.Yeniçağyeniçağ güncelKıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk Siyasi partileri Karpaz’ta çevrenin korunması konusunu görüştüler
yazarın tüm yazıları:

Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk Siyasi partileri Karpaz’ta çevrenin korunması konusunu görüştüler

Yeniçağ podcastını dinleyin

Slovakya’nın Kıbrıs Büyükelçiliği himayesinde yapılan Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partilerin lider ya da temsilcileri arasındaki rutin  görüşme  Çarşamba günü Ledra Palas’ta gerçekleşti.

Görüşmede, Karpaz bölgesindeki çevrenin korunması konusu ele alındı.

Görüşmeden sonra ortak açıklamayı okuyan Slovakya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Anna Turenicova, Karpaz’da çevrenin eşsiz olduğunu belirtti.

Turenicova, bölgede yapılaşmanın çevreyi tehlikeye soktuğunu, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasından sonra bölgenin Avrupa Birliğinin “Natura 2000” programına katılacağını söyledi.

İki toplumdan siyasi partiler arasında yapılacak gelecek görüşmenin 19 Ocak 2011’de saat 10.30’da gerçekleşeceği açıklandı.

Toplantıya Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Mücadeleci Demokrasi Hareketi (ADIK), Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Yeşiller Partisi, Demokrat Parti (DİKO), Birleşik Demokratlar (EDİ), Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), Sosyal Demokrat Hareketi (EDEK) ve Merkezin Yeniden Yapılandırılması için Politik Grubun (EPALXİ) başkan veya temsilcileri katıldı.

Toplantı sırasında YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Karpaz’ın bir bütün olarak ele alınması gerektiğine dikkat çekti ve şu aşamada devam eden Kuzey Sahil Şeridinin çevreye vereceği zararın da göz önüne alınarak, bu yönde de mücadele edilmesi çağrısı yaptı. Kanatlı, özellikle Davlos (Kaplıca) ile Balalan arasında daha önce olmayan bir yolun yapılıyor olasının da, el değmemiş bir arazinin daha kıyıma açılacağına da vurgu yaptı. Kanatlı toplantı sırasında sunduğu yol haritaları üzerinden gelişmeleri aktardı.

Haritalarda durum vahimiyeti açıkça görülmekte…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin