleyen aşamalarında Güvenlik Kuvvetleri Disiplin Mahkemesi’nin verdiği karar yeniden ele alınacak ve davanın kazanılması halinde Halil Karapaşaoğlu’nun tazminat alma hakkı doğacak.

Bir yandan hukuksal mücadele sürerken, insan hakları savunucuları, ifade özgürlüğü taraftarları ve askerdeki şiddet olaylarını protesto edenler, her akşam saat 17.00’de Hamitköy Askeri Cezaevi önünde eylem yapmaya devam ediyor.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
233AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin