.Yeniçağyeniçağ güncelFaneromeni Festivali Organizasyon Komitesi açık mektubu
yazarın tüm yazıları:

Faneromeni Festivali Organizasyon Komitesi açık mektubu

Yeniçağ podcastını dinleyin

Faneromeni Festivali Organizasyon Komitesi imzası ile Lefkoşa Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerine Açık Mektup yayınlandı. Konu ile ilgili 12 Mayıs tarihinde yayınlan mektup şöyle:

Faneromeni festivali aynı alanda ya da daha genel olarak şehrimizin tarihi merkezinde, surlar içinde ikamet eden kişiler ve şehrimizde faaliyet gösteren diğer örgütler tarafından yapılan diğer etkinlikler ile bağlantılıdır. Amacımız ayrımcılığın olmadığı, bölücü sınırlardan ayrılmış, tüm sakinlerine açık, din köken, milliyet ya da diğer farklılıklarımız ne olursa olsun barış içinde birlikte yaşayabileceğimiz çok kültürlü bir Lefkoşa. Bu etkinliklerle Lefkoşa surlar içinin yeniden canlandırılmasına katkıda bulunduğumuza inanıyoruz.

Bu etkinlikler her zaman için barışçıl bir çerçevede olmuş ve birçok insanı, özellikle de gençlik, aile ve çocukları bir araya getirmiştir. Maalesef son günlerde yaşananlar ve Faneromeni’yi Müslümanlardan, göçmenlerden, Kıbrıslı Türkler ve kendi görüşlerini paylaşmayan diğerlerinden “temizlemek” isteyen aşırı milliyetçi grupların savaş çığlıkları – yakın geçmişte şanssız bir piyango satıcısına yaptıkları gibi – gerginlik ve çatışma havası yaratmıştır.

Bizim amacımız barışçıl ve yaratılan bu havaya tamamıyla karşı olduğundan dolayı hiçbir şekilde bir çatışma yaratmayı istemiyoruz, çünkü sonucunda bundan zarar görenler sadece Fanromeni’yi evimiz kabul eden bizler, burada yaşayanlar, mesleklerini icra edenler, çalışanlar, göçmenler ve gençler, olacağız; ve eğer son zamanlarda tehditler ve ırkçı ve yabancı düşmanı sloganlar ile karakterize edilmiş bir bağnazlık sergileyen bu aşırılık yanlısı unsurların göçmenler, Kıbrıslı Türkler, gençler ve Faneromeni bölgesiyle bağdaştıklarını düşünmedikleri kişilere hakaret etmek ve saldırmak için olan girişleri engellenirse etkinliğimizi ertelemeye hazır olduğumuzu duyururuz.

Böyle bir durumda, bize verdiğiniz izni yenilerseniz etkinliğimizi 3 Haziran Cuma’ya erteleyeceğiz.  Aksi takdirde, tabii ki festival öncesinde planlandığı gibi gerçekleşecektir

Doğru kararı vermenizi bekler aşırı milliyetçi unsurların şehre girip, içinde yaşayanların huzurlarını bozmalarına izin vermeyeceğinizi umarız.


- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin