habergüncel haberTrafik terörü Lefkoşa’da düzenlenen eylemle lanetlendi: YETER ARTIK!
yazarın tüm yazıları:

Trafik terörü Lefkoşa’da düzenlenen eylemle lanetlendi: YETER ARTIK!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Trafik kazalarına karşı önlemlerin artırılmasını isteyen ve öncülüğünü hayatını kazada kaybedenlerin ailelerinin çektiği kalabalık bir grup, dün başkent Lefkoşa’da yürüyüş eylemi yaparak “Trafiğe daha fazla can vermeye tahammülümüz kalmadı” dedi. Trafik kazasında hayatını kaybeden 16 yaşındaki Selin Enginsoy’un ailesinin ve arkadaşlarının öncülüğünde, aralarında Gözde Akben’in ve son dönemde trafik kazasında ölen birçok kişinin yakınlarının da katıldığı eylemde, motosikletliler, öğrenciler, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri pankartlar taşıyarak  Kuğulu Parktan Başbakanlık’a yürüdü. “Trafikte daha ne kadar can?”, “Daha kaç ana baba ağlayacak?”, “Dün Salih, bugün İsmail, yarın hangimiz?”, “Trafikte eşitlik istiyoruz”, “Çağdaş trafik eğitimi istiyoruz”, “Biz trafik kurallarını çiğnedikçe, hayat da bizi çiğniyor” gibi ifadelerin bulunduğu pankartlar taşıyan eylemciler, yürüyüş boyunca “Kazalara son vermek istiyoruz”, “Trafikte önlem istiyoruz”, “Trafikte ölmek kader değildir”, “Selin ölmedi, ölmeyecek”, “Gözde ölmedi, ölmeyecek”, “Devlet üstüne düşeni yapsın” sloganlarıyla ses getirdi. Yol boyunca araç sürücüsü ve yaya vatandaşların da kornaları ve alkışlarıyla destek verdiği eylemcilerden bazıları Selin Enginsoy ve Gözde Şengülen’in fotoğraflarının bulunduğu tişörtler giydiler. Yürüyüşün trafikten olumsuz etkilenmemesi için tedbirler alan polisin Meclis önünde ise güvenlik önlemleri aldığı gözlemlenen yürüyüş boyunca herhangi bir taşkınlık veya olay yaşanmadı. Eylemcilerin, Meclis önünden değil; Atatürk Kültür Merkezi önünden geçilerek Meclis’in az ilerisinden yola çıkışına izin verildi.

Mektubu müsteşar aldı

Başbakanlık önünde de güvenlik önlemleriyle karşılanan eylemciler “Başbakan buraya” sloganları attı. Başbakanlık Müsteşarı Hüdaverdi Aksoy eylemcilerin yanına geldi ve Selin Enginsoy’un babası tarafından verilen mektubu aldı. Aksoy basının soruları üzerine, mektubu Başbakan İrsen Küçük’e ileteceğini ve gerekirse daha sonra açıklama yapacaklarını söyledi. Eylemcilerden bir grup, üzerinde “Gözde” yazan siyah çelengi Başbakanlık demir kapısına astı.

“Tahammülümüz kalmadığını haykırmak için”

Daha sonra basın açıklaması ve Başbakan’a iletilen yazı okundu. Yazılarda, “trafiğe daha fazla can vermeye tahammülümüz gerçekten kalmadığını haykırmak amacıyla bu eylemi gerçekleştiriyoruz” denildi. Selin Enginsoy’un yarın 17 yaşına basacağı kaydedilen yazıda, trafik altyapısındaki eksiklere ve sürücü hatalarına işaret edilerek, yolların “ölüm tuzaklarıyla dolu” olduğu belirtildi. Selin Enginsoy’un kaza geçirdiği yolda bariyer olsaydı Selin’in yaşıyor olacağı kaydedilen yazıda, trafikte her yıl onlarca insanın ölmesine karşı kayıtsız kalınamayacağı vurgulandı. Selin Enginsoy’un öğrencisi olduğu Atatürk Meslek Lisesi’nin Müdürü Niyazi Şafakoğluları da Başbakanlık önünde bir konuşma yaptı. Öğrencileri Selin Enginsoy’u trafik kazasında kaybetmenin üzüntüsünü ifade eden Şafakoğluları, bundan sonra gençleri kaybetmek istemediklerini söyledi. Niyazi Şafakoğluları, eğitimciler için mevki ve paranın değil, insan hayatının önemli olduğunu dile getirerek, “Kuralsız yaşamaktan bıktık. Lütfen kural getirin. İnsana, ekonomiye, çevreye sahip çıkın. Biz Kıbrıs’ın kuzeyinde huzurlu, güvenli yaşamak istiyoruz. Siyasi çekişmeleri bir yana bırakın” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
203AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin