yaklaşımlarAlpay DurduranSiyasette yeni moda hesap soracağız iddiası - Alpay Durduran
yazarın tüm yazıları:

Siyasette yeni moda hesap soracağız iddiası – Alpay Durduran

"Bu Memleket Bizim" podcastını dinleyin

Siyasilerimiz yolsuzluk ve devlet mallarını yağmalamak ve yağmalattırarak rüşvet yemekten şikâyetçi olan halkı kandırıp oyunu almak için bol bol konuşuyorlar. İnanın biz gelelim hesabını soracağız diyorlar.

Ancak hesabını soracak olan açıklamaları ile yetenekli olduğunu ve ilişkili olduklarıyla ve yaşamıyla da ahlaklı olduğunu kanıtlamalıdır.

Mecliste oturup da devletin bir yıllık harcamalarını ve bütçesinin verdiği yetkiyi incelemeye çalışmayanın inandırıcılığı olamaz. YKP bir yıllık harcamaları ve devlet varlıklarını gösteren Kesin Hesap Yasa tasarılarını iyi incelemek ve harcamalar hakkında yeterli bilgi verilmesini sağlamak çok önemlidir ama hükümete girip çıkan siyasi partiler bütçeyi ona da ver buna da, buna bol verdin ötekine vermedin diye ele almakla yetinmekte ve harcamaların nereye nasıl tahsis edildiğini değerlendirmemektedirler diye eleştirmekte ama dinlenilmemektedir.

Bütçenin her yıl uyulama sırasında yolundan çıkmasıyla meclis iradesi de çiğnenmektedir diye de eleştiren YKP meclisteki partileri içinde görev aldıkları meclise sahip çıkmadıklarını vurgulamaktadırlar.

Biri girdi biri çıktı öteki parti değiştirip yeni parti kurdu şeklinde hepsi de hükümet sorumluluğunu aldı ama meclise yeterli bilgi alma olanağı verilmesini bile istemediler.

Son kesin hesap yasası 2010 yılında onaylanıp meclis sitesinde yayımlandı ama 2011, 2012, 2013 ele alınmışsa da yayın olmadı. Yani resmî gazetede yayımlansa da meclis sitesine girmedi. Bu gariplik kimsenin de dikkatini çekmedi. Çünkü milletvekilleri de inanıyor olmalı ki beş para etmez. Halkın servetleri yağmalanmış olsa bile yağmacılar yakalanamaz ve kesin hesaplar iş ola hazırlanır.

Halbuki kesin hesap yasaları o yılın hükümetinin aklanıp aklanmamasını kararlaştırmak için hazırlanır. Ne için ne kadar ödenek ayrılmışsa bulunup ödenebilmiş midir, beklenen yararı sağlamış mıdır ve meclisin ödenek ayrılması için onay verdikleri gerçekleşmiş midir? Bu soruların yanıtları ve ödenek farkları bütçede verilen yetkilere uygun yapılmış mıdır sorusu yanıtlanmalı ve yasadığı uygulama var mı, yetki aşımı oldu mu diye sorulmalı ve sorumlulara ödettirilir diyen bütçe yasası işletilmelidir.

Dünyanın hiçbir aklı başında kişisi hiç yolsuzluk yapılamayan ve tek bir kişinin cezalandırılmadığı birkaç yıllık süreyi kabul etmez. Kimse bu kadar yılda tek bir kişinin cezalandırılmamasını kabul etmez. Amma bizim meclisimizde birbirlerini yolsuzlukla suçlamakta olan vekilleri bir tek suç ve suçlu bulamamalarını doğal kabul ederler.

Seçim yanaştı ya yeni tipler ortaya çıktı ve hesap soracaklarını müjdeliyorlar. YKP yıllardır bu bütçe ve hazırlanışı, içeriği, meclise verilen ve verilmek üzere hazır edilen bilgiler ve genel kurulda açıklananlar tamamen hükümetin yediği naneleri saklamak için düzenleniyor ve bütçenin sahibi olan meclisi hiçe sayıyor diye açıklamalar yapmaktadır. Ancak dinleyen olmamaktadır.

Yeni siyasetçilere de sesleniyoruz ve hesap sorma iddialarını ciddiye aldırmak istiyorlarsa açıklamalarımıza baksınlar hesap döneminin açılması için yararlandıklarını kanıtlasınlar yoksa ben namusluyum yolsuzluklara izin vermem demek yetmez. Hesap sormayı bildiğini kanıtlamalıdırlar.

YKP soruyor. 2006 yılı kesin hesap yasası şekli en zengin bilgileri meclise vermek için atılan bir adımdı, kim, neden bunu durdurdu? Neden tek bir milletvekili bile ne oluyor diye sormadı?

Halkımız dünyada tek bir suçun izi görülmeyen bütçe iftihar değil utanç duymalıdır. Servetlerini yağmalayanları yağmacıları bulmakla görevlendirmekte olduğunu anlayıp utanç duymalıdır. Biz duyuyoruz. Halka bu hazin gerçeği anlatmayı beceremedik. Bütçede tek kalem yokmuş su boruları yenilenemiyormuş! Yiyecek miyiz? Yüz milyonlar yıl içinde bütçede yer değiştirir ve meclisin onaylamasının anlamı kalmaz ama bütçede zırnık yok deyip halkı ve basını aldatırlar. Yoktur ama TC’nin kısıtlamaları yüzünden yoktur. Bu hale düştükleri için utanacaklarına TC’yi gizlemeye çalışıyorlar.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,254TakipçilerTakip Et
129AboneAbone Ol

"Bu Memleket Bizim" podcastını dinleyin