habergüncel haberTrafik kazalarına karşı eylem çağrısı
yazarın tüm yazıları:

Trafik kazalarına karşı eylem çağrısı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Henüz 16 yaşındayken yolcu olduğu bir aracın geçirdiği trafik kazasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Selin Enginsoy’un ailesi ve arkadaşları, “Artık trafiğe can vermek istemiyoruz” diyerek, yarın Lefkoşa’da Selin ve trafik kazalarında ölenlerin tümü için 8 Ekim, Cuma günü protesto yürüyüşü düzenliyor.

Kuğulu Park saat 10.00’da toplanacak eylemciler, Başbakanlık’a kadar yürüyerek, trafik kazalarına karşı önlemlerin artırılması taleplerini yetkililere duyurmaya çalışacak. Eylemciler, aynı zamanda evladını trafik kazasında kaybetmiş bir baba olan Başbakan İrsen Küçük’e taleplerini içeren mektup verecek.

Selin Enginsoy’un ailesi ve arkadaşlarından bir grup bu sabah Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği lokalinde düzenledikleri basın toplantısıyla, yarın yapılacak yürüyüş ve talepleri hakkında bilgi verdi ve destek talep etti.

Eylemin, Selin ve trafik kazalarında hayatını kaybeden herkes için düzenleneceğini vurgulayan Selin Enginsoy’un amcası Nedim Enginsoy, eylemi Selin’in hayatını kaybettiği gün olan 23 Eylül’de her yıl tekrarlayacaklarını açıkladı.

Enginsoy, yollarda aynı yerlerde ve aynı nedenlerle meydana gelen trafik kazalarında kardeşlerinin öldüğünü, ancak gerekli önlemlerin alınmadığını belirterek, altyapıdaki eksiklik ve sorunlara dikkat çekti. Enginsoy, önlem alınmadığı sürece trafik kazalarının önlenemeyeceği ve her gün birilerinin öleceği kaygısını dile getirdi.

Bariyer, alt ve üst geçit eksikliği, tali yolların fazlalığı, yollara kedi-köpek fırlaması gibi sorunlara dur diyecek önlemlerin hiçbir zaman alınmadığı görüşünü ifade eden Nedim Enginsoy, şöyle konuştu.

Basın toplantısında okunan açıklama şöyle:

Sayın basın mensupları ilk önce trafikte ölenlerin acılı yakınlarına destek verdiğiniz için, sizlere çok teşekkür ediyoruz.

Selin gencecik bir kızımızdı, henüz 16 yaşındaydı. Elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti, bizi ve sevenlerini cok üzdü.

Yollarda kazalar oluyor, bunun suçlularına hiç bir ceza kesilmiyor. Bu ülkede sürekli aynı yerlerde sık sık kazalar oluyor, kardeşlerimiz ölüyor ama buralarda gerekli önlem alınmıyor. Yollarımız hatalı, gerektiği yerde bariyer yok, alt ve üst geçitlerimiz yok. Her tarafa çember yapılıyor anayolda giderken aniden tali yollardan araba atılıyor, köpek kedi atılıyor, refüjlerimiz refüj değil. Yolda giderken aniden karşı şeritten arabalar refüjden atlayıp yolun karşı şeridine geçiyor ölümler oluyor. Bunlara dur diyecek önlemler hiç bir zaman alınmıyor. Bu böyle devam ederse trafik kazaları önlenemeycek ve hergün bir kardeşimiz ölecek.

Cuma günü gerçekleşdireceğimiz bu eylemi Selin ve trafikte kaybettiğimiz insanlar için yapıyoruz. Yapıyoruz ki sesimizi çıkaralım ve trafikte artık insanlarımızı kaybetmeyelim.

Biz artık trafiğe bir can daha vermek istemiyoruz. TRAFİKTE SELİNLERİMİZİN HASANLARIMIZIN AYŞELERİMİZİN GÖZDELERİMİZİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ.

Ateş düştüğü yeri yakar . Biz de, ne bizim ne de başkalarının yuvalarına bu ateşin düşmesini istiyoruz.

Sayın basın mensupları, Cuma gün bir yürüyüş düzenleyeceğiz. Bu yürüyüşü, Selin ve trafikte kaybedilen tüm kişiler için yapıyoruz . Bu yürüyüşü hersene 23 eylül de tekrarlayacağız. Duyarlı tüm vatandaşların ve trafikte yakınlarını kaybedenlerin de katılıp, sesimizi duyurmamızın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Sesimizi duyuralım ki, artık trafiğe başka can vermeyelim. Yürüyüşümüz 8 EKİM CUMA günü saat 10 da, Kuğulu Parkta başlayacak ve ulaştırma bakanliğinda son bulacaktır. Bu yürüşte, trafiğe artık can vermek istemiyoruz diye haykırıp sesimizi duyuralım..

Teşekkür ediyoruz. Lütfen bizlere destek çıkınız. Çıkınız ki sesimizi duyuralım..

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
236AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin