arşivhaber2 Mart için her şey hazır!
yazarın tüm yazıları:

2 Mart için her şey hazır!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Sendikal Platform tarafından düzenlenen “2. Toplumsal Varoluş Mitingi” yarın yapılacak. İnönü Meydanı’nda saat 11.30’da başlayacak miting nedeniyle Sendikal Platform bu sabah tüm kavşaklarda bildiri dağıtarak halkı mitinge katılmaya çağırdı ve “Bu memleket bizim, biz yöneteceğiz” dedi.

 

Basın toplantısı

Sendikal Platform yarın yapılacak 2. “Toplumsal Varoluş Mitingi” için hazırlıkların tamamlandığını belirterek, ekonomik pakete karşı çıkan herkesi görüşü ne olursa olsun mitinge katılmaya davet etti.

Platformun yöneticileri, mitingin güvenliği için gerekli önlemlerin alındığını da bildirdi ve “Nereden ve hangi görüşten gelirse gelsin, gerginliğe ve/veya çatışmaya neden olabilecek küfürlü, aşağılayıcı yazılara müsamaha gösterilmeyeceği” kaydedildi.

 

BIÇAKLI

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Genel Başkanı ve Sendikal Platform Sözcüsü Arslan Bıçaklı basın toplantısında yaptığı konuşmada, dayatma pakete karış mücadelenin devam ettiğini, mücadele çerçevesinde 11 Ocak’tan beri belirli işyerlerinde süresiz grev yapıldığını hatırlattı.

Bıçaklı, 28 Ocak’ta yapılan birinci Toplumsal Varoluş Mitinginde verilen mesajın alması gerekenler tarafından alınmadığını, yarınki mitingden herkesin gerekli mesajı almasını umduklarını söyledi.

Bıçaklı, Başbakan İrsen Küçük’ün dünkü basın toplantısında “paket bizimdir ve uygulanacaktır” demesinin, “mesajı almaması bir yana, toplumsal muhalefete meydan okuma anlamına geldiğini” kaydetti.

Bıçaklı, yarınki mitingin Sendikal Platform’a destek veren siyasi partiler Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG), Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ile birlikte halkla İnönü Meydanı’nda kucaklaşacaklarını kaydetti.

 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI… MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş tarafından okunan Sendikal Platform’un yazılı açıklamasında ise, miting için tüm hazırlıkların yapıldığına işaret edilerek, Platform’un özellikle üzerinde durduğu noktanın mitingin güvenliği olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, bu bağlamdan dün toplanan Sendikal Platform güvenlik komitesi ile mitinge destek veren siyasi partilerden oluşan genişletilmiş güvenlik komitesinin bir dizi kararlar aldığı kaydedildi.

Miting alanına 6 giriş noktası olacağı, bunların ve kürsü güvenliğinin genişletilmiş güvenlik komitesince sağlanacağı belirtilen açıklamada, “Gerekmesi ve güvenlik sorumlularının talep etmesi halinde polisten yardım istenebilecektir. Ancak bu yardım talebi giriş noktaları ve kürsü arkasındaki ara sokaklarla sınırlı olacaktır” denildi.

Açıklamada, “nereden ve hangi görüşten gelirse gelsin, gerginliğe ve/veya çatışmaya neden olabilecek küfürlü, aşağılayıcı yazılara müsamaha edilmeyeceği” de kaydedildi.

 

POLİS BUGÜN ALANA ASILAN TC-KKTC BAYRAKLARINA KARŞI ÖNLEM ALMALI

İnönü Meydanı çevresindeki yerleşim ve iş yerlerine asılan ve bir insanın yetişebileceği kadar aşağılara sarkan KKTC ve TC bayraklarını yakma, yırtma, aşağıya indirme gibi girişimlerde bulunulması gibi girişimlerin mitingin güvenliği açısından olumsuzluk yaratacağı belirtilen açıklamada, bu konuda önlem alınması amacıyla polise uyarı yapıldı.

Yazılı açıklamada, Sendikal Platform’un “tüm ulusal simgelere saygılı olduğu ve bu türden provokatif eylemlerden sorumlu tutulamayacağı” belirtilerek, özetle şu görüşlere yer verildi:

“Bizlerin amaçları bellidir ve eylem nedenlerimiz de bu bağlamdadır. Kendi kendimizi yönetmek, kimliğimize ve ada üzerindeki varlığımıza sahip çıkmak istiyoruz. Kontrolsüz nüfusun kontrol altına alınmasını, çocuklarımızın göçünün önlenmesini ve bizlere uymayan dayatma paketin geri çekilmesini istiyoruz. Geleceğimizi ve önümü görmek istiyoruz. Türkiye ile olan ilişkilerimizde iki devlet ilişkisinin olması gerektiği şekilde olmasını istiyoruz.”

 

KTÖS: “Yarınki mitinge güçlü bir mücadele ruhuyla katılacağız”

KTÖS, yarın düzenlenecek olan Mitingi’ne katılacağını belirterek toplanma yer ve saati ile grev uygulanacak okulları açıkladı. KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür imzalı açıklama şöyle:

“Sendikamız, toplumsal mücadele bilinci ve sorumluluğu içerisinde 2 Mart 2011 Çarşamba (yarın) yapılacak olan Toplumsal Varoluş Mitingi’ne tüm gücü ile katılacaktır.

Sendikal Platform disiplini ve güçlü bir mücadele ruhu ile yarın saat 10.00’da KTÖS Merkez lokalinde üyeleri ile buluşacaktır. Mitinge katılarak Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesine, kültürüne, kimliğine ve geleceğine sahip olmak için tüm üyelerimize ve kamuoyuna çağrı yapıyoruz.

Bu doğrultuda yarın Lefkoşa Merkez İlkokul, Okulöncesi ve Özel Eğitim kurumlarında 09.20 – 12.40, Eğitim Bakanlığı’nda 10.00 – 12.40 ve Karpaz, Mağusa, Girne, Güzelyurt bölge okullarında ise 08.40 – 12.40 saatleri arasında grev uygulayacaktır.

 

Basın – Sen: “Kıbrıslı Türkler, ekonomik pakete mitingle yanıt verecek”

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Kemal Darbaz, yayınladığı açıklamayla 2 Mart mitingine katılacaklarını belirterek tüm basın emekçilerini 2 Mart günü saat 11.15’ten itibaren Kuğulu Park’ta toplanmaya davet etti. Açıklama şöyle:

“Tarih boycunca kendi kendisini yönetme ve özgün kimliğine sahip çıkmak isteyen Kıbrıslı Türkler; Kıbrıs Türk halkı bu isteğini yeniden ve daha güçlü bir şekilde dünyaya haykırmak üzere 2 Mart Çarşamba günü, tarihi İnönü Meydanı’nda yeniden bir araya gelerek, ikinci Toplumsal Varoluş Mitingi’ni gerçekleştirecek.

Kıbrıs Türk halkı, tarihin her döneminde kimliğine, diline, yaşam şekline karış çıkarak, bunları değiştirmek veya yok etmek isteyenlere karşı hep direnmiş, kimliğini, yaşam şeklini, kültürünü korumuş, her anlamdaki baskılara karşı “hayır” demiştir.

Kıbrıslı Türkler, bugün bir kez daha, “ekonomik yıkım paketiyle” kendisine giydirilmek istenen deli gömleği özelinde dayatılan, kimliğine, yaşam tarzına ve kendi kendisini yönetmesine izin vermeyen dayatmalara, 2 Mart Çarşamba günkü mitingle kendi cevabını verecek.

Kıbrıs Türk halkının parçası olan Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), tarihi bir görev olarak da kabul ettiği mitinge katılmaya, tüm üyelerini ve halkı davet eder.

Değerli Kıbrıs Türk Halkı ve onun bir parçası olan basın emekçileri; sendikamız, 2 Aralık 2011 tarihinde ve 11.00-14.00 saatleri arasında, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ile Türk Ajansı Kıbrıs’ta 3 saat süreyle grev yapacaktır. Ülkemiz genelindeki tüm basın emekçilerini ve dostlarımızı, İkinci Toplumsal Varoluş Mitingine destek vermek üzere, saat 11.15’dan itibaren Kuğulu Park’ta toplanmaya davet ediyoruz. Basın emekçileri, miting alanına birlikte girecektir.

 

Güç – Sen, 2 Mart ve sonrası için eylem ve grev programını açıkladı

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen); Sendikal Platform’un 2 Mart tarihinde gerçekleştireceği 2. Toplumsal Varoluş Mitingi’ne dönük ve sonrası için grev ve eylem programını kararlaştırdı. Güç – Sen’den yapılan açıklama şöyle:

“1- 02 Mart 2011 Çarşamba: GÜÇ-SEN Yönetim Kurulu;  Sendikal Platform tarafından gerçekleştirilecek  ‘’Genel Grev’’ ve ‘’ 2. Toplumsal Varoluş Mitingine’’ dönük GÜÇ-SEN üyelerinin talepleri doğrultusunda 08:00 – 15:30 arasında tüm gümrük birimlerinde grev yapma kararını almıştır.

2-  GÜÇ-SEN Yönetim Kurulu;  GÜÇ-SEN Üyelerinin bu mitinge katılmasına ve Miting Kortejinde yerini almasına olanak sağlamak için saat 09: 00’dan itibaren grev yerlerinden ayrılarak saat 10: 30’da sendika merkezinde toplanmaları çağrısını da yapar.

3- GÜÇ-SEN Yönetim Kurulu;  GÜÇ-SEN’in tüm gümrük birimlerinde 17 Ocak’tan itibaren uyguladığı ,  mesai dışında ‘’Ek çalışma kabul etmeme’’ eyleminin devam etmesi kararını, ikinci bir karar üretilene kadar devam etmesine karar vermiştir.

4- GÜÇ-SEN; Bu grev ve eylemlerden dolayı yaşanacak herhangi bir olumsuz olaydan dolayı GÜÇ-SEN üyelerinin sorumlu olmadığını bildirir. Yetkili mercilerin de gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarısını tekrardan vurgular.

Gereğinin yapılması için bilginize sunulur”

 

Kamu – Sen ve KTAMS, 2 Mart’taki grev yer ve saatlerini açıkladı

Kamu – Sen ve KTAMS, 2 Mart tarihinde yapılacak olan mitingle ilgili greve gideceği işyerleri ve saatlerini açıkladı. İki sendikanın Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ve KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan imzası ile yaptıkları ortak açıklama şöyle:

Sendikal Platformumuzun başlattığı “Toplumsal Varoluş Mücadelesi” halktan aldığımız destekle kararlı bir şekilde sürdürülmektedir.

Dayatma paketlere, kimliğimize ve ada üzerindeki varlığımıza sahip çıkmak için 2 Mart 2011 Çarşamba günü İnönü Meydanındayız.

Bu bağlamda KAMU-SEN ve KTAMS örgütlü olduğu tüm iş yerlerinde Mağusa ve Güzelyurt 08.00-15.30 arası, Lefkoşa ve Girne de ise 09.30-13.30 arası grev uygulamasına gidecektir.

Ayrıca, Mağusa, Güzelyurt ve Girne’den 28 Ocaktaki aynı noktalardan otobüsler kaldırılacaktır.

Kamu-Sen üyeleri 09.30’dan itibaren Kamu-Sen Merkez Binasında, KTMAS üyeleri de yine 09.30’dan itibaren KTAMS Merkezinde toplanarak kortej halinde İnönü Meydanına yürüyeceklerdir. Tüm halkımızı bu onurlu mücadeleye katılmaya davet ederiz.”

 

EL-SEN çarşamba günü yığınsal katılım hedefiyle tam gün grev yapacağını açıkladı

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), çarşamba günü Lefkoşa’da yapılacak mitinge yığınsal katılım hedefiyle kuruma bağlı tüm işyerlerinde tam gün grev yapacağını açıkladı.

EL-SEN Başkanı Tuluy Kalyoncu yazılı açıklamasında, hükümetin ve Türkiye yetkililerinin açıklamalarını eleştirerek, sendikanın kurulduğu 1957 yılından beri her türlü hegemonyacılığa direndiğini belirtti.

Kalyoncu, “Biz bu topraklarda varolmaya çoktan karar verdik. Söylenenler, yapılanlar ve yapılmak istenenler ne olursa olsun kendi ülkemizde ‘besleme’ muamelesini kabul etmeyecek ve geçmişte olduğu gibi bu topraklarda varolmaya devam edeceğiz” dedi.

 

BES, yarın örgütlü olduğu tüm belediyelerde greve gideceğini açıkladı

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), örgütlü olduğu tüm belediyelerde yarın greve gideceğini açıkladı. BES, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Sendikal Platform’un aldığı kararlar çerçevesinde Platformdaki sendikalarla birlikte “Toplumsal Varoluş Miting’ine” katılmak için 08:00-15:30 saatleri arasında grev yapacağını duyurdu.

BES, örgütlü olduğu belediyelerden, üyelerini otobüslerle Lefkoşa’ya taşıyacak ve saat 10.00’da sendika önünde toplanacak.

 

Koop – Sen, mitinge katılım için yarın greve gideceğini duyurdu

Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen), yarın gerçekleştirilecek Toplumsal Varoluş Mitingi’ne katılımı sağlamak amacıyla greve gideceğini açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Koop-Sen Genel Başkanı Mehmet Güröz, banka birimlerinde çalışanların 08.00-13.00; iştiraklerde çalışanların ise tam gün genel greve katılacağını belirtti.

 

Tel – Sen, yarınki miting için toplanma yer ve saatini açıkladı

Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası, Tel-Sen, Sendikal Platform çatısı altında başlatılan “Toplumsal Varoluş Mücadelesi” kapsamında gerçekleştirilecek ikinci mitingde de 2 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilecek grev ve mitinge katılım ile “Telekomünikasyon çalışanlarına yakışır bir şekilde” yerlerini alacaklarını açıkladı.

Tel-Sen, tüm Telekomünikasyon Dairesi şubelerinde çarşamba günü 09:00 ile 13:00 saatleri arasında grev yapılacağını belirtti.

Açıklamada Tel-Sen, şubelerde çalışanların çarşamba günü saat 10:00’da Lefkoşa Telekomünikasyon Dairesi önünde Lefkoşa çalışanları ile buluşacağını ve sendikal platformun etkinliğine buradan hareket edilerek gidileceğini duyurdu.

 

Diğer grevler

KTOEÖS, Lefke ve Karpaz okullarında 08:00-13:00, Güzelyurt, Girne, Mağusa, İskele ve Çevre okullarında 09:00-13:00, Lefkoşa Merkez okullarında ise 10:00-13:00 saatleri arasında grev yapacak.

Kıbrıs Türk Hemşireler Ve Ebeler Sendikası da hastaneler ve sağlık ocaklarında, acil hizmetler dışındaki tüm birimlerde 09:30-13:30 saatleri arasında grev yapacak.

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası Çağ-Sen de Lefkoşa’da  09.30-13.30, diğer ilçelerde 08.00-15.30 saatleri arasında grev uygulayacak.

Kamu-İş Genel Sekreteri Erdoğan Özkan tarafından yapılan açıklamaya göre, mitinge katılacak üyeler en geç saat 10.00’da Kamu-İş Merkez binasında toplanacak. Mitinge katılmak amacıyla bölgelerden otobüs kalkacağı belirtilen açıklamada, Gazimağusa’da otobüsün saat 08.30’da mahkemeler önünden kalkacağı kaydedildi.

 

Yurtdışındaki eylemler

İstanbul’da Galatasaray Lisesinin önünde saat 18’de toplanıp, İstiklal Caddesinde taksim cumhuriyet anıtının önüne yürünecek; Ankara’da saat 17:30’da Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Anıtı Önünde ve Antalya’da saat 17:30’da Attalos heykeli, Kalekapısı’nda toplanılacak ve kitlesel basın açıklaması yapılacak…

Londra’da ise bildiri dağıtmak üzere Palmers Green istasyonunda 2 Mart günü saat 14:00’de buluşulacak…

 

DİSK VE WFTU’DAN DESTEK

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, yarın yapılacak miting için Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Dünya Sendikalar Federasyonu’nun (WFTU) destek mesajı gönderdiğini açıkladı.

Dev-İş’ten yapılan açıklamaya göre DİSK Genel Başkanı Süleyman mesajında, yarın yapılacak mitingi dostlukla selamladıklarını ifade ederek, Kuzey Kıbrıs’ın içinde bulunduğu iktisadi ve siyasal olarak sürdürülemez durumun en büyük sorumlularının geçmiş ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri olduğu belirtildi.

“Kuzey Kıbrıs halkının ‘Bu memleket bizim, biz yönetmek istiyoruz’ talebini var gücümüzle destekliyoruz” diyen Çelebi, ikinci Toplumsal Varoluş Mitingi’nin başarılı geçmesinin ve genel grevin başarılı geçmesini diledi.

WFTU da Dev-İş’e gönderdiği mesajında Kıbrıslı Türk çalışanların vermekte olduğu mücadelede ve kavgada destek ve dayanışma içerisinde olduğunu vurguladı.

Mesajda, “Kıbrıslı Türk toplumunun yüzleştiği sosyo-ekonomik sorunların üstesinden gelinmesinde, ayrıca Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi ve kendi kendini yönetme hakkının savunulmasında kaçınılmaz bir şekilde Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi ve Kıbrıs sorununa kapsamlı ve adil bir çözümün bulunması ile bağlantılı olduğu gerçeği verilen bu mücadele bir kez daha ortaya çıkmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Mesajda, Kıbrıs sorununa iki-toplumlu, iki toplumun siyasi eşitliği olan iki-kesimli, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimliği olan bir federal devleti öngören BM kararları ve Doruk Anlaşmaları çerçevesinde bir çözüme acil ihtiyaç duyulduğu da kaydedildi.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin