.Yeniçağyeniçağ güncelBüyük milliyetçi Töre’ye kaçakçılık hatırlatması
yazarın tüm yazıları:

Büyük milliyetçi Töre’ye kaçakçılık hatırlatması

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kaçakcılıktan aranan Zorlu Töre, bir yandan dokunulmazlık zırhı arkasına sığınmakta, diğer yandan hamaset siyasetine devam etmekte, gittiği her yerde bayrak öperek şovuna şov katmakta

Vatan Gazetesi’nden Hayati Kılıç, “KKTC Tarım Bakanı Zorlu Töre, Türkiye’ye kaçak puro sokarken yakalandı” diye bir kez daha konuyu Türkiye kamuoyu gündemine taşıdı. Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nin Töre hakkında yakalama kararı aldığını yazan gazete, “2009’da milletvekili seçilince, tutuklama olmadı” ifadelerini kullandı.

Aynı haberde, Töre’nin kaçakçılığını yaptığı sigara miktarının 18 bin 626 TL olduğu belirtildi. Töre ile ilgili “yakalama kararı olduğu ve bu kararın 2010 yılında alındığı” hatırlatılan haberde, Töre’nin dokunulmazlığını kullanarak polisleri geri çevirdiği belirlendi.

Daha önce de KTÖS, Zorlu Töre’nin Üçüncü Uluslararası Bediüzzaman Saidi Nursi Paneli’ndeki konuşmasına tepki göstermiş ve “Bakan Töre’nin öğretmenlere hakarete varan açıklamalar yapacak kadar ileri gittiğini” belirtmiş, “hakkındaki puro kaçakçılığı iddialarına cevap vermeden öğretmenlere maneviyat dersi vermeye yönelmiştir” açıklaması yapmıştı.

İşte Vatan Gazetesi’nde Hayati Kılıç imzalı yayımlanan haber:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 2009 seçimlerinde milletvekili seçilen Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre hakkında Bakırköy Adliyesi’nde puro kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle dava açıldığı ortaya çıktı. Töre, 26 Şubat 2006 tarihinde 18 bin 626 TL değerinde kaçak puro ile yurda giriş yaptığında Atatürk Havalimanı’nda yakalandı. Gözaltına alınan ancak serbest bırakılan Töre hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma açıldı.

 

Ön ödeme teklifine ret

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Haluk Tekin tarafından yürütülen soruşturma sonunda Töre hakkında iddianame hazırlandı. Savcılık Töre’nin “Eşyayı gümrük kapılarından geçirmeksizin Türkiye’ye ithal ettiği” gerekçesiyle kaçakçılık suçundan cezalandırılmasını istedi. Savcı Tekin, sanık Töre’ye Adalet Bakanlığı ve T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği vasıtasıyla ön ödeme teklifi yapıldığı ancak 10 günlük süre içerisinde cevap verilmediğini belirtti. Savcı, suçüstü yapılan olayla ilgili ödeme yapılmaması nedeniyle TCK 53’üncü maddeye göre “kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak; seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan men edilmesi” talebinde bulundu.

 

Dokunulmazlık cezadan kurtardı

2006 yılında işlediği suçtan dolayı hakkında 2 Mayıs 2008 tarihinde dava açılabilen Töre, tüm çağrılara rağmen ifade vermeye de gelmedi. Bunun üzerine Bakırköy 1. Asliye Ceza Mahkemesi Töre hakkında 01 Nisan 2010 tarihinde yakalama kararı verdi. Töre 2009 yılında KKTC’de yapılan genel seçimlerde parlamentoya girmeyi başarınca da dokunulmazlık zırhına büründü. Bu nedenle Töre’yi yargılayan Bakırköy 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava görülemiyor. Sık sık Türkiye’ye gelen Töre’ye mahkemenin hakkında çıkardığı yakalama kararı hatırlatılıyor. Polis tarafından kendisine bildirilen yakalama kararı üzerine Töre dokunulmazlığını gerekçe göstererek polisleri geri çeviriyor.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin