anti-militaristanti-militarist haberEBCO’dan Erdoğan ve Gül’e Halil Karapaşaoğlu için mektup
yazarın tüm yazıları:

EBCO’dan Erdoğan ve Gül’e Halil Karapaşaoğlu için mektup

Yeniçağ podcastını dinleyin

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık mektup göndererek Halil Karapaşaoğlu serbest bırakılmasını talep etti. EBCO ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde askerliğin yaparken gördüğü işkence sonucu olan TSK askeri Uğur Kantar ile ilgili de iddialarının etraflıca araştırılıp sorumluların yargı önüne getirilmesini de istedi.

Bunun yanında Sosyalist Grup üyesi Kıbrıs Avrupa Parlamenteri Koullis Mavronikolas’da 11 Ocak’ta Halil Karapaşaoğlu’nun durumunu Avrupa Komisyonunun gündemine bir soru önergesi ile getirdi.

Ayrıca Kıbrıs Yeşiller Partisi de bir açıklama yayınlayarak Halil ile ilgili dayanışmasını ortaya koyarak, serbest bırakılması talep etti.

 

Avrupa Vicdani Ret Bürosu Başkanı Friedhelm Schneider imzalı açık mektubu şöyle:

Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı,

Size bu mektubu Avrupa Vicdani Ret Bürosu adına Kıbrıslı Türk aktivist Halil Karapaşaoğlu’nun tutuklanmasından ötürü ciddi endişelerimizi dile getirmek ve onun hemen ve önkoşulsuz serbest bırakılmasını talep etmek için yazıyorum.

5 Ocak 2012’de, Halil Karapaşaoğlu askeri mahkemede yapılan kapalı duruşma sonrasında askerliği süresince yetkili askerler tarafından uygulanan işkence ve kötü muameleleri kamuoyu ile paylaşarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın prestijini sarsmaktan dolayı suçlu bulunarak Lefkoşa’nın kuzeyindeki askeri cezaevinde 10 günlük hapis cezasına mahkûm edildi. Ayrıca, Karapaşaoğlu asker olduğu süre zarfında Kıbrıs’ın güneyine geçmekle de suçlandı. Fakat Karapaşaoğlu’nun avukatlarınca makalenin Halil Karapaşaoğlu tarafından hava değişimi iznindeyken yazıldığı ve Kıbrıs’ın güneyine de yine bu süre zarfında geçtiği belirtildi.

Karapaşaoğlu, Türk Ordusu denetiminde olan ve başkomutanı da Ankara tarafından atanan Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Lokmacı Bölüğü’nde zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirdiği sürede yaşadığı şiddet olaylarını anlattığı “Lokmacı Askerlerine Uygulanan Şiddete Hayır” başlıklı makalesinin yayınlanmasından sonra, 28 Aralık 2011 günü işine gitmek üzere Kıbrıs’ın güneyine geçmeye çalışırken Ledra Palas Sınır Kapısında tutuklanmıştı. Kıbrıs Türk polisi, askeri mahkemeye giden yolları kapatarak, Karapaşaoğlu’nun avukatları ve akrabaları dâhil olmak üzere, destekçilerinin ve gazetecilerin davayı izlemelerini engellemişti.

Avrupa Vicdani Ret Bürosu, Halil Karapaşaoğlu’na yöneltilen tüm suçlamaların geri çekilmesini, Halil Karapaşaoğlu’nun serbest bırakılmasını ve ifade özgürlüğü ile adil yargılanma hakkının ihlalinden oluşan temel insan hak ve özgürlüklerinin gaspına karşılık gerekli tazminatın verilmesi için size çağrıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Ekim 2011’de askeri disiplin koğuşunda uğradığı işkence sonucu ölen 21 yaşındaki Uğur Kantar olayı dâhil olmak üzere, Türk ve Kıbrıs Türk ordularındaki tüm kötü muamele iddialarının etraflıca araştırılıp sorumluların yargı önüne getirilmesi için de Avrupa Vicdani Ret Bürosu olarak size çağrıda bulunmaktayız.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin