.YeniçağmanşetS.S Önder: "30 yıldır KKTC'nin devlet olduğu yalanını söylüyorsunuz!"
yazarın tüm yazıları:

S.S Önder: “30 yıldır KKTC’nin devlet olduğu yalanını söylüyorsunuz!”

Yeniçağ podcastını dinleyin

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye’den Kıbrıs’a getirilecek suya ilişkin yapılan görüşmelerde konuştu.

KKTC’ye su götürme meselesinin doğru olduğunu söyleyen Önder, “çünkü orayı bu ülkenin kalın bağırsağı durumuna getirdiniz” diyerek  “bütün bu pislikleri, bu kalın bağırsağı temizlemek için çok su götürmeniz lazım” ifadesini kullandı.

Yıllar önce faşist yunan darbesini önlemek için Türkiye’nin Kıbrıs’a yaptığı müdahalenin, buraya kök salma, oturup kalkmama yolunda bir politikaya dönüştüğünü belirten Önder bunu Türkiye’nin başına ikinci kez bela eden kişinin ise Kenan Evren olduğunu söyledi. Evren’in KKTC devletini ilan ettiğini hatırlatan Önder, “En az 12 Eylül iddianamesi kadar ağır bir suçla bu meseleden kaynaklı yargılanması gerekir” dedi. Meclis’te milletvekillerinin, ülkenin resmi politikası dışındaki her söylemi “sözde” kelimesi kullanarak, “sözde kürt devleti”, “sözde ermeni devleti” gibi bazı değerlendirmeler yaptıklarını hatırlatan Önder, bu tanıma uyan tek yerin KKTC olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bizden başka uluslararası toplumda buna devlet diyen bir tek allah’ın kulu yoktur. Biz devlet olduğu yalanını bu halka 30 yıldır riyakarca söylemeye devam ediyoruz. Yakın dönem Cumhuriyet tarihinde bu kadar veballe, bu kadar sık söylenen bir başka yalan yoktur. Devlet değil, niye yalan söylüyorsunuz bu halka. Kendimiz çalıp kendimiz söylüyoruz. Bu ülkenin 82’inci vilayeti yapmaya çalışıyoruz.”

Önder, buranın kolonize edilmiş bir yer olduğuna vurgu yaparak adadaki yerli nüfusun hali hazırda burada bulunan nüfusun beşte biri olduğunu, buraya yerli nüfusun beş katı nüfus taşımanın hiçbir akla sığmayacağını ifade etti.

 

Kıbrıs işgal altındadır !

BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün “Kıbrıs işgal altında” sözlerine gösterilen tepkiyi eleştiren Önder, Kıbrıs’ın işgal altında olduğunu yineleyerek İşgal eden zihniyetin orayı fuhuş kumar, binbir türlü mafya pisliği ile yönetmeye çalışan zihniyet olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs’ta “her kim ki milliyetçi, şövenist söylemlerde bulunuyorlar, kumar, fuhuş, uyuşturucu, mafya pisliğinin arkasında da onlar vardır” ifadelerinde bulundu.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin