arşivhaberAKEL eylemlere desteğini açıkladı
yazarın tüm yazıları:

AKEL eylemlere desteğini açıkladı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıstürk toplumundaki gelişmelerle ilgili AKEL Merkez Komitesi’nin açıklaması şöyle

AKEL Merkez Komitesi, demografik yapıyı bozma ve Kıbrıstürk toplumunu asimile etmeyi hedefleyerek Türkiye’den adaya yasa dışı bir şekilde nüfus taşımayla bağlantılı olarak, işgal altındaki bölgede Kıbrıstürk toplumuna Türkiye tarafından dayatılan ekonomik durumun Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması uğraşılarına ve özellikle de Kıbrıslıtürk yurttaşlarımıza darbe vurduğu görüşündedir.

Kıbrıstürk toplumunda çeşitli sendikal örgütler, partiler, kurum ve kuruluşlar Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızı diğer olguların yanı sıra adım, adım adadan göçe iten bu politikaya karşı farklı düzeylerde hedeflerle mücadele vermektedirler.

Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızın bu mücadeleleri hakkında Kıbrıslırumlar bilgi sahibi olmalı ve bu mücadelelere gereken değeri vermelidirler.

Aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitlikli, tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı ve tek uluslararası kimlikli iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde özgür bir Kıbrıs için BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde Kıbrıs sorununun çözümü için mücadele eden Kıbrıstürk toplumundaki ilerici ve barış yanlısı hareketin mücadelelerine AKEL dayanışmasını ifade etmektedir.

Vatanımızın yeniden birleşmesi için tek yol Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak eylemi ve mücadelesidir. Devam etmekte olan diyalog içerisinde üzerinde anlaşmaya varılan çerçevenin parametrelerinin dışına çıkmayan tezlerle Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü çabalarına destektir.

Kıbrıslıtürklerin mücadelelerinin başarısı Kıbrıs sorununun doğru çözümü perspektifine katkıda bulunacaktır.

Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızın mücadelelerine AKEL olarak tam desteğimizi ifade ediyoruz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
236AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin