toplumsal muhalefetsendikal hareketTel-Sen: "Çözüm, özerk kamu kurumu"
yazarın tüm yazıları:

Tel-Sen: “Çözüm, özerk kamu kurumu”

Yeniçağ podcastını dinleyin

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel – Sen), Telekomünikasyon Dairesi’yle ilgili çözüm önerilerinin “özerk bir kamu kurumu” olduğunu belirterek, “başka bir modelin denenmesinin halka ihanet olacağını” belirtti.

Tel – Sen Başkanı Tamay Soysan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın dairenin özelleştirilmesiyle ilgili açıklamaları nedeniyle eleştirdi ve “Sabrımızı sınamayın” dedi.

Tel-Sen’den yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Tel-Sen’den Bayındırlık Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’e ve Maliye Bakanı Ersin Tatar’a cevap gecikmedi…

Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası Yönetim Kurulu, son günlerde Telekomünikasyon Dairesinin özelleştirmesi ile ilgili açıklama yapan Bayındırlık, Ulaştırma Bakanı ve Maliye Bakanı’na ateş püskürdü.

Sendika Başkanı Tamay Soysan ‘Bayındırlık Ulaştırma Bakanı ile Maliye Bakanı’na soruyoruz;

• Meclis Ekonomi, Maliye, Plan ve Bütçe Komitesinin Telekomünikasyon Dairesi emekçilerinin sesine kulak vererek, onlara güvenerek, muhalefet milletvekillerinin desteği ile bütçeyi artırması sizleri niye rahatsız etti? Oyununuz mu bozuldu?

• Sizlerin halkımızdan aldığınız yetki Telekomünikasyon Dairesini verimsiz hale getirmek, borçlandırarak batırmak ve birilerine peşkeş çekmek mi?

• Halkımıza götürülmesi gereken hizmetin önünü keserek, dairemizi üretmeyen, çalışanımızı çalışmayan olarak göstererek mi bu daireyi özelleştireceksiniz?

• Telekomünikasyon Dairesinin özelleştirilmesine hangi bilançoya bakarak karar verdiniz? Telekomünikasyon Dairesinin gerçek genel bilançosu neden ortaya konulmuyor?

• Türk Telekom’a var olduğu iddia edilen borç Telekomünikasyon Dairesinin gelirlerini bünyesine alıp giderlerini karşılamayan Maliye Bakanlığının marifeti değil mi? Ülkemizdeki GSM şirketlerine de ayni şekilde borç yapmanızın sebebi ne?

• Gerek Bayındırlık Ulaştırma Bakanı gerekse Maliye Bakanı olarak göreve geldiğinizden bugüne kadar Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili hangi hedefleri belirlediniz hangilerine ulaştınız hangilerine ulaşamadınız da daireyi özelleştirmeye karar verdiniz?’

 

‘Halkın Karşısına Bir Daha Çıkamazlar’

Sorulara her iki bakanın da cevap vermesini beklediklerini belirten Tamay Soysan ‘Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığımız onlarca toplantıda sorularımızın bir kısmına cevap aldık bir kısmına alamadık.

Bizler Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili kararı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının vereceğini biliyorduk şimdi görüyoruz ki Bayındırlık Ulaştırma Bakanı başka Maliye Bakanı başka söylüyor.

İnanın bunları görmek, duymak, yaşamak bizleri, geleceğimiz adına, çocuklarımız, halkımız ve ülkemiz adına üzüyor.

Kabinenin iki bakanının tabiri caizse <körler ve sağırlar birbirini ağırlar misali> bu kadar önemli bir duruma farklı kararlar üreterek hükümet kararı gibi açıklamalar yapması oldukça manidardır.

Hiç kimsenin Telekomünikasyon Dairesi üzerinde, ülkemiz üzerinde oyunlar oynamasına, halkın malını birilerine peşkeş çekmeye zemin hazırlamasına asla müsaade etmeyeceğimizi defalarca söyledik, Kararlılığımız ortadadır. Sakın ola; ne Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ne de Maliye Bakanı sabrımızı sınamaya kalkmasın.

Emekçiler bu sınavdan başarı ile çıkar ama bilinmesini isteriz ki halktan yetki almadan halkın malını peşkeş çekmeye hazırlananlar halkın karşısına bir daha çıkamazlar’

 

‘AB Özelleştirme Konusunda Bakanlığı Uyardı’

Soysan ‘Bayındırlık Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bizler ile bir araya geldiği son toplantıda, Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili her türlü yetkinin göreve yeni atanan Müsteşar Suat Yeldener’de olduğunu, birlikte karar vereceğimiz çözüm modelini sendikamızla birlikte Suat Yeldener’in hazırlayacağını söylemişti.

Nasıl oluyor da Maliye Bakanı Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili her ne kadar söyledikleri birbirini tutmasa da açıklama yapıyor. AB diyor.

Avrupa Birliği’nin, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nı özelleştirme konusunda uyardığını bilmiyor mu?

Avrupa Birliği’nin gerçekleştirmeye çalıştığı projeyi Kıbrıs Halkının hizmetine sunulduğunu, bu projenin de yer alacağı yapının özelleştirilmesini kabul edemeyeceklerini belirttiklerini halkımızdan niye saklıyor?

‘Telekomünikasyon Dairesinin verdiği hizmetlerdeki gerilemenin ve halka götürülmeye çalışılan hizmetlerin gecikmesinin sebebi bizi yönetenlerdir’ diyen Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan ‘Bizler Telekomünikasyon Dairesinin yapısının iki ana başlıkta sürdürülebilir olmadığını ortaya koyduk çözüm ürettik.

Birincisi topladığı gelirlerin maliyeye yatırılması ve geriye dönüşünün olmaması ikincisi de yönetimin siyasi oluşu.

İşte gerçekler bir bir ortaya çıkıyor.

Maliye bakanlığı gelirleri alıp giderleri ödemiyor sonra da borç var özelleştirelim diyebiliyor.

Çözüm önerimizi Bakanlığa taslak halinde verdik. Çözüm Özerk Kamu Kurumu. Bunun dışında bir çözüm veya bu çözüm modelinin denenmemesi bu halka ihanet bu ülkeye ihanet olacaktır.

Bunun karşısında durma görevi de öncelikle biz emekçilere düştüyse sonuna kadar bu mücadeleyi vereceğiz. Halkımızın tüm yaşatılan olumsuzluklara rağmen yanımızda olduğundan zerre kadar şüphemiz yoktur.’

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin