habergüncel haberTemsilciler Meclisi yeni Başkanını seçti
yazarın tüm yazıları:

Temsilciler Meclisi yeni Başkanını seçti

Yeniçağ podcastını dinleyin

(KHA) 22 Mayıs 2011 tarihinde yapılan Parlamento seçiminden sonra 2 Haziran Perşembe günü yeni Parlamento üyeleri toplandı.

Toplantı sırasında yapılan seçim sırasında Parlamento Başkanlığına EDEK Başkanı Yannakis Omirou seçildi.

Omirou, DİSİ’nin 20, EDEK’in 5, EVROKO’nun 2 ve DİKO’dan Parlamenter Zaharias Kulias’ın oylarını alarak 27 ‘e karşı 28 oy alarak seçildi.

Parlamentonun 1985 yılında kabul ettiği yasa uyarınca üç tur üzerinden yapılan seçimin üçüncü turunda oy çokluğu ile Omirou yeni Meclis başkanlığına seçildi.

Meclis Başkanlığı görevi için adaylıklarını koyan diğer adaylar DİKO Başkanı Marios Garoyan ve Ekologlar Hareketin milletvekili Yorgos Perdikis idi. Perdikis üçüncü turda adaylığını geri çekti.

DİKO Başkanı’nı AKEL 19 ve Parlamenter Kulias hariç DİKO’dan 8 Parlamenter destekledi.

Konu ile ilgili gazetelerin haberi şöyle:

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi dünkü Meclis Başkanlığı seçimi. Gazeteye göre, Kıbrıs koşullarında ilk kez görülen çoğu perde gerisi günlerce süren siyasi bir korku filmi sonrası Meclis Başkanlığı seçimi dün sona erdi. EDEK lideri Yannakis Omiru üçüncü turda kendi partisinin ötesinde DİSİ ile EVROKO milletvekillerinin ve DİKO milletvekili Zaharias Kulias’ın oyuyla Temsilciler Meclisi Başkanı seçildi. Eski Başkan Maryos Karoyan ise AKEL’in desteğine rağmen kendi partisinin milletvekili Kulias’ın oyunu alamaması nedeniyle seçimi kaybetti. Zaharias Kulias’ın bu tavrı DİKO’da yeni parti içi kavgaların başlamasına neden oldu. Oylama sonrası toplanan DİKO Meclis Grubu kısa süren bir toplantı sonrası Zaharias Kulias’ı Parti Meclis Grubu’ndan çıkardı. Kulias’ın partiden atılması konusu ise bugün yapılması beklenen Parti Yürütme Kurulu’nda ele alınacak. DİKO’da Kulias’ın yanı sıra daha başka kişilerin de partiden uzaklaştırılmaları bekleniyor. DİKO lideri Maryos Karoyan partide temizlik konusunda kararlı görünüyor. Karoyan DİKO’luların taleplerine, beklentilerine ve duyarlılıklarına yanıt vererek, DİKO’nun onurunu ve inanırlılığını koruyacağını belirterek, parti içine kapanmasına, karmaşa yaşanmasına ve geçmişin yaralarının açılmasına müsaade etmeyeceğini söyledi. Partide kolektif organlar içerisinde kamuya açık iyi niyetle yapılan eleştirilere, farklı yaratıcı görüşlere, görüş ayrılığına ve ifade özgürlüğüne açık olunacağını da ifade eden Karoyan, ancak bunların hiç birinin parti karşıtı tutumların bir gerekçesi olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğini de söyledi. Partide görüş özgürlüğünün ve demokratik işleyişin DİKO’nun zayıflatılması amacıyla kullanılmasına müsaade etmeyeceğini de ekledi. Bu arada DİKO’nun Mağusa milletvekili Zaharias Kulias DİKO açısından dönek olarak nitelendirildi. Karoyan bu noktada Yannakis Omiru’ya destek veren siyasi güçleri hedefine aldı ve bu süreçte bu güçlerin siyasi zayıflıklarının, stratejilerinin açmazının ve yöntemlerinin ucuzluğunun açıkça görüldüğü görüşünü savundu. Karoyan bu güçlere karşı saldırısında isim vermekten ise kaçındı. Temsilciler Meclisi Başkanlığı seçiminin ulusal bir ortak görüş oluşturmaya ve partiler ile vatandaşlar arasında güveni pekiştirmeye katkıda bulunması gerekirken, bunun yerine ayrılıkçı girişimlerin, şeffaf olmayan yöntemlerin, kin duyan dışlayıcılıkların ve perde gerisi “al-ver”lerin bir nesnesine dönüştüğüne vurgu yaptı. Perde gerisindeki karmaşık çıkar ittifaklarından, DİKO’yu çökertmeyi ve partinin düzenleyici rolünü ortadan kaldırmayı hedefleyen seçim öncesi planlara da değinen Karoyan, sonuçta partisinin bu seçimlerden ayakta kalarak çıktığını dile getirdi. DİKO’lulara parti etrafında bütünleşme çağrısında bulundu. Bu arada DİKO’nun Meclis Başkanlığı’nı yitirmesi sonrası partinin Cumhurbaşkanı ile işbirliğinin daha da derinleşmesi bekleniyor. DİKO’ya Bakanlar Kurulu’nda dördüncü sandalyenin verileceği ifade ediliyor.

SİMERİNİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Omiru ile yeni bir dönem ve DİKO’da kritik günler” başlığı altında dünkü Meclis Başkanlığı seçimi. Gazeteye göre, EDEK Başkanı Yannakis Omiru’nun dün Temsilciler Meclisi Başkanlığı’na seçilmesi hem Meclis içinde, hem de dışında yeni koşullar yarattı. Yannakis Omiru Başkanlık yarışında rakibi DİKO Başkanı Maryos Karoyan’ı 27’ye karşı 28 oy alarak, bir oy farkla geçti. Omiru’nun bu seçimi kazanmasında belirleyici olan DİKO milletvekili Zaharias Kulias’ın oyu oldu. Bu oylamadan hemen sonra DİKO Meclis Grubu’ndan atılan Zaharias Kulias milletvekilliğine bağımsız olarak devam edecek. Dün yaşanan gelişmelerin ardından hem hükümet düzeyindeki işbirliğinde, hem de DİKO içerisinde önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Yannakis Omiru’nun dün Meclis Başkanlığı’na seçilmesi hükümetin ilk siyasi yenilgisi olarak algılandı. Kulias’ın bağımsız kalması ile birlikte Meclis’te de güçlü bir muhalefet cephesi oluşmuş durumda. Ancak bu durum Meclis’te daha geniş bir işbirliğinin koşullarını da yaratıyor. Nitekim Meclis Başkanı’nın yakın bir çalışma arkadaşı yaptığı bir değerlendirmede hükümet ile ilişkilerde herhangi bir değişiklik olmadığını, hedefin iki erk organı arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi ve Meclis’in etkinliğinin ve işleyişinin bir üst düzeye çıkarılması olduğunu söyledi.

 

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “temizlik başladı” başlığı altında. Gazeteye göre, dünkü Meclis Başkanlığı seçimi sonrası DİKO Başkanı Maryos Karoyan partisindeki durumu temizlemede kararlı. Dünkü oylamadan hemen sonra Yannakis Omiru’ya oy veren Kulias parti meclis grubundan atıldı. Kulias’ın meclis grubundan atılması kararında Nikolas Papadopulos ile Andonis Antoniyu çekimser oy kullandılar. DİKO yürütme kurulunun da yarın toplanarak hem Kulias’ı hem de parti başkan vekili Kolokasidis’i  partiden ihraç etme kararı alması bekleniyor.

 

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “döneklik oyu” başlığı altında Meclis Başkanlığı seçimi.

Yannakis Omiru Meclis Başkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmasında kendisine güven duyarak oy veren milletvekilleriyle demokratik bir oylamada oy vermeyenlere saygısını sundu. Halkın temsiliyetinin en yüksek önceliğinin Türk askeri işgalinin sona ermesi olduğunu da ifade ederek Türkiye’ye ve onu cesaretlendirenlere ya da haksızlıklarına sabır gösterenlere geniş bölgede güvenlik, barış, istikrar ve işbirliği koşullarının oluşmasının koşulunun Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu anlamaları çağrısında bulundu. Yannakis Omiru bu konuşmasında hedeflenen çözüm olarak iki bölgeli iki toplumlu federasyona atıfta bulunmaktan kaçındı ve “uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku temelinde demokratik, işler ve yaşayabilir biz çözüm de ısrar ediyoruz. “dedi

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Meclis Başkanlığı’na seçilen Yannakis Omiru’yu kutladı ve bu makamda çalışmalarında başarı dileğinde bulundu. Desteklediği aday Karoyan’ın başkanlık seçimini kaybetmesinden bağımsız olarak, AKEL’in Meclis’te ciddiyet ve sorumlulukla politika yapmaya devam edeceğini de ifade etti. Meclis’in yasallıkları çerçevesinde Omiru’nun ortaya koyacağı her çalışmaya destek olacaklarını da duyurdu.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
203AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin